Úvod domácnosť a bývanie Záclony do bytu: Na čo myslieť pred ich kúpou?

Záclony do bytu: Na čo myslieť pred ich kúpou?

380
0
ZDIEĽAŤ
Záclony do bytu: Na čo myslieť pred ich kúpou?
Záclony do bytu: Na čo myslieť pred ich kúpou?

Rozmýšľate o zútulnení a skrášlení vášho bývania záclonami či závesmi? Túžite po priestore vyžarujúcom teplo domova? S kúpou a výberom to nie je ale vždy také ľahké. Závesy a záclony budete mať každý deň na očiach, preto je dôležité myslieť na niekoľko faktorov.

Na čo dbať pri kúpe a aké závesy zvoliť do každej miestnosti?

Farba

Farba je určite jeden z tých najdôležitejších prvkov. Dnes už záclona nemusí byť iba biela a farebnosti sa medze nekladú. Treba ich len vedieť kombinovať so zvyškom interiéru. Pred nákupom novej záclony si najprv ujasnite, aký typ interiéru máte. Moderný, klasický alebo škandinávsky? Na nákup si so sebou môžete poprípade vziať ústrižky dekoračných látok alebo poťahy na vankúše, aby ste mali lepšiu predstavu o tom, aká farba sa vám bude najlepšie hodiť.

Dbajte na to, aby ste to s farbou zbytočne neprehnali. Tmavšie farby zmenšujú priestor a hodia sa do veľkých izieb. Naopak svetlé farby presvetlia a zväčšia malé priestory.

Inšpirácia na zútulnenie bývania: Poznáte škandinávsky štýl bývania Hygge?

Materiál

Látka je nevyhnutnou súčasťou výberu záclon, pretože materiál bude určovať, ako dobre budú vaše záclony fungovať a ako dlho vydržia. Materiál by mal byť najlepšie padavý a mäkký. Pokiaľ ide o druh látky, ľan, hodváb, brokát sú vhodnejšie práve do obývačky, spálne. Naopak bavlnené alebo umelé materiály použite do pracovne, chodby, či kuchyne.

Taktiež myslite na to, či sa rozhodnete kúpiť kúpiť závesy určené len na chemické čistenie, alebo tie, ktoré môžete prať aj v práčke. Z dlhodobého hľadiska vám to môže ušetriť čas aj peniaze. Niektoré látky sú citlivé a bola by škoda, keby ste si ch praním zničili.

Ešte než sa vydáte do obchodu, môžete si pozrieť vzorkovník najlepších dekoračných látok na závesy. Pokiaľ budete aspoň orientačne vedieť, čo hľadáte, výber bude určite rýchlejší a jednoduchší.

Veľkosť

Predtým, ako sa vyberiete do obchodu, zmerajte si okno podľa jeho šírky a výšky. U oboch rozmerov však nezabudnite pridať niekoľko centimetrov navyše. Trochu nariasená záclona pôsobí oveľa krajšie ako tá, ktorá je natiahnutá. Ani dĺžka záclony a závesu nie je ľahostajným kritériom. Je vhodnejšie kúpiť dlhšiu záclonu aj záves, najlepšie siahajúce po zem, čím sa opticky okno predĺži. Dlhé záclony sú okrem iného oveľa elegantnejšie ako tie krátke.

Štýl

Ako sme už spomínali vyššie, záclony by mali  štýlovo ladiť s interiérom. Ak máte minimalistický interiér, môžete zvoliť jednoduchú nenápadnú záclonu v neutrálnych alebo maslových farbách, ktorá zútulní celú miestnosť. Ak v konkrétnej miestnosti máte dominantný prvok, zvoľte jednoduché dekoračné závesy. Ak nie, dominantným prvkom interiéru sa môže stať práve výrazný záves.

Akú záclonu/záves do akej miestnosti?

Kuchyňa

Pri výbere závesov do kuchyne zvoľte také materiály, ktoré sa ľahko perú a nemajú tendenciu nasávať cudzie pachy. Okrem estetického hľadiska majte na pamäti aj bezpečnosť a dajte pozor, aby sa záclony nedostali do blízkosti sporáka a kuchynských spotrebičov.

V prípade kuchynského okna sa často aj rieši dĺžka závesov. Na výber máte také, ktoré môžu siahať len do polovice okna, k parapetu alebo až tesne k zemi. Záleží na tom, čo vám najviac pasuje k štýlu kuchyne.

Tip: Viete, ako prať záclony?

Obývacia izba

Do útulnej obývačky závesy jednoznačne patria, preto ich vyberajte starostlivo. Cez deň by vám mali ponúknuť dostatok svetla, večer zase prítmie a súkromie. Pozornosť venujte i voľbe správneho odtieňa. Pekne vynikne, ak je farba závesov aj na iných textíliách v obývačke, ako sú napríklad vankúše na gauči, koberce alebo prehoz.

Detská izba

Závesy do izby pre deti určite patria. Deti majú radi pestré farby, veselé vzory, výrazné motívy. Aby ste čo najviac vyhoveli detskému vkusu, je potreba záclony pre deti vyberať s citom. V prípade detských izieb závesy zlaďte s prevládajúcou farbou, aby izba nepôsobila príliš divoko alebo gýčovo.

Spálňa

Tak ako v obývačke, aj v spálni je účelom závesov zaistenie dostatočného súkromia a zatemnenie. Do spálne sa hodia závesy, ktoré minimalizujú vonkajšie svetlo. Tmavšie závesy okrem iného zabezpečia lepšie podmienky pre kvalitný spánok a odpočinok. Ak nie ste fanúšikom zatemňovacích závesov, zvoľte jemné a jednoduché vzory.

Kúpeľňa

Ak sa rozhodnete pre kúpu závesov a záclon aj do kúpeľne, nezabudnite zohľadniť, že záclony tu budú vystavené vlhkému prostrediu. Zvoľte taký materiál, ktorý nebude mať tendencie nasávať vlhkosť a plesnivieť. Siahnite skôr po polyesterových záclonách, než po prírodných materiáloch.

 

Dominika Blchová, SEO služby a copywriting