Úvod Zaujímavosti Štedrá večera pre psíka – alebo ako si pochutnať a vychutnať Vianoce bez...

Štedrá večera pre psíka – alebo ako si pochutnať a vychutnať Vianoce bez tráviacich ťažkostí

272
0
ZDIEĽAŤ
Štedrá večera pre psíka – alebo ako si pochutnať a vychutnať Vianoce bez tráviacich ťažkostí
Štedrá večera pre psíka – alebo ako si pochutnať a vychutnať Vianoce bez tráviacich ťažkostí

Rodina, ktorá má psíka isto zažila to, že keď niekto z páničkov niečo dobré jedol, tak pes na neho pozeral svojim typickým psím pohľadom- robil psie oči – akoby bol vyhladovaný a minimálne mesiac nežral…

Mnoho z nás sa nazdáva, že pes dranká nejakú maškrtu, keď visí ako sa jeho človek zalizuje, že to isto musí byť niečo dobré, a chce, aby sa s ním podelil. No nie všetky ľudské maškrty môže aj psík, vyhýbať by sme sa mali predovšetkým čokoláde alebo sladkostiam s vianočného stola, zemiakovému šalátu alebo hríbom či kapuste. Podľa starobylej tradície mali všetci členovia domácnosti vrátane tých štvornohých dostať s každého jedla kúsok , na znak hojnosti.

Ak chceme sviatky stráviť v pokoji a bez nejakých zdravotných problémov u ľudí ani u zvierat tak, by sme to z ničím nemali preháňať.

Áno, Štedrá večera je o štedrosti a hojnosti, ale nepotrebujeme si spôsobiť žlčníkový záchvat, alebo hnačku so zlej kombinácie a presedieť sviatky na toalete. Rovnako to nepotrebuje ani náš psík behať po veterinároch a platiť nemalé čiastky za výplach žalúdka, alebo injekciami proti hnačke či vracaniu.

Určite sa patrí nejaká zmena v jedálničku počas štedrej večere pre psíka.  Nemali by sme testovať nové krmivo, alebo niečo na čo nie je tráviaci systém nášho miláčika zvyknutý. Mohlo by to skončiť rovnakými tráviacimi ťažkosťami ako pri jedení s ľudského stola. Tráviaci systém zvierat ,nie je uspôsobený na ľudskú stravu v takom rozsahu ,akoby si niekto mohol myslieť.

Je to skôr konzervatívny tráviaci trakt zvyknutý na nejaké žrádlo, ktoré je vyvážene čo do vitamínov , minerálov a zdravých zložiek na správny vývin   kostí a zubov. Treba rozlišovať stravu u psov ak ide o šteňatá , mladých psov , alebo psích seniorov , pozor na alergie na kuracinu alebo nejaké iné druhy mäsa , zeleniny a pod. Psy naučené na barf jedia síce ľudskú stravu ale upravenú pre ich potreby s minimom cukru a soli.

Štedrovečerná večera pre vášho psíka

Predovšetkým treba dbať v každom dni stravovania vášho psíka na rovnaké krmivo , veľkosť dávky , miesto kde má misku a najmä pravidelnosť. Nezabúdať by sme nemali ani na prístup k čistej vode neustále počas celého dňa aj noci.

Hlavným chodom by mali byť kvalitné granule alebo konzerva na kt. je zvyknutý po celý rok a to vianočné prikrášlenie by mali byť pamlsky alebo kúsok ryby bez kostí a trojobalu, prípadne ak jeme morku , kačicu tak kúsok mäska nakrájame na menšie kúsky , a ak sladkosť tak len čokoládu pre psov. Tiež si treba dávať pozor na orechy, hrozienka , hrozno alebo cibuľu…

Do štedrovečerného chodu pre psíka patrí – bežné krmivo, pochúťky 10-15 % z dávky, čistá voda , a ryba bez kostí a obaľovania

Sladkému vianočnému pečivu sa radšej úplne vyhnime lebo cukor môže spôsobiť nafukovanie alebo hnačku. Ide pritom o dietetickú chybu a zbytočne spôsobíme psíkovi bolesti bruška a nepohodu.

Vianočný darček pre psíka

Ako člen rodiny nemôže ani náš štvornohý miláčik zostať bez darčeka. Správnou voľbou je interaktívna hračka alebo pamlsky, nový obojok alebo postroj, tiež pravidelné precvičovanie a výcvik, či hry s inými psami.

Určite k najkrajším darčekom pre psíka bude čas , ktorý mu venujete , dlhšia prechádzka , hra  a cvičenie agility alebo dogdance, ak je k tomu psík vedený.

Tak , aby boli vaše sviatky príjemné bez nejakých nepríjemnosti dajte vášmu miláčikovi to , čo má rád a neexperimentujte.

Prajem príjemné prežitie vianočných sviatkov v kruhu rodiny a blízkych aj s vašimi štvornohými priateľmi

Veselé Vianoce

a všetko najlepšie v Novom roku 2022

všetkým čitateľom

praje

Bc. Ľubica Bombalová