Úvod domácnosť a bývanie 3 tipy pre výber plastových okien

3 tipy pre výber plastových okien

141
0
ZDIEĽAŤ
Predstava plastových okien sa väčšine ľudí spája s bielou farbou. V minulosti boli biele plastové dvere či okná jedinou možnou voľbou.
Predstava plastových okien sa väčšine ľudí spája s bielou farbou. V minulosti boli biele plastové dvere či okná jedinou možnou voľbou.

Možno sa vám zdá, že plastové okná má už naozaj každý, ale napriek tomu predaj plastových okien neustále prekvitá. Niekto si ich vyberie pri prestavbe staršieho domu či bytu, iný zvolí plastové okná do novostavby a existujú tiež ľudia, ktorí chcú vymeniť staré plastové okná za nové. Nech už patríte do ktorejkoľvek skupiny, iste vám príde vhod pár tipov, ktoré vám pri výbere plastových okien pomôžu zvoliť správne.

Tip prvý – biela farba už vyšla z módy, dajte prednosť tmavším tónom

Predstava plastových okien sa väčšine ľudí spája s bielou farbou. V minulosti boli biele plastové dvere či okná jedinou možnou voľbou. Napriek súčasnej pestrej ponuke farebných odtieňov si i dnes veľa spotrebiteľov vyberá práve biele profily, pretože sú o niečo lacnejšie. Avšak aj farebné plastové okná cena je veľmi priaznivá. Na okná sa budete pozerať celý život, a preto na povrchovej úprave nešetrite. Navyše vďaka farebným profilom bude váš dom vyzerať originálnejšie a dokážete lepšie zladiť farbu vchodových dverí, strechy či odkvapov s oknami. Obávate sa, že farebné plastové profily majú nižšiu životnosť? Obavy nie sú na mieste. Nové technológie pri výrobe takýchto okien a hlavne tvrdená povrchová úprava sú zárukou, že plast odolá mechanickému poškodeniu i pôsobeniu poveternostných vplyvov.

Tip druhý – okrem výberu profilu sa zamerajte na presklenie a kovanie

Veľa ľudí sa pri výbere plastových okien zameria len na hrúbku profilu a menej sa sústredia na presklenie. Nezabúdajte na to, že práve sklená časť plastového okna zaberá najväčšiu plochu. Veľká plocha môže znamenať tepelné straty. Z uvedeného dôvodu je zrejmé, že investovať do izolačného trojskla sa oplatí. Pozor na to, že ani trojsklo nie je zárukou, že do interiéru neprenikne zvuk z ulice. Ak bývate v rušnej ulici, spýtajte sa výrobcu na možnosť presklenia protihlukovým sklom. Ohľadom profilu je nutné zistiť počet komôr, pod 6 komôr by sme na vašom mieste plastové okno nekupovali. Tepelné straty a zvukovú izoláciu ovplyvňuje tiež kvalita kovania. Ideálne je, keď sa kovanie dá nastaviť vo všetkých smeroch a má vyšší počet uzatváracích bodov.

Tip tretí – zbabraná montáž vedie k strate funkčnosti a zníži životnosť okien

Môžete si kúpiť tie najdrahšie plastové okná, ale ak nebudú správne osadené, tak vám cez ne bude unikať teplo, v okolí rámov vzniknú tepelné mosty alebo vám do vnútra domu bude prenikať vlhkosť. Nakrivo osadené okná sa dokonca časom deformujú. Zamerajte sa na firmy, ktoré plastové okná Bratislava či v iných mestách vykonávajú už roky, majú dobré renomé a poskytujú dlhoročnú záruku na plastové okná i na ich montáž.