Úvod Rodina a škola 10 vecí, ktoré by mal predškolák zvládnuť bez problémov

10 vecí, ktoré by mal predškolák zvládnuť bez problémov

2101
0
ZDIEĽAŤ

Máte doma predškoláka? Okrem školskej tašky pod vianočným stromčekom, je ešte niekoľko vecí, ktoré by ste mali pred nástupom do školského zariadenia so svojím budúcim školákom zvládnuť.

Ako zistíte, či ste dostatočne pripravení? Pozrite sa, ktoré z týchto úloh už dokáže vaše dieťa zvládnuť bez problémov?

  1. Obliekanie, stravovanie a toaleta

Okrem toho, že si vie dieťa samo obliecť tričko a nohavice, malo by si vedieť aj zapnúť gombíky a zaviazať šnúrky.

Takisto je veľmi dôležité, aby sa vedelo samo najesť a obslúžiť sa na WC.

  1. Základné informácie a otázky typu Prečo?

Predstaviť sa, povedať svoje meno, adresu, poznať členov rodiny, dni v týždni, ročné obdobia, základné farby, geometrické tvary, poznať zvieratá, rastliny a časti tela – to je zoznam základných informácií, ktoré má správny predškolák vedieť zodpovedať.

Dôležité!!! Sluchová analýza. Budúci školák by mal vedieť aké písmeno je na začiatku a aké na konci slova.

Takisto by mal prejavovať záujem o vzdelávanie. I keď otázky typu prečo vedia väčšinu rodičov veľmi potrápiť, je to jedna zo základných charakteristík predškoláka. Ak sa dieťa často pýta prečo je to tak, má vybudovaný zmysel pre získavanie vedomostí a správne základy pre vstup do školského zariadenia.

  1. Rozprávať a vyjadrovať sa

Predškolák by mal disponovať dostatočnou slovnou zásobou a nemal by mať problém  správne vyslovovať všetky hlásky. Dôležité je, aby sa vedel vyjadrovať súvisle, a teda vo vetách. Krátke slová je potrebné vedieť vyhláskovať. Nemal by trpieť zajakávaním.

  1. Kreslenie, vyfarbovanie a strihanie

Línie pri kreslení by mali byť pevné. Predškolák by mal zvládnuť nakresliť postavu so všetkými časťami tela – hlava, krk, ruky, nohy, brucho.

Vystrihovať by mal zvládnuť podľa predkreslenej čiary.

  1. Základy matematiky a farby

Predškoláci nemusia vedieť rátať do 100. Stačí do 10 a vedieť spočítať predmety do 5. Dôležité je aby deti poznali základné farby a geometrické tvary.

  1. Rozprávky, básničky a pesničky

Dieťa by malo byť schopné po vypočutí rozprávky vedieť povedať jej obsah. Zároveň by malo vedieť recitovať básničky a pesničky.

  1. Orientovať sa v priestore a čase

Predškolák potrebuje vedieť kde je vpredu, vzadu, hore, dole, vpravo a vľavo. V mieste svojho bydliska sa nestratí, nájde cestu domov.

Takisto mu nerobí problém orientovať sa v čase – dnes, včera, zajtra, ráno, obed, večer, čo bolo a čo  bude…

  1. Adaptovať sa na kolektív

Dieťa v predškolskom veku musí byť v kolektíve detí spokojné i bez prítomnosti rodičov. Dôležité je, aby sa dieťa vedelo zaradiť medzi rovesníkov, neplakalo, prípadne sa neskrývalo za rodičov.

Pri príchode sa pozdraví, má základy správneho stolovania, nemá problém sa dohodnúť s ostatnými deťmi a požičiavať hračky.

  1. Aktivity a sústredenie

Dieťa by malo vydržať pri jednej aktivite minimálne 15-20 minút. Začatú prácu je potrebné dokončiť a neodbiehať od nej.

  1. Telesná pripravenosť

Okrem dosiahnutých vedomostí a znalostí, by predškolák mal vedieť skákať, dokonca aj na jednej nohe, behať, preliezať, chytať a hádzať loptu alebo robiť kotrmelce.

Hoci sa môže zdať že nový školský rok je ešte ďaleko, nenechajte sa oklamať.  Ak chcete s deťmi potrénovať niektoré z uvedených zručností, teraz je ten správny čas začať.