Úvod Zaujímavosti Zastihla vás búrka počas jazdy autom? Čo robiť a čo nerobiť, aby ste...

Zastihla vás búrka počas jazdy autom? Čo robiť a čo nerobiť, aby ste boli v bezpečí

211
0
ZDIEĽAŤ
Zastihla vás búrka počas jazdy autom? Čo robiť a čo nerobiť, aby ste boli v bezpečí
Zastihla vás búrka počas jazdy autom? Čo robiť a čo nerobiť, aby ste boli v bezpečí

Zimné nástrahy jazdy sa konečne skončili a za rohom už číhajú nové riziká. S jarou a letom sa neodmysliteľné spájajú nielen mokré vozovky, ale tiež dážď a občasné búrky. Práve silná búrka môže pre motoristu znamenať veľmi nebezpečnú situáciu. Dôležité je, aby ste aj v čase najsilnejšej búrky s krúpami nepanikárili, zachovali si chladnú hlavu a dodržali nasledujúce pokyny.

Máte sa obávať bleskov a mokrej vozovky?

Na mokrej vozovke vás ochránia letné pneumatiky, ktorých drážky sú skonštruované tak, aby odvádzali vodu. Pozor na zimné pneumatiky v lete a tiež na lákadlo v podobne lacných pneumatík. Ak hľadáte lacnejšie, ale kvalitné pneumatiky, odporúčame vám pneumatiky Kormoran. V lete dbajte na správny tlak v pneumatikách a na dezén, ktorý by pri starých gumách nemal klesnúť pod 1,6 cm. Toto je však minimum a radšej meňte pneumatiky už pri hlbšom dezéne, aby mohla hromadiaca sa voda odtekať do strán. Strašiakom počas búrok sú blesky. Ak budete sedieť vo vozidle, tak sa vám nič nestane vďaka tomu, že elektrický náboj sa drží len na povrchu karosérie. Nemusíte sa obávať ani vtedy, keď máte na streche strešný box. Strešné boxy Northline vydržia aj krúpy. Najlepšie spravíte, keď odstavíte auto na krajnicu (nie pod stromy) a búrku s bleskami prečkáte vo vozidle.

Pri jazde a tiež v prípade odstavenia vozidla buďte videní

Hustý dážď je sám o sebe nebezpečný, keďže prudko steká po sklách, ktoré nestíhajú stierače čistiť. Týmto spôsobom sa enormne znižuje viditeľnosť. Je nutné, aby ste počas silnej búrky zapli stretávacie svetlá a tiež hmlovky. Dôležité je tiež to, aby ste dodržali odstup medzi vozidlami. Ak silno prší, hlavne počas prvých kvapiek dažďa, predlžuje sa brzdná dráha automobilu. Na vozovke sa totiž nachádza prach a iné nečistoty, ktoré sa zmiešajú s vlhkosťou a sú klzké ako ľad. Okrem toho sa môžu na ceste nachádzať veľké kaluže vody či popadané vetvy. Každý šofér reaguje tak, že sa ich snaží obchádzať alebo prudko zabrzdí. Je zrejmé, že rozstup dokáže kolízii v takýchto prípadoch reálne zabrániť.

Majitelia áut to majú jednoduchšie. Ale čo motorkári?

Automobil vás ochráni pred dažďom i bleskami. Takúto výhodu nemajú motorkári. Motorkárom naozaj nezostáva nič iné, ako zastaviť. Samozrejme, že nie pod stromami. Musia si nájsť kryté miesto. Najlepšie na benzínke, autobusovej zastávke a v prípade núdze tiež pod mostom. V takejto situácii sa nikdy nedotýkajte železných častí prístreška a ani motorky. Nenašli ste úkryt? Zastavte na voľnom priestranstve a motorku odložte bokom. Pri silnom vetre a daždi by ste nemali v jazde pokračovať. Ničím výnimočným nie sú situácie, kedy bol motorkár vynesený vetrom do vzduchu a skončil prevrátený v priekope alebo ho zasiahol blesk.