Úvod Problémy v rodine 7. potrebných vecí , ktoré zjednodušia vzťah medzi svokrou a nevestou

7. potrebných vecí , ktoré zjednodušia vzťah medzi svokrou a nevestou

696
0
ZDIEĽAŤ
potrebných vecí , ktoré zjednodušia vzťah medzi svokrou a nevestou
potrebných vecí , ktoré zjednodušia vzťah medzi svokrou a nevestou

Vzťahy, nie sú vždy ideálne a rozhodne medzi tie najkomplikovanejšie a najťažšie patrí – vzťah svokra a nevesta poprípade zať a svokor. Pre chýbajúcu alebo komplikovanú komunikáciu respektíve ne komunikáciu vznikajú roztržky a nedorozumenia. Niekedy komunikácia viazne na rozdielnosti pohľadov na výchovu, strach zo straty syna, v neveste vidí konkurenciu. Svokra to často nemyslí zle, no nevhodne použité slová vedú k hádke.

  1. Som tu pre teba

Ak svokra, zažila v minulosti skvelý vzťah ako nevesta so svokrou, tak sa bude snažiť byť aj ona dobrou svokrou, rovnako ak zažila zlú svokru, tak chce dosiahnuť presný opak toho, aby neprenášala zlo na svoju mladú nevestu, ktoré musela prežiť ona. Uvedomenie si , že syn už nie je len váš , ale patrí vašej novej neveste je niekedy ťažké si zvyknúť. Musí sa prispôsobiť novej situácii a predovšetkým ju spracovať. Ak už nevesta nemá svoju mamu, je dobré a správne ponúknuť jej možnosť , aby sa ona svokra stala druhou mamou, veď vychovala jej manžela. Nevesta si váži svoju svokru aj za drobnosti , ktoré pre nich robí a motivovať alebo poradiť môže aj na diaľku.

  1. Nová úloha v živote a musím sa s ňou vyrovnať a „stráviť ju“

Oženením svojho syna nastala absolútne nová situácia v živote každého človeka , ktorého sa to týka- teda syna , jeho manželky a svokry. Každý sa s ňou vyrovnáva po svojom. Manželia si musia na seba v novom svetle zvyknúť hoci sa poznajú nastala predsa len nová etapa v ich živote. Zrazu si každý neodíde do svojho domu , či bytu , ale zrazu obývajú jeden priestor, čo môže viesť ku konfliktom vzhľadom na rozličný typ zvykov a výchovy. Rovnako svokra sa musí naučiť rešpektovať , že jej syn už má novú rodinu ,a teda nebude jeho matka prioritou číslo jedna. Hoci stále je to jej syn, už svoju lásku rozdelil medzi svoju manželku a svoju matku. Svokry sa musia naučiť , že už nemôžu toľko zasahovať do života svojho dieťaťa , aj vzhľadom na to , že je to dospelý muž a dokonca ženatý. Rešpekt voči synovej manželke a hľadanie vzájomného porozumenia a komunikácie pomáha k harmonizácii vzťahov medzi novovzniknutou rodinou a svokrou.

  1. Teší sa z vnúčat, ale nezasahuje do ich výchovy. Rešpektuje prosby a „pokyny“ ak sú deti na prázdninách u babičky. Tiež čo sa týka nastaveného režimu jedla, sladkostí alebo večierky

Keď prídu vnúčatá tak každá správna babka sa snaží ponúknuť svojim vnúčatám aj to , čo pre rozličné príčine nemohla urobiť svojim deťom. Na to, aby dobre vychádzala so svojim synom a nevestou , a aby oni chceli nechávať svoje deti na prázdniny alebo aj len na víkend u babičky, je najviac dôležité dohodnúť si nejaké pravidlá a rešpektovať ich na oboch stranách.  Aj vzhľadom nato , že babičky majú tendenciu rozmaznávať svoje vnúčatá a dovoliť veci, ktoré síce pri svojich deťoch nedovolili  ale teraz je to iné. Dohoda a vzájomné porozumenie môže pomôcť k napredovaniu vzťahov medzi nevestou a svokrou. Svokra ani nevesta , by si nemali robiť napriek poza chrbát a syn by mal stáť po boku svojej manželky a zastať sa jej a vysvetliť svojej matke , ich postoje k takej alebo onakej záležitosti. Tiež , keď má dieťa nejakú špeciálnu stravu, treba to na 100% dodržať , aby sa z návštevy nestala trauma alebo zdravotné problémy.

  1. Získa novú dcéru rozšíri svoju rodinu

Najlepším spôsobom ako bude svokra s nevestou vychádzať je, že ju príjme do rodiny ako svoju novú dcéru. Nie je potrebné sa k neveste správať ako k dcére spôsobom druhej matky a doslovne poučovať. Len je ponúknuť náruč ak potrebuje, radu ak si vypýta a pod. Dohodnuté pravidlá sú na mieste , keď majú svokra a nevesta rozdielne názory.

  1. Neočakávajte že vás bude nevesta milovať ,ako vás miluje váš syn

Vzťahy a ich budovanie je dôležitým krokom k vzájomnému spolunažívaniu , nielen manželov, ale aj so svokrou na oboch stranách , totiž to čo platí o svokre a neveste platí skoro rovnako ako zať so svokrou , len v opačnom garde. Láska syna k matke je veľmi silným a trvalým putom, preto ak sa odpúta od matky a prilipne k svojej manželke a stavajú sa jedným telom, tak neznamená že láska syna bude menej voči matke a viac voči manželke. Iba sa zmení typ lásky. A rovnako keď prichádza  do rodiny nevesta, tak tá si nevie predstaviť , že by získala vo svojej svokre druhú mamu, lebo milovať druhého „cudzieho človeka“ rovnako ako svoju matku je mnohokrát nemožné, ale milovať svokru ako ženu, ktorá vychovala môjho manžela a prechovávať k nej úctu a lásku to sa dá dosiahnuť.

  1. Nevesta prepáč mi všetky nedostatky, ktoré má môj syn

Matky sa často snažia vychovať perfektných ľudí, no nie vždy sa to zaobíde bez chýb a omylov. Ak za vami príde nevesta, že jej manžel a váš syn robí niečo , čo jej je vrcholne nepríjemné, je na čase pohovoriť si so svokrou, tá jediná má totiž najväčší vplyv na svojho syna. Ak ju syn počúvne, tak ste získala nielen skvelého manžela, ktorý sa pokúsi eliminovať svoje chyby , ale aj svokru , ktorá vám pomôže.

  1. Nevstupujú do konfliktov a nedávajú zaručené rady

Riešenie hádok a nezrovnalostí medzi manželmi je dôležitá téma pre nich dvoch. Nie je na mieste zasahovať do hádky, lebo sa môže slovne dostať  aj svokra. Často chýbajú vymedzené hranice pomoci pri riešení nejakého problému. Muži často , keď sa ženy hádajú, dávajú od toho ruky preč. A potom prichádzajú výčitky a pod pásové údery , ktoré neskutočne zraňujú, ako napr. ty si sa neodstrihol od mamičky, nedáš dopustiť na svojho tatinka. Dávaš prednosť matke predo mnou a vždy sa jej zastaneš a pod.

Problém so svokrovcami väčšinou tkvie v ženách. Vzťah svokra – nevesta, každá do rodiny prináša iné a nové očakávania a predpoklady. Výsledkom sú nedorozumenia a sklamania. Svokra často prežíva pocity „straty syna“ a nevesta sa snaží zosynchronizovať svoju novú domácnosť s pracovnými a neskôr aj materskými povinnosťami.

Ohňom na streche môže byť aj rozdielne názory na výchovu deti (vnúčat ). Niekedy dokáže vytočiť aj nevinná otázka, prečo dieťa nemá čiapku alebo sandále a nasledujú sťažnosti na tú druhú u jediného riešiteľa problému syna a manžela.

Pre pevnosť manželstva je dôležité vybudovať si jednotu voči vonkajšiemu svetu a dokonca aj pred rodičmi a svokrovcami. Reagujte na konflikt hneď, nenechajte to v sebe rásť . Treba zachovať chladnú hlavu a nechať si povedať názory z oboch strán.

Nikdy sa nehádajte pred dieťaťom, lebo ono miluje aj vás aj babku a nechcite , aby si vyberalo, nedokáže to. Stanove jasné pravidlá a hranice vašich vzťahov k svokrovcom na oboch stranách.

Bc. Ľubica Bombalová