Úvod Rodina a škola Štátna alebo súkromná škola?

Štátna alebo súkromná škola?

1457
0
ZDIEĽAŤ

Vybrať školu pre vaše dieťa je doslova veda. V minulosti to nebolo také ťažké, k dispozícií bola jedna dedinská alebo mestská škola a rodičia boli šťastný, že ich dieťa má vôbec možnosť do nejakej školy chodiť. Dnes je to ale úplne iné. Súkromné, štátne, cirkevné, špeciálne, športové a takto menovať by sa dalo ešte dlho. Každý rodič chce pre to svoje dieťa to najlepšie, ale treba pozerať aj na to čo deti chcú a čo ich baví. Ak máte veľké nároky, nie každé z nich to vie zvládnuť.

Pokiaľ sa neviete rozhodnúť, napomôcť by vám mohli centrá psychologického poradenstva, ktoré  vytvoria profil vášho dieťaťa. Hovoríme o deťoch v predškolskom veku, ktoré absolvujú dve, tri sedenia a na základe urobených testov sa posudzuje či sú „len“ šikovné alebo sú skutočne mimoriadne nadané. Veľmi známe sú prípady, kedy sú rodičia presvedčení o tom, že ich dieťa je výnimočné a výsledky ukazujú, že je šikovné ale školu pre mimoriadne nadané deti by zvládalo ťažšie. Potom dá rodič otestovať dieťa do iného centra a tak dieťa opakuje testy viac krát, čo skresľuje výsledok. Nakoniec je výsledok podľa predstáv rodičov a umiestnia dieťa do špeciálnej školy, kde sa trápi, nestíha a neustále dobieha všetko, čo jeho spolužiaci majú v malíčku. Tak sa môže sťať terčom posmechov a šikany.

Súkromné školy majú niekoľko benefitov oproti verejným školám. Napríklad je menej detí v triede. Súkromné školy rešpektujú štátny vzdelávací program, no aj napriek tomu sa riadia pravidlami, podľa toho aký štýl prezentujú (montessori, waldorfská škola). Takže ak chcete dieťa umiestniť do takejto školy treba si čo to o nich naštudovať. Ak doma máte mimoriadne nadané dieťa a nemáte možnosti dať ho do školy pre mimoriadne nadané deti, ešte nič nie je stratené. Rovnako ako deti, ktoré sú pomalšie, tak aj tieto deti môžu dostať integráciu ako dieťa zo špecifickými potrebami aby bol ich nadmerný potenciál využitý aj na štátnej škole.

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokVšetko pre bezpečnosť detí
Ďalší článokMatka a dcéra