Úvod Zaujímavosti O chvíľu opäť zvoní. Ako vybrať dobrú školskú tašku?

O chvíľu opäť zvoní. Ako vybrať dobrú školskú tašku?

77
0
ZDIEĽAŤ
Ako vybrať dobrú školskú tašku

Zazvonil zvonec a rozprávky bol koniec? V prípade žiačikov môže zvonenie zvončeka znamenať aj začiatok školského roka, preto sa naň treba dobre pripraviť. Základ je vybrať kvalitnú školskú tašku a nastúpiť do školy pozitívne naladený.

Taška nesmie zakryť celé dieťa

Pri výbere školskej tašky sledujte zatriedenie školských tašiek podľa veku dieťatka. Iné tašky sú vhodné pre deti prvého stupňa, iné zasa pre druhý stupeň. S pribúdajúcim vekom dieťaťa sa nielen upraví jeho výška, ale takisto začne školská taška naberať na hmotnosti a potrebuje toho uschovať oveľa viac ako školský batoh pre prváka.

Najlepšie je školskú tašku vyberať s metrom v ruke, aby sme si overili, či bude sedieť dĺžke chrbta školáčika. Školské tašky pre prvý stupeň sú naozaj kratšie, aby na útlej detskej postavičke nevyzerali smiešne veľké.

Ľahké a certifikované materiály

Pozorne v popise produktov sledujte, či má školská taška potrebné certifikácie a spĺňa požiadavky bezpečnosti. Materiál by mal byť dobre udržiavateľný, aby sa dal v prípade znečistenia pretrieť handričkou alebo oprať. Takisto by mal byť nepremokavý, aby udržal školské pomôcky v suchu aj v nepriaznivom počasí.

Hmotnosť školskej tašky spolu s jej náplňou by nemala presiahnuť 10 až 15 % hmotnosti dieťaťa. Najlepšie je, ak majú školské tašky pre prvý stupeň maximálne 1,2 kg a školské tašky pre 2. stupeň 1,4 kg.

Ergonomicky prispôsobené a pohodlné na nosenie

Keďže školskú tašku dieťaťu nebude večne prenášať rodič, je potrebné vybrať takú, ktorá obsahuje všetky dôležité ergonomické prvky. Kvalitná školská taška má polstrovaný a ergonomicky vytvarovaný chrbát, polstrované a nastaviteľné ramenné popruhy, aspoň 4 cm hrubé, a takisto nastaviteľné hrudné popruhy, vďaka ktorým taška drží pevne na chrbte a optimálne sa rozloží jej hmotnosť. Takto prispôsobená taška sa dobre nosí a negatívne neovplyvní zdravie dieťaťa.

Vnútorné usporiadanie tašky

Vedeli ste, že prvákovi sa lepšie pracuje s klasickou aktovkou? Obsahuje jedinú priehradku, v ktorej nájde všetko pohromade a nemusí otvárať množstvo zazipsovaných priečinkov. Existuje aj školský batoh pre prvákov?

Áno, rozmerovo vhodné školské tašky typu batoh nájdete aj v kategórii pre prvákov. Tak si dieťatko môže vkladať desiatu, peračník, knihy a zošity do oddelených priehradiek a nestane sa, že sa znehodnotia.

Dizajn školskej tašky

Téma, ako vybrať školskú tašku, sa však nekončí len pri ergonómii. Je dôležité, aby bola taška dizajnovo dokonalá a spĺňala požiadavky našich náročných detí. Čím pestrejšia, tým menšia šanca, že na nej vyniknú nečistoty. Nezabúdajte ani na prítomnosť reflexných prvkov, dieťa často chodí do školy a zo školy v tme, tak nech je dobre viditeľné už z diaľky.