Úvod domácnosť a bývanie Ste po noci úplne rozlámaní? Na vine je váš matrac

Ste po noci úplne rozlámaní? Na vine je váš matrac

297
0
ZDIEĽAŤ
Ste po noci úplne rozlámaní? Na vine je váš matrac
Ste po noci úplne rozlámaní? Na vine je váš matrac

Priemerne žijúci človek strávi vo svojej posteli až 25 rokov života! Samozrejme, že niektorí lenivci ešte viac. Toto ohromujúce číslo by ste si mali zapísať do pamäti a vyloviť ho v čase, keď budete kupovať novú posteľ a hlavne matrac. Je zvláštne, ako ľudia šetria na nesprávnych veciach a v prípade nevhodne vybraného matraca sa ráno cítia úplne rozlámaní alebo nevyspatí. Dlhodobé spanie na nekvalitnom matraci vás môže dokonca stáť nalomené zdravie v podobe problémov s kĺbmi a chrbticou.

Matrace sa vyrábajú pre ľudí s rôznymi zdravotnými problémami

Pri výbere matraca by ste sa mali riadiť hlavne svojim zdravotným stavom. Čo to znamená? Napríklad to, že pre ľudí s pohybovými problémami sú najlepšou voľbou ortopedické matrace. Tie rovnomerne rozložia váhu tela a poskytnú mu oporu presne tam, kde by mohlo prísť pri dlhšom ležaní k bolestiam kĺbov. Matrace sa dajú zakúpiť v špeciálnom prevedení pre alergikov alebo pre ľudí, ktorí sa nadmerne potia. Neexistuje univerzálny matrac, ktorý by vyhovoval každému, a preto buďte pri jeho výbere maximálne obozretní a informujte sa o kompletných vlastnostiach vami vybraného modelu.

Nielen materiál je pre výber matraca rozhodujúcim parametrom

Niektorí ľudia sa až príliš sústredia na výber materiálu a opomenú iné vlastnosti matracov, ktoré by ich spánok mohli narušiť. Ide napríklad o tvrdosť matraca. Ideálne by bolo, keby ste si matrac mohli vyskúšať. Na druhej strane sú matrace predávané na internete oveľa lacnejšie a ich výber je širší. Vo všeobecnosti platí, že mäkšie matrace preferujú ženy, seniori a ľudia s nižšou váhou. Tvrdosť matraca je možné vyberať aj podľa toho, v akej polohe najčastejšie spíte. Pre spáčov na boku sú určené mäkké až stredne tvrdé matrace. Ak často meníte v spánku polohu, kúpte si stredne tvrdý matrac. Tvrdé matrace ocenia ľudia, ktorí spávajú na chrbte alebo na bruchu. V prípade, že si trochu priplatíte, je možné si kúpiť matrac s rôznou tvrdosťou tzv. zónovaný matrac. Nezabúdajte tiež na nosnosť matraca. V opačnom prípade by vás mohli prekvapiť veľmi rýchlo sa tvoriace vyležané miesta.

K matracu neodmysliteľne patria rošty a chrániče, predĺžia životnosť matraca

Matrac bez roštu je ako ruka bez prstov. Rošty do postelí vám zaručia, že matrac bude dýchať, nebude sa v ňom usádzať prach a ani vlhkosť. Zároveň sú rošty oporou pre matrac, takže vám vydrží dlhšie bez deformácií. Pre jednoduchšiu údržbu matraca a jeho ochranu vám odporúčame zakúpiť chránič na matrac alebo vrchný matrac.