Úvod Rodina Tipy, ako vybrať vhodný športový kočík

Tipy, ako vybrať vhodný športový kočík

194
0
ZDIEĽAŤ
Výber správneho športového kočíka je pre bezpečnosť vášho dieťaťa dôležitý.

Či sa už chystáte na dlhšiu cestu alebo iba na kratšiu prechádzku, detský kočík vám bude verným pomocníkom až dovtedy, kým sa dieťa naučí samostatne chodiť. Na trhu existuje široká škála kočíkov, z ktorých každý má svoje jedinečné vlastnosti a niekedy môže byť ťažké vybrať si.

 

Čo treba zvážiť pri výbere športového kočíka a ako postupovať pri jeho výbere?

Športový kočík vs. bežný kočík

Športiaky, ako sa športové kočíky často nazývajú, sú vhodné pre deti od 6 mesiacov do 3 rokov a vynikajú vysokou nosnosťou a odolnosťou, ktorá obstojí aj v náročnejšom prostredí. Mnoho rodičov ich oceňuje najmä pri športe. Od bežného kočíka sa odlišuje v mnohých ohľadoch.

Športové kočíky sú vhodné pre deti od 6 mesiacov do 3 rokov a obstoja aj v náročnejšom prostredí.

Bežné kočíky majú mohutnejšiu konštrukciu, vyššiu váhu a sú vhodné pre bábätká od narodenia. Ich veľkosť je jedným z tých dôvodov, prečo rodič siahne po športovom kočíku. Tie majú totiž nižšiu váhu, užší tvar, vhodnejšiu konštrukciu a možno ich jednoducho uskladniť, napr. aj v kufri auta, pri cestovaní, ale aj doma.

 

Ich možnou nevýhodou oproti bežným kočíkom je to, že majú spravidla menší úložný priestor. Majú tiež väčšie kolesá a možno ich používať aj v náročnejšom teréne pri behu alebo korčuľovaní. Avšak aj v rámci športových kočíkov nájdete mnoho druhov, ktoré sú vhodné na každodenné používanie do mesta.

Pre koho je vhodný?

Ak je pre vás športový kočík vhodný, závisí od veku dieťaťa, vášho bydliska aj toho, akým spôsobom chcete kočík využívať. Pri športových kočíkoch by dieťa malo mať minimálne 6 mesiacov, pretože v tomto veku je schopné samostatne sedieť, čo je poloha, pre ktorú je športový kočík navrhnutý.

 

Hodí sa hlavne pre ľudí bývajúcich v mestách, pretože je prispôsobený na jednoduchú manipuláciu, je ľahší a kompaktnejší, čím vám zjednodušuje nástup a výstup z autobusu, pohyb po ulici, pohyb cez prekážky na cestách a chodníkoch, ale aj uskladnenie. Okrem toho, ak radi cestujete alebo sa musíte často presúvať, športové kočíky sú pre vás ideálne.

Ako vybrať športový kočík

Výber vhodného športového kočíka nemusí byť náročná úloha, ak si zvážite niekoľko faktorov, ktoré pokryjú vaše potreby. Pred nákupom sa pokúste zamyslieť, čo od športového kočíka očakávate, aké sú vaše priority a zvážte nasledovné:

Nosnosť

Prvým dôležitým faktorom je nosnosť, ktorá vám napovie, dokedy môžete svoje dieťa v danom kočíku kočíkovať. Najčastejšie sa stretnete s nosnosťou:

 

  • do 15 kg (vek 3 roky)
  • do 25 kg (do 4 – 5 rokov)
  • do 28 alebo viac kg (5 rokov a viac)

Hmotnosť

Ak s kočíkom často cestujete, treba ho prenášať, prekonávať prekážky a podobne, zvoľte si ľahší kočík, pretože k jeho váhe pribudne aj váha dieťaťa a obsahu úložného priestoru. Tie najľahšie športové kočíky vážia okolo 7 kg, ťažšie kočíky začínajú od 15 kg.

 

Tip: Cestujete často? Viete ako vybrať vhodnú autosedačku?

Kolieska

Aj kolieska sú pri športových kočíkoch dôležitým faktorom, nielen z hľadiska typu, ale aj počtu. Kočíky do mesta majú zvyčajne 4 kolieska, kočíky na šport, beh a korčuľovanie len 3 kolesá. Čo sa týka veľkosti kolies, stretnete sa s kočíkmi, ktoré majú menšie alebo väčšie kolesá. S ich veľkosťou súvisí často aj materiál. Najčastejšie nájdete nafukovacie alebo plastové.

Chlapec, ktorý tlačí športový kočík.

Skladnosť

Skladnosť je práve tou vlastnosťou, vďaka ktorej mnohí rodičia siahnu po športovom kočíku. Skladanie kočiara tiež nie je vždy jednoduché, preto vám odporúčame si to v predajni pred kúpou vyskúšať.

Bezpečnosť

Bezpečnosť je pri kúpe športového kočíka na prvom mieste. Kočík by mal spĺňať štandardné európske bezpečnostné normy a vždy je dobré, ak má aj ďalšie bezpečnostné prvky:

 

  • spoľahlivé brzdy
  • kočík by mal byť vybavený 5-bodovým bezpečnostným pásom
  • madlo v prednej časti kočíka, ktoré istí dieťa v prípade, že je v kočíku aktívnejšie, by malo byť vyrobené z odolného materiálu
  • stabilita konštrukcie kočíka by mala byť pevná

 

Ďalej dbajte aj na vybavenosť reflexnými prvkami, ktoré prispejú k lepšej viditeľnosti pri zhoršených podmienkach. Ak ich kočík nemá, určite si ich zaobstarajte.

 

Tip: Naučte deti bezpečnosť v doprave hravou formou.

Materiál

Aj materiály musia spĺňať bezpečnostné normy, aby neboli zdraviu škodné a tým pádom boli vhodné aj pre tie najmenšie deti. Materiály si overte hlavne vtedy, ak kupujete lacnejšie športové kočíky alebo kočíky z bazáru. Čo sa týka poťahu a farby, všeobecne platí, že svetlé farby sa veľmi rýchlo zašpinia, tmavé farby môžu na slnku vyblednúť. Textil by sa mal dať dobre čistiť, najlepšie v práčke. Všetko si overte ešte pred nákupom.

Úložný priestor

Každý kočík poskytuje určitý úložný priestor, kam si možno uložiť plienky, fľaše, jedlo alebo nákup. Ako sme už spomínali, pri športových kočíkoch môže byť tento priestor menší, preto si skontrolujte, či úložný priestor kočíka vyhovuje vašim potrebám.

Doplnky a príslušenstvo

Aj ponuka doplnkov a funkcií je dôležitá. Tie zvyšujú komfort, no aj cenu kočíka. Výbava športiaku, ktorú oceníte:

 

  • Pláštenka
  • Nákupný košík
  • Pridaný slnečník, sieťky a clony
  • Fusak
  • Ochranné návleky na kolieska
  • Deky

 

Drahšie športové kočíky ponúkajú aj sedačku navyše, ktorá sa zíde rodičom s dvojičkami. V letných mesiacoch oceníte aj ventilačné otvory, ktoré zaisťujú príjemnú cirkuláciu vzduchu v kočíku.

 

Inšpirácia: Ako viesť deti k samostatnosti.

Cena

Najlacnejšie športové kočíky nájdete v bazároch, z druhej ruky už aj od 35 eur. Lacné nové kočíky sa predávajú v rozmedzí 50-100 eur. Vždy si však skontrolujte bezpečnosť, pohodlnosť aj výbavu kočíka. Kvalitnejšie, no cenovo dostupné kočíky, nájdete v cenovom rozmedzí od 150 do 300 eur, tie najdrahšie kočíky vás môžu vyjsť na 600 a viac eur. Jedná sa však už o luxusné modely s dizajnom, odpruženými kolesami, skladnosťou a ďalšími prémiovými funkciami.

Značky

Medzi často vyhľadávané značky patria:

 

  • Chicco
  • Britax
  • Petite&Mars
  • Bugaboo
  • Thule
  • Kinderkraft

Starostlivosť a údržba

Čím lepšie sa o kočík postaráte, tým dlhšie vám bude slúžiť. Preto pristupujte k starostlivosti o kočík zodpovedne a poučte o zodpovednosti a samostatnosti aj vaše deti. Starostlivosť o malé dieťa je samo osebe už náročná úloha, údržba kočíka by mala byť preto čo najľahšia. Poťah by sa mal dať ľahko čistiť, mal by byť ľahko odnímateľný a vhodný na pranie v práčke.

 

Dominika Blchová, SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače.