Úvod Zaujímavosti Vymoženosti dnešnej digitálnej televízie oproti minulosti

Vymoženosti dnešnej digitálnej televízie oproti minulosti

912
0
ZDIEĽAŤ

Nenájdeme snáď v súčasnosti jednu jedinú slovenskú domácnosť bez televízora. V každej kraľuje  v súčasnosti minimálne jedna obrazovka. A nebude sa na tom nič meniť ani v budúcnosti, aspoň tak vravia predpoklady. Byť rýchlo  informovaný má totiž dnes cenu zlata. Situácia sa mení doslova z hodiny na hodinu – a kto by chcel zostať bokom a nevedieť ako ide svet?

Televízne vysielanie vstúpilo do našich príbytkov niekedy koncom päťdesiatych rokov minulého storočia. Pravda, oproti dnešným smart televízorom, tú drevenú skrinku, ktorá sa po zapnutí rozsvietila a poskytla pokiaľ možno aktuálne politické zvesti, športové informácie a kultúru si mohli dovoliť iba zámožnejšie domácnosti. Tak sa bežne stávalo, že keď prišla hlava rodiny večer domov, okrem svojej manželky a detí našla v obývačke celé pokolenie a nejakých tých susedov z ulice. Niet divu, každý chcel spoznať ten zázrak techniky.

Kedysi sme považovali televíziu za niečo výnimočné

Ako šiel čas, televíziu si mohli dovoliť aj široké masy. Postupne, približne za desať rokov, už bola celkom bežným javom. Ľudia si postupne zvykli na každodenný prísun informácií zo sveta a domova. Pravda, vtedajšia kvalita nebola ktovieaká.

Neostrý, zrnitý obraz, sem tam duchovia v pozadí a k tomu všetkému časté výpadky elektriny, ktoré neraz testovali nervy nás, televíznych divákov. A to predovšetkým počas vysielania priameho prenosu športových zápolení. Vtedy sa na dovtedy ospevovaný zázrak zniesla – mierne povedané – okamžitá vlna kritiky.

Neskôr, v sedemdesiatych rokoch šla televízia prudko hore. Na trh prišli  prvé farebné televízory a aj programová ponuka sa rozšírila. A tak sme mohli sledovať vo farbách pomerne bohatú nádielku. Existovalo niekoľko českých a niekoľko slovenských kanálov, do ktorých sa umiestňovali televízne relácie z rôznych štúdií. Spomeňme aspoň tie naše slovenské z Bratislavy a Košíc… Kto mal záujem, mohol si naladiť české stanice, na ktorých sme mohli obdivovať tvorbu z Prahy, Brna a Ostravy.

Televízna doba a sledovanie zahraničných kanálov

V osemdesiatych rokoch už mal televízor svoje nezastupiteľné miesto naozaj v každom príbytku. To sa mohlo usudzovať podľa neónových svetielok v obývačkách krátko po zotmení. Po návrate z práce deň, čo deň celé rodiny sadali do pohodlných foteliek, aby im ani zlomok neušiel z ponúkaného. Nie nadarmo sa vraví o osemdesiatych rokoch ako aj o dobe televíznej. No a keď k tomu pripočítame nevídaný rozmach videoprehrávačov a satelitných prijímačov, každému bude jasné prečo to pomenovanie.

Po nežnej revolúcii zrazu nastal slobodný prístup aj k zahraničným televíznym vysielaniam. Boli sme udivení z tej pestrosti a kreativity programovej štruktúry. Tento stav trvá dodnes. Ponuka televíznych staníc a ich jednotlivých kanálov sa na celom svete neustále zväčšuje. Umožnili to moderné technológie, ale aj neustály dopyt po nových informáciách.

V našich domácnostiach tak môžeme v súčasnosti sledovať programov doslova neúrekom. A aj vďaka fenoménu s názvom digitálna televízia, čo je najmodernejší spôsob prenosu televíznych programov od vysielateľa k divákovi.

Televízne vysielanie a internet v jednej krabici

To, čo robí súčasnú digitálnu televíziu jedinečnou, okrem perfektného obrazu a zvuku je mimoriadne bohatá programová ponuka pozostávajúca z neuveriteľne širokého tematického spektra. dáva digitálnej televízii punc jedinečnosti. Ďalej, tesná interaktivita s internetom, vďaka čomu sa digitálna televízia označuje aj internetovou televíziou. A tak televízny divák môže napríklad, okrem sledovania televízie nakupovať niečo, čo súvisí s vysielaným programom, zúčastňovať sa rôznych aukcií, hlasovať v kvízoch, a podobne.

Podobne sa digitálna televízia preslávila funkciou nahrávania programov a televíznym archívom. Nie je teda už potrebný kedysi tak populárny videorekordér a kadejaké príslušenstvá. Stačí len stlačiť príslušné tlačidlo a televízia vám nahrá program počas vašej neprítomnosti, ktorý si pozriete neskôr. Alebo si pozriete niečo z archívu… Niečo na čo nemusíte čakať až to televízna stanica opäť zaradí do vysielania.

Každý si príde na to svoje, od dieťaťa po dospelákov

A keď k tomu všetkému prirátame rôzne iné funkcie ako možnosť vyhľadať si aktuálne počasie, príchody a odchody vlakov, virtuálnu kuchárku, peňažné meny, tak zistíme, že označovanie digitálnej televízie za internetovú je v podstate správne. Proste, sadnete si k televíznej obrazovke a to, čo sa chcete dozvedieť sa behom krátkej doby aj dozviete.

Digitálnu televíziu môžete sledovať aj na mobilných zariadeniach – a to aj na niekoľkých súčasne. Stačí prideliť každému zariadeniu svoj prístupový kód a hotovo. Každý člen rodiny si príde na svoje. Nehovoriac o možnosti prepojenia s rôznymi inými zariadeniami ako sú ďalšie obrazovky, monitory, reproduktory, slúchadlá a pod.

Oproti televíznym začiatkom tak vidno enormnú zmenu. Pár pasívne sledovaných televíznych kanálov v nevalnej kvalite, oproti v podstate nekonečnému množstvu kanálov s ktorými môže každý divák aktívne spolupracovať a využívať tak vo svoj prospech. To je súčasná (digitálna) televízia.