Definujte váš osobný štýl, preskúmajte vašu aktuálnu situáciu, vyhoďte to, čo nepatrí a pridajte to, čo vám chýba. To znie jednoducho. Ale je to v skutočnosti naozaj také jednoduché?
Ak aj vás trápi preplnený šatník, v ktorom je ťažké zorientovať sa, máme pre vás praktické tipy a rady, ako si vytvoriť šatník, ktorý bude odzrkadľovať váš osobný štýl a bude pre vás prínosný.
Predtým, ako začnete
Základom minimalistického šatníka nie je iba jedno biele tričko a jedny nohavice. Ide skôr o pochopenie vášho osobného štýlu. Práve preto začnite skúmaním vášho súčasného šatníka a životného štýlu, aby ste zistili, aké sú vaše potreby.
Pamätajte, že tento proces si niekedy môže vyžadovať čas aj vašu energiu. Preto robte malé kroky a neponáhľajte sa. Poďme na to.
Tip: Chcete si vylepšiť váš interiér a aktuálnu garderóbu? Využite štýlové tienidlo: rímske rolety!
Ako si vytvoriť minimalisticky šatník: Krok za krokom
1. Prejdite si váš šatník
Prvým krokom je prejsť si svoj aktuálny šatník. Môžete použiť pero a papier, digitálny poznámkový blok, excel alebo čokoľvek, čo vám najlepšie vyhovuje. Vytiahnite všetko zo svojho šatníka a opýtajte sa sami seba pri každom kúsku, či je to niečo, čo radi nosíte. Zapíšte si to do svojho zoznamu a uložte späť do skrine.
Keď si prejdete všetko, čo vlastníte, pochopíte, ako váš šatník skutočne vyzerá a pomôže vám to určiť položky, ktoré sa dajú vytriediť, čo vám chýba a čím si šatník môžete neskôr oživiť.
Ak niektorý kúsok už nechcete, ten si zapisovať nemusíte. Stačí ho dať na kopu k oblečeniu, ktorého sa chcete zbaviť. Keď je všetko zaprotokolované a väčšina oblečenia je späť vo vašej skrini, oblečenie, ktoré už nechcete, predajte, darujte alebo odneste do sekáča.
2. Kategorizujte
Na aké situácie potrebujete oblečenie? Ďalším krokom je kategorizácia vášho šatníka. Oblečenie môžete triediť napríklad podľa toho, či je:
- na doma
- do práce
- neformálne
- formálne
- na špeciálne príležitosti
- športové
Oblečenie môžete rozdeliť aj podľa ročného obdobia. Neexistuje žiadne obmedzenie, do koľkých kategórií môže daný odev patriť.
Pre vás je to druhá šanca zbaviť sa oblečenia, ktoré už nenosíte. Keď použijete tento prístup triedenia, pravdepodobne si všimnete, že aj keď sa vám nejaký kus oblečenia môže páčiť, nehodí sa k vášmu životnému štýlu. Keď viete, že niektorý kúsok vám len visí na stojane s vešiakmi na šaty a pravdepodobne ho už nevyužijete, je čas sa s ním rozlúčiť.
3. Dajte dohromady outfity
Nenosíte samostatné kúsky. Nosíte outfity. To znamená, že vaše oblečenie by sa malo navzájom dobre kombinovať. Najprv sa pozrime na to, čo môžeme urobiť s oblečením, ktoré už vo vašom šatníku máte.
Vyberte si kategóriu (krok 2.) a začnite zostavovať rôzne outfity. Skombinujte ich toľko, koľko len dokážete a uistite sa, že je to niečo, čo budete radi nosiť. Vyskúšajte si nové kombinácie a urobte si “selfie” pred zrkadlom. Niektoré kombinácie je potrebné vizualizovať, aby ste si boli istí, že fungujú.
V tomto momente si všimnete, ktoré kúsky sa vám zle kombinujú alebo sa vám vôbec nedajú kombinovať s ostatným oblečením. Ešte ich však neodkladajte na odhodenú kôpku. S niekoľkými kľúčovými investíciami môžete vykúzliť nové kombinácie.
Konečným výsledkom v tomto kroku by mal byť prehľad o tom, koľko outfitov pre jednotlivé kategórie máte.
4. Všímajte si, čo nosíte
Teraz máte zoznam oblečenia, no musíte vidieť, ako a či funguje aj v praxi. Sledujte, čo máte na sebe a po niekoľkých mesiacoch analyzujte výsledky. Po nejakom čase sa pozrite na oblečenie, ktoré ste takmer vôbec nenosili. Prečo to tak bolo?
Nosili ste niečo podobné, lepšie? Nemali ste príležitosť obliecť si niečo z určitej kategórie? Alebo ste možno zistili, že sa vám predsa len niečo nepáčilo? Opäť je načase zhodnotiť, či skutočne potrebujete všetko oblečenie, ktoré ste na sebe nemali.
Ak chcete získať lepšiu predstavu o tom, čo najradšej nosíte, venujte pozornosť oblečeniu, ktoré nosíte najčastejšie.
Rýchla rekapitulácia
Urobme si rýchlu rekapituláciu toho, čo ste doteraz urobili:
- Zbavili ste sa oblečenia, ktoré sa vám nepáči
- Zbavili ste sa oblečenia, ktoré nemá využitie
- Zostavili ste kategórie a outfity pre rôzne oblasti vášho života
- Nosili ste oblečenie mesiac alebo dva a analyzovali ste výsledky
Teraz ste v bode, kedy by ste už mali vášmu súčasnému štýlu rozumieť. Viete, čo vás baví a čo radi nosíte.
Oblečenie, ktoré vám neslúži, by malo byt’ vo vyraďovacej krabici.
Teraz je čas na posledný krok.
Prečítajte si aj: 8 tipov, ako si usporiadať šatník.
5. Doplňte, čo chýba
V akých situáciách ste mali pocit, že si nemáte čo obliecť? Pravdepodobne už máte kúsok alebo dva na mysli. Dobrým trikom je si daný kus oblečenia najprv napísať na zoznam ešte predtým, ako si niečo kúpite. Nerobte urýchlené a impulzné nákupy, znižujete tak riziko, že si kúpite niečo, čo aj tak nebudete nosiť.
Ak zistíte, že práve ten kúsok vám chýba k rôznym kombináciám a outfitom, potom sa nebojte doňho zainvestovať.
Na záver
Žiaden šatník nebude nikdy úplne kompletný. Váš život sa mení a je dynamický. Keď však budete mať viac minimalistický šatník, bude pre vás v budúcnosti ľahšie prejsť procesom vytrieďovania. Teraz, keď máte vo svojej garderóbe oblečenie, ktoré nosíte, ktoré vám pristane a ktoré sa vám páči, môžete plánovaniu a optimalizácii šatníka venovať toľko času, koľko chcete.
Minimalistický šatník môže mať prakticky každý. Pracujúca mama s aktívnym spoločenským životom pravdepodobne potrebuje poriadnu dávku oblečenia. Jej šatník môže byť však stále minimalistický, pokiaľ neobsahuje zbytočné oblečenie.
Viete, ako prať viac ekologicky?
Neexistujú žiadne magické čísla, ktoré by ste mali dosiahnuť ani farebné schémy, ktoré by ste mali nasledovať. Je to všetko o nájdení vášho osobného štýlu, ktorý vám umožní žiť váš najlepší život.
Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk