Úvod Rodina Rozdelenie a typy spánku u detí podľa veku

Rozdelenie a typy spánku u detí podľa veku

201
0
ZDIEĽAŤ
Rozdelenie a typy spánku u detí podľa veku.

Každé dieťa je individuálne a spí rozlične dlhý úsek dňa no napriek tomu sú rôznych obdobiach vývoja dieťaťa je časový úsek spánku približne rovnaký. Drobné odchylky nie sú chorobou daného dieťaťa ,ale jeho vlastnou individualitou. Zatiaľ nedokáže rozlišovať medzi snom a nocou. Postupne sa to učí pribúdajúcim vekom.

 

Časový úsek spánku dieťaťa za 24 hod.

 

1.Novorodenec 

Ide o čerstvo narodené dieťa, ktoré prespí skoro celý deň je to približne 16- 20 hod z dňa. Tie najmenšie deti držia rekord v dĺžke spánku. Nikdy nespia viacej ako je potrebné pre ich správny vývoj a funkciu mozgových centier. Bábätko aj napriek únave zatiaľ nedokáže zaspať samo od seba a je potrebné ho uspať. Počas dňa je približne hore 2 hodiny v kuse a potom je znovu unavené.

 

2.Dieťa 2-4 mesiace 

Doba spánku sa skráti na 15-16 hod . Už v tomto veku prespí pomernú časť noci a spí predpoludním /popoludní  niekedy aj ráno zhruba 2-3 hod po zobudení po noci / alebo pár chvíľ si zdriemne pred nočným spánkom. Už počas hodín bdenia sa je potrebné venovať ,aby sa začalo rozvíjať naplno jeho mozog, pomáhajú k tomu interaktívne hračky. Dostatok podnetov pomáha k správnemu psychomotorickému vývoju. Potrebuje zažiť veľký rozdiel medzi dňom a nocou , aby si mozog zvykol na ten rozdiel.

 

3.Dieťa- dojča 6mes.

Budia sa väčšinou 4-6x za noc . Je potrebného do postieľky dávať ospalé aby nemohlo pre únavu protestovať a napriek tomu ,že je v postieľke potrebuje svoj komfort a mamu pri sebe. Prespí zhruba 14 hod.

 

4.Dieťa 9 mes.- 1 rok

V tomto období sa vyskytuje separačná úzkosť , teda dieťa sa budí v strachu z odlúčenia a teda potrebuje upokojenie a pocit blízkosti alebo je smädné, málokedy býva v tomto veku v noci hladné. Nevyberajte ho z postieľky ,len mu tam vložte ruku prípadne dajte dolu bočnice a dieťa na dojčite.  Spánok už s skráti na 14 hod.

 

5.Dieťa 18 mes.- 2 roky

Stále potrebuje dostatok spánku minimálne 12 hod , už v tomto období sú deti veľmi aktívne a môžu začať odmietať spánok , len , aby mohli začať objavovať svet, všetko ho zaujíma a niekedy môže spánok bojkotovať a niekedy aj odmietať , hoci vidno , že je veľmi unavené a šúcha si oči. V tomto období treba už zavádzať spánkový rituál, ktorý je potrebné dodržiavať.

 

6.Dieťa 3-5 rokov 

Toto dieťa už je väčšinou škôlkar a teda má pravidelný režim , pohyb a a tiež poobedný spánok približne 2 až 2,5 hod. Potrebuje spať už oveľa menej ako menšie deti okolo 10-11 hod. Môžu prežívať nočné desy a strach z tmy a príšer.

 

7.Dieťa 6-12 rokov

Dieťa už je dostatočne veľké a chodí do školy , už nie potrebné toľko aby spalo , ako keď bolo škôlkari, tiež má pravidelný režim , v škole a v družine . V začiatkoch to môže byť pre dieťa viac stresujúce a môže byť viac unavené . Aktivity počas dňa ovplyvňujú aj to kedy a ako dlho dieťa spí , začína žiť postupne aj sociálnym životom a venovať sa aktivitám aj mimo domu , ako sú krúžky , čas trávení s rovesníkmi.  Počas víkendu môžu spať aj kratšie 9-10 hod , aby sa ich organizmus vyvíjal správne, v tom to období veľmi rýchlo rastie. Aj doba sledovania televízie a počítača musí byť limitovaná , aby nemalo to zlý vplyv na spánok.

 

Dieťa potrebuje primeranú dobu dňa venovať spánku , aby bolo schopné sa učiť , a prijímať nové informácie a tak sa naplno rozvíjať.

 

Bc. Ľubica Bombalová