Úvod domácnosť a bývanie Výber paplóna a vankúša nie je žiadna veda: Vďaka týmto tipom to...

Výber paplóna a vankúša nie je žiadna veda: Vďaka týmto tipom to zvládnete

86
0
ZDIEĽAŤ
Výber paplóna a vankúša nie je žiadna veda: Vďaka týmto tipom to zvládnete

Stres v práci a množstvo iných povinností vás vyčerpáva a jediné, po čom po celom dni túžite, je zvaliť sa do postele, schovať sa pod paplón a utiecť pred celým svetom. To však nevýjde vždy podľa predstáv. Ak sa už tento útek z reality podariť má, mal by byť čo najpohodlnejší a najefektívnejší.

Pomôcť vám môže posteľ v kombinácii s kvalitným matracom, no zabúdať netreba ani na paplón a vankúš. Viete však, ako si tieto produkty správne vybrať?

Spánok ako v bavlnke

Pri nákupe paplónov a vankúšov na spanie platia určité pravidlá. Vedeli ste, že správna prikrývka by mala byť o 20 centimetrov väčšia ako je výška človeka? Najčastejšie sa stretávame s rozmerom 140 x 200 centimetrov, no výnimočný nie je ani rozmer 140 x 220 centimetrov.

Pred výberom prikrývky a vankúša by ste teda mali poznať to, čo potrebujete. Informovanosť o povrchových materiáloch jednotlivých modelov nie je na škodu.

Môže to byť napríklad 100 % bavlna, 100 % polyester, no výnimkou nie je ani ich kombinácia. Mnoho vankúšov a prikrývok prichádza aj so špeciálnou povrchovou úpravou, ktorá je pre niekoho kľúčovým kritériom.

V druhom rade svoju pozornosť upriamte na výplň týchto výrobkov. Tu sa stretávame s prírodnými a syntetickými materiálmi. Tie sa od seba líšia. Pokiaľ trpíte alergiou, dajte si pozor na perie. V opačnom prípade si ho môžete bez problémov zaobstarať. 100 % polyester vám na druhej strane garantuje mäkkosť a termoreguláciu.

Ak máte tendenciu budiť sa s boľavými krížami alebo sa počas spánku potiť, sústreďte sa na tepelnú reguláciu. Dôvodom na nákup nových paplónov a vankúšov môže byť aj zmena ročného obdobia. Veď kto chce počas horúcich letných nocí spať pod ťažkým paplónom z peria?

Počas leta určite oceníte letné paplóny. Tie odhalíte veľmi jednoducho – prezradí ich totiž ich gramáž, ktorá predstavuje 100 – 200 g/m². Paplóny určené na zimu sú zas o niečo ťažšie, konkrétne sa ich gramáž pohybuje medzi 400 – 600 g/m². Zlatou strednou cestou sú stredne hrejivé prikrývky, ktoré možno označiť za univerzálne, keďže sa dokážu prispôsobiť teplotným podmienkam.

Ako vybrať vankúš?

Nákup vankúša sa nemusí javiť ako veľká veda, no tiež existuje niekoľko informácií, ktoré by ste mali vedieť. Štandardná veľkosť vankúša je 70 x 90 centimetrov a najčastejšie sa stretávame s obdĺžnikovým tvarom.

V súčasnosti sú veľmi obľúbené anatomicky tvarované produkty, ktoré ľudia vyhľadávajú pri bolestiach chrbtice. Ako pri paplónoch, tak aj pri vankúšoch si všímajte povrchový materiál a výplň.

Čo sa týka tvrdosti vankúša, tú by ste mali zvážiť na základe toho, ako najčastejšie spíte. Vyššiu a stredne vyššiu tvrdosť si zvoľte v prípade, že radi spíte na chrbte. Ak je to brucho, skvelou voľbou pre vás bude mäkký vankúš na spanie. Spánok na boku vyžaduje anatomicky tvarovaný vankúš.