Úvod Rodina Tipy a rady, ako pomôcť vášmu dieťaťu objaviť a rozvíjať jeho talenty

Tipy a rady, ako pomôcť vášmu dieťaťu objaviť a rozvíjať jeho talenty

307
0
ZDIEĽAŤ
Ako pomôcť vášmu dieťaťu objaviť a rozvíjať jeho talenty.

Keď väčšina z nás premýšľa o svojom talente, často sa prikláňame k tomu, čo považujeme za naše prirodzené schopnosti. Niektorí z nás sú prirodzene viac atletickí, lepší v matematike, umení alebo možno viac inklinujeme k hudbe než iní. Na čo často nemyslíme, je fakt, že talent sa buduje. Čo keby ste mohli pomôcť deťom rozvíjať povedomie a ocenenie ich vlastných jedinečných talentov a zručností už od mladého veku? Čo keby ste im pomohli pochopiť, že majú svoju vlastnú zbierku darov?

Využite naše tipy, ktoré vám môžu pomôcť rozvíjať a odhaliť prirodzené talenty u detí vo vašom živote.

Žiadne ponáhľanie, žiadny tlak

Jedna chyba, ktorú niektorí rodičia robia, je, že prihlasujú deti na množstvo rôznych aktivít a len dúfajú, že sa na nich niečo „prilepí“. V dnešných médiách a blogoch o rodičovstve sa často hovorí a kritizuje, že deti majú niekedy na tanieri príliš veľa aktivít a nakoniec sa cítia pod tlakom, aby udržiavali nabitý program plný súťaží a stretnutí. To môže následne ovplyvniť známky dieťaťa v škole alebo ešte horšie, aj jeho zdravie.

Namiesto toho, aby ste porovnávali vaše deti s ostatnými, vyhnite sa nátlaku a zistite, z čoho je vaše dieťa skutočne nadšené. Keď si vyberie aktivitu, či už je to hra na klavíri alebo vstup do plaveckého tímu, neponáhľajte sa, aby sa naučilo túto zručnosť alebo sa stalo najlepším. Podporte svoje dieťa, no nevyvíjajte naň žiaden tlak.

Ďalšou chybou, ktorí rodičia často robia je fakt, že sa snažia v deťoch vybudovať vášeň pre rovnaké záujmy, ktorí majú oni sami. Veľakrát si prostredníctvom dieťaťa chcú plniť vlastné sny úspešných športovcov alebo maliarov. Samozrejme sa nebojte podporovať vzťah k maľovaniu, sporu či hudbe. Ale konečné rozhodnutie by malo padnúť od vášho dieťaťa.

Buďte otvorení nápadom a túžbam svojho dieťaťa

A na túto chybu hneď nadviažeme. Ako sme už spomenuli, niekedy ako rodičia dúfame, že naše deti pôjdu v našich šľapajach a vyberú si tie isté aktivity, aké sme podnikali my, keď sme boli mladí. Nemôžeme však očakávať, že deti sú našimi kópiami. Dnešný svet je odlišný a deti majú iné záujmy a vášne.

Chlapec rozvíja svoj talent vo futbale.

Pri rozmýšľaní o tom, ako objaviť talent svojho dieťaťa, ustúpte a nechajte ho, aby viedlo. Buďte otvorení nápadom, ktoré vaše dieťa navrhuje, a ak je to opodstatnené, preskúmajte každú možnosť, ako odhaliť jeho skutočné záujmy. Vaše dieťa bude nakoniec oveľa šťastnejšie.

Vážte si generáciu svojho dieťaťa

Ak stále bojujete s tým, ako nájsť talent svojho dieťaťa, nehľadajte ďalej ako do dnešného sveta. Vaše dieťa nemusí rado maľovať, hrať na nástroj a možno ho nezaujíma ani balet. Dnešné deti sú viac ponorené do technológií ako kedykoľvek predtým. A ak ste frustrovaní, že vaše dieťa chce len sedieť a pozerať sa na obrazovku, využite to naplno a premeňte jeho aktuálny záujem na vášeň.

Mnoho detí sa dnes učí grafiku, ako tvoriť reklamné videá alebo kódovať prostredníctvom rôznych kurzov programovania navrhnutých špeciálne pre deti. Prečo neprijať internetovú generáciu vášho dieťaťa? Aj keď sa staršie generácie môžu sťažovať, že dnešné deti nikdy nezažili život pred technológiou, dá sa to využiť v ich prospech a motiváciu, aby si našli svoju vášeň. Namiesto toho, aby ste premýšľali o tom, čo ste vy alebo vaši rodičia robili ako dieťa, myslite na dnešnú dobu a osvojte si súčasnú kultúru.

Je v poriadku robiť chyby

Keď si deti vyberú jednu alebo dve aktivity, ktorým sa majú venovať, môžu byť ľahko frustrované, ak sa túto zručnosť nenaučia dostatočne rýchlo. Napríklad naučiť sa hrať na bicie sa neuskutoční cez noc. Na to, aby vaše dieťa znelo viac ako skutočný bubeník, je potrebných niekoľko hodín lekcií a praxe v priebehu rokov.

Aby ste vaše dieťa naučili o dlhodobých cieľoch a odmenách, posilnite myšlienku, že všetci ľudia sa učíme na vlastných chybách. Zlyhanie je nevyhnutné pre rast a akonáhle si vaše dieťa osvojí túto zásadnú životnú lekciu, uvedomí si, že chyby sú príležitosťou na pokrok. Na druhej strane si vaše dieťa vyvinie odolnosť a dôveru v akékoľvek úsilie.

Podporujte zdravý vzťah rodič-dieťa

Ako rodičia chceme všetci podporovať svoje deti tým najlepším možným spôsobom. Preto je dôležité, aby si rodičia so svojimi deťmi vybudovali zdravý vzťah založený na láskyplnej podpore a nie na tom, aby sa hnevali na ich chyby a neúspechy.

Zostať pokojní počas neúspechov a konfliktov posilňuje dôveru vášho dieťaťa vo vás a vytvára tak aj bezpečný priestor na učenie sa. Tým, že svojmu dieťaťu ukážete, že ho akceptujete a milujete, aj keď robí chyby, vytvára pôdu pre jeho osobný rast. Chváľte svoje dieťa za úsilie, aj keď sa zdá, že napreduje pomalšie, než od neho možno očakávate.

Opakovanie je matka múdrosti

Pamätáte si na frázu „cvičenie robí majstra“? Zatiaľ čo precvičovanie zručností a talentov pomáha zlepšovať schopnosti, prax môže prinášať pokrok pomalším tempom. Deti potrebujú trénovať, aby identifikovali chyby na to, aby ich opravili a zlepšili sa. Povzbudzujte svoje dieťa, aby pokračovalo aj napriek tomu, že úspech nevidí ihneď, tým, že posilníte myšlienku, že na zlepšenie sa je potrebné mať veľa praxe.

Sledujte, ako vaše dieťa rozkvitá

Akonáhle vaše dieťa objaví svoj talent, ustúpte a sledujte, ako prekvitá. Nechajte ho cvičiť a rásť jeho vlastným tempom. Počúvajte svoje dieťa a buďte sprievodcom na jeho strane, aby zostalo odhodlané a motivované.

Objaviť talent dieťaťa, môže chvíľu trvať a netreba zabúdať ani na to, že budovanie talentu umožňuje deťom učiť sa na svojich chybách. Počas tohto procesu si deti budujú odolnosť, sebadôveru a zručnosti, ktoré potrebujú na nájdenie životného úspechu a šťastia.

Prečo je potrebné rozvíjať detský talent?

Nebolo by úžasné byť platený za niečo, v čom je niekto výnimočne dobrý? Pracovať, podnikať a venovať sa svojej vášni každý deň? Väčšina ľudí v dnešnej dobe pracuje alebo podniká v oblasti, ktorá im neprináša uspokojenie ani radosť. Prečo potom byť na takom mieste?

Detský talent je potrebné rozvíjať od útleho veku.

Toto všetko môže nastať vtedy, keď ľudia neobjavia „ten konkrétny talent“, ktorý ich robí šťastnými. Ľudia, ktorí si nie sú vedomí svojich talentov a schopností, potrebujú vedenie a podporu, aby objavili to, čím obohatia ich dušu aj spoločnosť.

Včasné odhalenie talentov môže viesť k skorému úspechu a výsledkom. Vedie nielen k spokojnosti, ale poskytuje aj motiváciu. Všetko, čo treba urobiť, je nechať deti, aby si vybrali to najlepšie.

Veď predsa láska k tomu, čo človek robí je absolútny základ každodenného života. Rozvíjajte teda v deťoch lásku k maľovaniu, športu, hudbe, prírode a v čomkoľvek ďalšom, čo dieťa zaujíma a napĺňa ho.

Chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť

  • Priveľa aktivít. Ako sme už spomínali, väčšina rodičov prihlasuje svoje deti na rôzne aktivity súčasne. Najideálnejšie je prevzatie jednej alebo dvoch aktivít, to vedie k uvoľnenejšiemu rozvrhu a extra čas na zameranie sa na talenty.
  • Porovnávanie. Každé dieťa je jedinečné, má iné schopnosti, ktorými sa môže pochváliť. Porovnávanie im nijako nepomôže.
  • Napomínanie nie je riešenie. Neustále napomínanie a karhanie nedovolí deťom prekvitať, zhoršuje vzťah rodič-dieťa a vyvoláva pocit strachu. Nekritizujte a neodsudzujte ich.
  • Rodová zaujatosť. Časy, keď ľudia rozlišovali medzi dievčatami a chlapcami, sú preč. Rodičia by nemali brániť dieťaťu v činnosti len preto, že je “pre chlapcov” alebo iba “pre dievčatá”. Ak sa chlapci zaujímajú o módu, chcú sa naučiť tancovať alebo dievčatá zaujíma šport, dovoľte im to. Časy sa zmenili, nesnažte sa preto deti stereotypizovať a začnite neutralizovať vaše presvedčenia.

Každý jeden z nás má dary a talenty, s ktorými sa narodil. Svojmu dieťaťu môžete pomôcť identifikovať jeho prirodzený talent zavedením rôznych vzrušujúcich a obohacujúcich aktivít. Počas rastu sa deti môžu hrať, experimentovať a dozvedieť sa viac o sebe a okolitom svete. Dúfame, že s našimi tipmi pomôžete vášmu dieťaťu uľahčiť rast a objavovanie aj mimo školského prostredia.

 

Dominika Blchová, SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače.