Úvod Zaujímavosti 10 najkrajších rozprávkových seriálov nášho detstva, ktoré ocenia i dnešné deti

10 najkrajších rozprávkových seriálov nášho detstva, ktoré ocenia i dnešné deti

6336
0
ZDIEĽAŤ

Zdajú sa vám dnešné rozprávky nezmyselné a príliš moderné? Doprajte deťom rozprávky z nášho detstva, ktoré si radi pozriete s nimi. Ktoré z nich si pamätáte?

Krtko

Krtko v kockovaných nohaviciach. Kto by ho nemal rád. Usilovne zháňal kockované nohavice, stálo ho to veľa námahy, ale nakoniec dosiahol svoj cieľ. Dokonca precestoval celý svet, aby zachránil svoju kamarátku myšku, ktorá ochorela. Krtko bol usilovný, nesmierne odvážny a obetavý. Kto z detí by nepotreboval takéhoto verného kamaráta?

Bob a Bobek

Dva zajace, ktoré vyskočili z klobúka kúzelníka Pokustóna. Bobkovi sa z klobúku nikdy veľmi nechcelo. A tak rozprávka začínala:  „Vstávať a cvičiť? A prečo? Pretože je ráno! Lenže ja mám ešte noc!“ Zajace humorným spôsobom učili deti o tom, že iba v zdravom tele býva zdravý duch. A okrem toho aj to, že práca šľachtí.

Lolek a Bolek

Dvaja bratia, ktorí sa tak ako každý súrodenci stále o niečo naťahovali, ale v konečnom dôsledku predsa len dokázali spolupracovať a tak vyriešiť každá galibu. Svoje dni trávili bez rodičov  po svojom a hlavne stále niekde na cestách. Pre každý problém však ľahko našli riešenie.

Macko uško

Kto by si nepamätal na Macka Uška a jeho úvodnú a záverečnú pieseň. Do rozprávky vás vlákala jemná hudba, chytľavý text a krásny hlas Michala Dočolomanského. Macko opisoval svoje denné zážitky, škriepky s kamarátmi alebo svoju snahu pomôcť ostatným. V každom príbehu sa našlo mravné ponaučenie alebo dobrá rada.

Počkaj zajac!

Ruská dvojica, ktorá nikdy nemala naháňačiek dosť. Vlk sa snažil chytiť zajaca  a ten hoci bol malý, vždy vymyslel ako hlúpeho vlka prekabátiť. I keď ste malý, nie je treba sa hneď všetkého báť. A hlavné je sa nevzdávať.

Pat a Mat

Dvaja majstri kamaráti. Hoci sa snažia niečo užitočné vyrobiť, vždy sa im podarí všetko popliesť. Avšak sú takí vytrvalí, že sa im vždy podarí nájsť riešenie, i keď to nie je presne podľa plánu.

A pamätáte si aj tieto?

Pásli ovce valasi (alebo Maťko a Kubko)

Rozprávku nahovoril Jozef Kroner ľubozvučnou slovenčinou. Maťko a Kubko pásli svoje ovečky a popritom zažívali rôzne dobrodružstvá. Raz im ovce na oblohu ušli a potom zas kukučku učili kukať či vatru preskakovali. V celom rozprávkovom seriáli  sa ozýva taká krásna slovenčina ako už dnes len ťažko niekde budete počuť. Rozprávka ukazuje krásne slovenské tradície a často v nej znejú ľudové porekadlá.

Ako zajac prekabátil lenivého horára

Rozprávka, pri ktorej sa deti pobavia na šibalstvách zajačika, ktorý miluje horárovu kapustu a každý deň mu jednu uchmatne. Vždy nájde nový spôsob ako horára okabátiť. A popri tejto zábave sa deti nenápadným spôsobom naučia dni v týždni.

Jurošík

Rozprávke prepožičal svoj hlas Stano Dančiak a veru že sa mu to riadne vydarilo. „Bohu dušu a mne dukáty!“ bola Jurošíkova obľúbená veta a nešťastného zemepánovi dokázal vždy vyviesť nejakú vtipnú lotrovinu. Napriek tomu v jeho hrudi bilo srdce dobrého človeka a všetko sa snažil vždy napraviť.