Úvod domácnosť a bývanie Viete, ako sa kuny dostanú pod strechu?

Viete, ako sa kuny dostanú pod strechu?

333
0
ZDIEĽAŤ
Viete, ako sa kuny dostanú pod strechu?

Myslíte si, že váš dom je dobre zabezpečený? Existujú útočníci, ktorí sa do domu dostanú takým spôsobom, že ani najdrahší alarm vám nepomôže. Títo útočníci sa volajú kuny. Kuny sa síce neusídlia u vás v obývačke, ale nájdu si miesto, kde nie sú na očiach. Najčastejšie ide o vašu povalu. Kuna pod strechou je pohroma, ktorá znamená veľa rizík. Ako sa vlastne kuny dostanú pod strechu?

Nikto a nič nie je v bezpečí

Pred kunou nie je nikto v bezpečí. Tieto malé zvieratá merajú okolo 50 cm a vážia 2 kg. Ich telo je priam elastické, takže sa dokážu pretiahnuť malým otvorom. Kuny sa v prirodzenom prostredí schovávajú v skalách, dutinách stromov alebo pod koreňmi. V rodinných domoch sa schovávajú pod strechou. Ako sa pod strechu dostanú?

Cez malé štrbiny

Kuny dokážu vliezť do štrbiny širokej 5 cm. Pamätajte na tento fakt a pri stavbe domu sa snažte strechu dokonalo utesniť.

Po stene

Vďaka pazúrom sa kuny dokážu vyšplhať po stene. Ak viete, kde si vytvorili cestičku, skúste na stenu primontovať plech. Nie vždy táto zábrana pomôže.

Cez odkvap

Kuny dokážu liezť aj cez odkvap. Táto cesta im vyhovuje, pretože je v odkvape tma a sú si isté, že ich nevidíte.

Zo stromu

Kuny skočia z koruny stromu priamo na strechu. Vedeli ste, že dokážu posunúť škridlu a vytvoriť si otvor?

Kuna vás bude stáť veľa peňazí

Po tom, ako kuna vlezie na povalu, len tak z nej neodíde. Vlastne odíde, ale iba v noci, kedy loví potravu. Kde ju loví? Napríklad u vás v záhrade. Kuna dokáže chytiť a zjesť sliepku, ukradnúť vajcia alebo zabiť kačicu. Ak nenájde podobné pochúťky, uloví veveričku, myši potkany a inú hlodavce. Viete, čo s nimi spraví? Zanesie ich na povalu. Tam hnijú a sú zdrojom baktérií. Nielen nové sliepky vás budú stáť peniaze. Kuny na povale prehryzú káble, ničia elektroniku – vysielač, meteostanica, router a iné. Vyhryzú dieru do izolácie, kde cez deň odpočívajú.

Ako kunu na 100 % odplašiť

Kuny sa boja ľudí, zvukov a svetla. Práve tieto tri zbrane proti kunám použite. Na povalu umiestnite ultrazvukový plašič Deramax. Do jeho blízkosti sa kuna s istotou na 100 % nepriblíži. Okrem toho odporúčame pod strechu nainštalovať svetlo, ktoré bude reagovať na pohyb.