Úvod domácnosť a bývanie Praktické tipy, ako si zariadit’ spálňu pre maximálny komfort

Praktické tipy, ako si zariadit’ spálňu pre maximálny komfort

213
0
ZDIEĽAŤ
Zaujímavé tipy, ako si zariadiť spálňu.

Vedeli ste o tom, že v spálni strávime priemerne 1/3 nášho života? Vaša spálňa by mala byť miestom, kde strávite čas regeneráciou, resetovaním a odpočinkom. Od kvalitného spánku sa odvíja fyzická aj duševná pohoda a schopnosť fungovať, preto je dôležité, aby bola vhodne zariadená.

 

Kvalitný spánok je jednoznačne založený aj na prostredí, do ktorého ľahnete. Preto zariadenie spálne nepodceňujte. Potrebujete pomôcť s výzdobou vašej spálne? Máme pre vás niekoľko tipov, ako začať.

Ako začať?

Prvým krokom je rozhodnúť sa o celkovom štýle, ktorým si chcete spálňu zariadiť. Toto zistenie vám pomôže urobiť jednoduchšie rozhodnutia o farebných schémach, výbere nábytku, ak kupujete nový, dekoráciách a doplnkoch, pretože už budete mať jasnú predstavu o tom, aký vzhľad hľadáte.

1. Výber štýlu

Nábytok do spálne nekupujete iba na krátky čas. Preto si jeho záverečný výber vyžaduje menšiu predprípravu. Keď ju nepodceníte, budete so svojou spálňou snov spokojní po dlhý čas.

 

Prvým krokom je uistenie sa, ku ktorému typu bývania sa prikláňate viac. Páči sa vám moderný, tradičný či farmársky štýl? Preferujete jednoduchosť alebo ste skôr niekto, kto uprednostňuje hravosť a nebojí sa výziev?

 

Ak zariaďujete spálňu prvýkrát, je pravdepodobné, že sa váš vkus môže po čase zmeniť. Kým teda nebudete mať jasnú predstavu o tom, čo máte radi, neinvestujte do niečoho, čo nie je univerzálne. Namiesto toho použite menšie a cenovo dostupnejšie prvky. Posteľ a akékoľvek iné väčšie kusy nábytku zadovážte v neutrálnych farbách, aby mohli fungovať s akýmkoľvek iným štýlom.

2. Nábytok vyberajte rozumne

Keď ste si vybrali štýl, ktorý chcete zladiť s nábytkom, je potrebné myslieť aj na veľkosť. Nakreslite pôdorys svojho priestoru a urobte si zoznam toho, čo chcete zahrnúť.

 

Posteľ bude pravdepodobne najdominantnejším kusom nábytku a ústredným bodom. Takže si skutočne premyslite, aká veľkosť a tvar bude vo vašej izbe fungovať.

 

Okolo postele by ste mali nechať primeraný priestor. Ak máte radi prírodné materiály a chcete si zaobstarať kvalitnú posteľ na dlhšie obdobie, odporúčame vám investovať do postele z masívneho dreva ako napríklad dub a buk.

 

Okrem výberu dokonalej postele budete potrebovať aj úložný priestor. V prípade, že máte malú spálňu, vhodnou voľbou sú postele s úložným priestorom, kde si môžete odložiť náhradnú posteľnú bielizeň, vankúše aj paplóny.

 

Nočné stolíky zabezpečia, aby ste mali po ruke všetky potrebné drobnosti, či už je to lampa na čítanie, budík, kniha alebo šálka s čajom. Nočné stolíky zvoľte tak, aby sa štýlom hodili k posteli.

 

Ak vám zostáva nejaký ten priestor, ktorý nechcete nechať prázdny, môžete si zaobstarať aj pekný toaletný stolík, ktorý je praktický aj štýlový zároveň a ocenia ho predovšetkým dámy.

 

Okolo postele by ste mali nechať prázdny priestor. Zaobstarajte si pekný toaletný stolík.

Ďalším dôležitým prvkom je šatníková skriňa, ktorá by podľa možností taktiež mala ladiť so štýlom postele.

 

Ak máte priestor, môžete zvážiť aj pridanie stoličky, ktorá vám poskytne priestor na oddych. Dokonalým doplnkom moderných boho spální je aj závesné kreslo. Funguje dobre v menšom priestore, pretože technicky nezaberá žiadnu podlahovú plochu.

3. Vyberte si celkovú farebnú schému

Vaša farebná schéma je niečo, na čo by ste mali myslieť už pri výzdobe spálne. Ak plánujete maľovať izbu, je to jedna z prvých prác, ktoré budete musieť urobiť. Najprv zvážte atmosféru, ktorú chcete vytvoriť.

 

S farebnou schémou bielej spálne nič nepokazíte. Ak je váš priestor malý, biela ho rozšíri, ak je váš priestor tmavý, biela ho rozžiari. Je to tiež ideálne pozadie pre toľko rôznych štýlov, takže ak máte tendenciu často meniť výzdobu, biela je správna cesta.

 

Ak trpíte problémami so spánkom, môžete zvoliť aj tmavé odtiene, ktoré sú čoraz viac v trende. Ak chcete preniknúť do sveta farieb, zelené a modré sú dobrou voľbou, pretože okamžite dodajú miestnosti pokojnú a upokojujúcu atmosféru. Rozhodnite sa pre svetlú zelenú a spárujte ju s bielou a drevinami pre krásnu jemnú farebnú schému.

 

Tapeta je tiež skvelý spôsob, ako do vašej izby vniesť trochu farieb a vzorov. Aké výtlačky si vyberiete, závisí od vzhľadu, ktorý chcete zvoliť. Veľký kvetinový dizajn v hlbokých tónoch môže pridať dramatickosť. Tí, ktorí hľadajú niečo jemnejšie, môžu zvoliť nástennú maľbu inšpirovanú vintage v jemnej neutrálnej farbe.

4. Investujte do kvalitnej posteľnej bielizne

Obliečky, posteľná bielizeň a vankúše sú dôležitou dekoráciou vašej spálne, pretože posteľ má tendenciu byť vždy stredobodom miestnosti. Dajte svojej spálni individuálny charakter výberom kvalitnej posteľnej bielizne.

 

Na výber máte okrem rôznych štýlov aj rôzne materiály, akými sú bavlna, flanel, krep, mikroflanel alebo satén. Pridajte vankúše, ktoré môžete jednoducho meniť podľa ročného obdobia alebo podľa toho, ako sa mení váš štýl, a nezabudnite pridať aj prikrývku, deku alebo prikrývku na posteľ.

5. Osvetlenie

Osvetlenie nemusí byť len praktické, môže byť aj súčasťou vašej dekorácie. Pri výbere typu osvetlenia premýšľajte o tom, ako používate rôzne časti miestnosti. Pravdepodobne budete chcieť nočné svetlo na čítanie, stropné svetlo pre celú miestnosť a niekoľko tienidiel naokolo na vytvorenie krásnej atmosféry. Do spálne si vyberajte teplé žiarovky.

Kvalitné osvetlenie spálne je taktiež dôležité.

6. Doplnky a dekorácie

Obrazy a umelecké diela

Umiestnenie umeleckého diela, plagátu alebo obrazu je skvelý spôsob, ako vniesť do výzdoby vašej spálne osobitosť. A môžete si ich prispôsobiť podľa svojho vkusu.

Koberec

Žiadna výzdoba spálne sa nezaobíde bez koberca. Ten prináša farbu, vzor a ​​textúru. A nebojte sa maximalizovať. Veľký koberec vytvorí maximálne pohodlie pod nohami a zároveň dodá dreveným podlahám teplo.

Záclony a závesy

Eleganciu a šmrnc vedia dodať aj moderné záclony a závesy. Nemusia byť iba čisto biele, veľmi obľúbené sú v dnešnej dobe viacfarebné, monochromatické alebo kockované.

 

Pokiaľ vás trápia problémy s nespavosťou, určite oceníte aj zatemňovacie závesy a žalúzie. Tie vytvoria v miestnosti tmu v pravom slova zmysle a vďaka tomu si môžete užiť nerušený spánok svetlami z ulice. Výhodou je, že niektoré závesy tlmia aj zvuk, a tak vás okrem ostrého svetla ochránia aj pred nepríjemným hlukom.

7. Uistite sa, že sa môžete pohybovať

Jedným z najlepších spôsobov, ako dať svojej spálni pokojnú a relaxačnú atmosféru, je zamerať sa na ľahkosť pohybu alebo na to, ako dobre môžete chodiť po podlahovom priestore bez toho, aby ste sa cítili stiesnene.

 

Ak je to možné, snažte sa vo svojej spálni vyhnúť veľkému množstvu nadbytočného spálňového nábytku, aby ste nezakopli o knižnice a konferenčné stolíky alebo sa netlačili okolo nočných stolíkov, aby ste sa dostali do postele.

 

Toto je obzvlášť dôležité v malých spálňach, kde je priestor tak obmedzený, že sa musíte uistiť, že môžete dýchať. Ak to máte obzvlášť ťažké, porozmýšľajte nad ďalšími úložnými priestormi, ktoré by ste mohli implementovať.

Manželská spálňa

Pri zariaďovaní manželskej spálne zahrňte nevyhnutné prvky ako manželská posteľ, nočné stolíky/poličky, šatník a pripadne aj TV skrinku.

 

Na koniec postele umiestnite lavičku: ako alternatívu s úložným priestorom a ak potrebujete extra priestor, môžete zvoliť lavičku, kde by ste si mohli ukladať posteľnú bielizeň, prikrývky a deky.

 

V harmónii s dizajnom spálne pridajte zrkadlo, ktoré odráža svetlo a dodáva miestnosti vzhľad väčšieho priestoru. Vhodne zvolený rám je očarujúcim dekoratívnym detailom.

Detská izba

Pri zariaďovaní detskej izby berte do úvahy to, že pravdepodobne izbu budete musieť o pár rokov renovovať, aby sa prispôsobila novým potrebám a koníčkom dieťaťa, z ktorého sa stane tínedžer. Farebnú schému ponechajte jednoduchú, najlepšie v neutrálnych farbách.

 

Dievčenskú detskú izbu zariaďte čo najjemnejšie. Steny namaľujte na bielo, pridajte farebné akcenty a dekoratívne objekty či nálepky.

 

V chlapčenskej izbe zvoľte prirodzené farby na steny a pridajte farebné akcenty pomocou rôznych tkanín. Stenu môžete dekorovať mapou alebo tabuľou a na poličky pridať jeho obľúbené figúrky.

Na záver

Vaša spálňa by mala byť pohodlná a prispôsobená vašim potrebám, takže sa pri dekorovaní a usporiadaní uistite, že nasledujete svoj osobný štýl. Ak máte radi niečo špecifické – či už je to zeleň alebo čalúnené čelá postele – určite tomu dajte priestor. Ale nenechajte sa pohltiť trendami, ktoré nebudú spĺňať vaše potreby.

 

Dominika Blchová, SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače