Úvod Zaujímavosti 7 otázok a odpovedí pred prvou plavbou na jachte

7 otázok a odpovedí pred prvou plavbou na jachte

63
0
ZDIEĽAŤ
7 otázok a odpovedí pred prvou plavbou na jachte

Pred prvou plavbou na jachte trápia pasažierov rôzne obavy. Počas niekoľkých dní budú zavretí so skupinou ľudí v malom priestore, môže ich zastihnúť búrka alebo sa začnú na lodi nudiť. Na jednej strane stoja tieto obavy a na druhej túžba po nepoznanom. Skúsime eliminovať váš strach a zodpovieme na 7 najčastejších otázok, ktoré majú pasažieri pred prvou plavbou na jachte.

1. Je plavba na jachte bezpečná?

Jachting je oproti iným druhom vodných športov bezpečný. Dokonca ide o bezpečnejšiu činnosť ako šoférovanie. Dávajte si však pozor na výber skippera alebo zverte kormidlovanie do rúk kamaráta, ktorý absolvoval kapitánsky kurz. Kurz vodca malého plavidla nestačí, ten oprávňuje absolventa len na kormidlovanie lodí počas plavieb vo vnútrozemí.

2. Kedy je najvhodnejšie počasie na plavbu?

V oblasti Chorvátska a resp. celej Európy sú ideálne podmienky na plavbu od polovice mája do októbra. Ak nemáte dosť financií a jachty na predaj nie sú nič pre vás, prenajmite si plavidlo mimo hlavnej sezóny t.j. v máji alebo po polovici septembra.

3. Koľko ma vyjde plavba na jachte?

Týždňová plavba na jachte stojí menej ako dovolenka all inclusive. Navyše ste sami sebe pánmi a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré si vyberiete a zostať na danom mieste tak dlho, ako len chcete.

4. Sú plavby na jachte vhodné pre deti?

Plavbu na jachte si užijú rovnako dospelý i deti. Kvôli deťom si však vyberte menej náročnú trasu, počas ktorej môžete častejšie kotviť.

5. Trpím morskou chorobou. Mám plavbu vyskúšať?

Ak trpíte morskou chorobou, musíte sami usúdiť či je plavba pre vás vhodná. Vo väčšine prípadov sa dá morskej chorobe vyhnúť pomocou tabletiek a po nejakom čase na palube si telo zvykne. Viac stabilné sú katamarány, na ktorých by vám nemalo byť nevoľno.

6. Sú jachty komfortné? Ako je to s hygienou?

Od vás závisí, aký typ lode si vyberiete. Tak ako lode na predaj, tak aj lode na prenájom majú rôzne vybavenie. Niektoré sú tak luxusne zariadené, že sa budete cítiť lepšie ako v hoteli. Na každej jachte sa nachádzajú toalety i sprcha či pitná voda.

7. Čo ak sa začnem na jachte nudiť?

Nebudeme vám klamať, ponorková choroba na lodi môže hroziť. Hlavne v prípade, že sa na plavbu vyberiete s nevhodnou partiou. Pomôže vám, keď sa z lode načas vzdialite – vyskúšajte vodné športy a spoznávajte po zakotvení nové miesta.