Úvod Problémy v rodine 7 typov správania ,ktoré človeku bránia stúpaniu po kariérnom rebríčku

7 typov správania ,ktoré človeku bránia stúpaniu po kariérnom rebríčku

52
0
ZDIEĽAŤ
7 typov správania ,ktoré človeku bránia stúpaniu po kariérnom rebríčku
7 typov správania ,ktoré človeku bránia stúpaniu po kariérnom rebríčku

Veľké množstvo ľudí túži po kariérnom rebríčku stúpať raketovou rýchlosťou , hneď na druhý deň, by chceli byť riaditeľmi firmy alebo aspoň top manažér. Nedokážu si priznať, že nemajú také skúsenosti, ani také vlastnosti , aby spĺňali náročné kritéria vysokej pozície na vedúceho. Často sú sklamaný z pomalého rastu v kariére a obviňujú všetkých ostatných.

1.typ – človek, ktorý nedokáže udržať jazyk za zubami- klebety ,ohováranie, osočovanie

Od začiatku po nástupe do novej firmy, sa s tohto typu človeka stáva doslova špión, kde sleduje každú činnosť osobnom aj pracovnom živote každého kolegu /kolegyne a dokonca aj vedenia firmy, na ktorých miesta, sa chce hneď na druhý posadiť, lebo si o seba namýšľa , že je najlepší. Začne snovať zákerné plány , kde začne kde tu trúsiť poznámky , roznášať klebety  len , aby podkopal autoritu svojich kolegov pred vedením a naopak. Uprednostňuje lovenie klebiet a informácii čo najviac kuriózne , a preto nemá kapacitu venovať sa pracovným povinnostiam. V kolektíve nijw obľúbený

2 .typ- človek, ktorý nedokáže povedať NIE žiadnej pracovnej úlohe

Za každú cenu sa chce šéfovi zapáčiť. Na všetky otázky , prosby, žiadosti a rozkazy odpovie áno. Nedokáže povedať nie . Má neprestajne veľa práce  ale nedostáva sa mu uznanie. Chýba mu rozhodnosť, nemá schopnosť odmietnuť požiadavky svojich kolegov –často robí za nich, chýba mu rovnako schopnosť pochváliť , s tým čo dosiahol.

3.typ –človek, ktorý sa nedokáže pohnúť z jedného miesta na druhé, kvôli vytvorenému stereotypu

Nedokáže a nechce nič meniť, vytvoril si zabehaný chodníček/cestičku a nechce ju za žiadnu cenu opustiť, aj keď nedokáže stúpať po firemnou rebríčku, ale viac mu vyhovuje stereotyp , v ktorom je mu príjemne a odmieta aplikovať nové technológie a ani nič nové navrhovať.

4.typ- človek, ktorý nikdy za nič nemôže, a ani nie je z ničoho vinný

Neuvedomuje si , že katastrofu v robote a vo firme , môže okrem zlých rozhodnutí, ignorovanie pracovnej morálky, lenivosť, nezáujem o prácu, laxný prístup k úlohám. Nikdy si neprizná svoju chybu, hrá sa na obeť. Nikdy nie vinník.

5. typ- človek , ktorý sa hrá na najinteligentnejšieho v celej firme

Tvári sa , že všetko vie, všetko videl , všade bol a tvári sa  že má na všetko odpoveď a vysvetlenie. Tento typ ľudí majú obrovské ego a sebavedomie a sú presvedčený o svojich obrovských vedomostiach a múdrosti. Nedokážu si však priznať a často ani uvedomiť, že cez ego nevedie cesta k úspechu a kariérnemu rastu

6.typ –človek, ktorý nedokáže veci riešiť triezvo, ale vrhá sa tvrdohlavo hlavou proti múru

Nedokáže mať dobré vzťahy s kolegami a ani šéfom. Ak ich niečo rozhnevá alebo, nie je podľa neho/ nej sa rozzúri , ale ak sa tak stane, nedokáže konflikt z chladnou hlavou. Títo ľudia sú veľmi temperamentní a nedokážu sa ovládať. Takmer nikdy, nie sú v rebríčku zamestnancov

7.typ- človek, ktorý sa nebojí ničoho, stúpa po chrbtoch druhých

Vedia ako postupovať po rebríčku , ale idú aj cez mŕtvoly, pripisujú si zásluhy svojich kolegov, nepriznajú si nikdy , že to nie ich práca. Tento spôsob dosahovania kariéry,  často takto konajú politici. Je len otázkou času,, kedy ich tento typ správania vypomstí , keď sa ľudia , ktorým ste ukradli zásluhy sa začnú ozývať a protestovať a často aj podajú oznámenie na polícii za obohatenie. A ako rýchlo postupoval , ešte rýchlejšie padne.

Kariéra je pre mnohých bodom číslo jedna v ich živote. Často chýbajú skúsenosti na danú pozíciu.

Bc. Ľubica Bombalová