Úvod Problémy v rodine 7 problémov , ktoré spôsobuje nedostatok poriadku

7 problémov , ktoré spôsobuje nedostatok poriadku

273
0
ZDIEĽAŤ
7 problémov , ktoré spôsobuje nedostatok poriadku
7 problémov , ktoré spôsobuje nedostatok poriadku

Určite ste sa už stretli z človekom , o ktorom by ste sa vyjadrili ,že je chorobný bordelar. Nič nedokáže udržať a po použití dať na miesto a má okolo seba neustále neporiadok.

Aké rozličné problémy môže spôsobiť neporiadok okolo vás.

Človek , ktorý rád hromadí veci , ich musí mať okolo veľa a ich strata mu spôsobuje ukrutnú až fyzickú bolesť .

Chaos a neporiadok vo veľkom zaberá pozornosť a kognitívnu funkciu  mozgu a následne vizuálny očný smog znižuje kapacitu pracovnej pamäti.

Neporiadok spôsobuje stres.

1. Nadváha 

Veľký súvis má množstvo veci okolo nás a naše stravovacie návyky

vplývajú na  neporiadok a priveľa vecí spôsobuje nadmerný stres, ktorý zaťažuje organizmus, znižuje sa obranyschopnosť a následne sa znižuje obsah živín, ktoré sa vstrebávajú z potravy.

Stres  kompenzujeme jedením nezdravých potravín, tiež nepomáhajú telu doplniť chýbajúce živiny, vitamíny a minerály, pocit sýtosti dlho nevydrží.

Najlepšia cesta k priberaniu je pravidelné opakovanie jedenia nezdravých  a nutrične nevyvážených jedál a zhromažďovaniu veľkého množstva vecí, ktoré neviete využiť a doma vám iba zavadzajú.

Ak má človek na pracovnom stole poriadok jedáva zdravšie jedlá a prikláňali sa k overeným riešeniam , no zabíjali svoju kreativitu a naopak ľudia s neporiadkom na stole podporili svoju kreativitu na maximum , ale siahali zároveň s tým aj po nezdravých maškrtách.

V neposlednom rade chaos zaťažuje vašu pozornosť, neviete sústrediť a na jedle vám nezáleží.

2.Depresia

Cítite úzkosť, depresie a beznádej? Nič vás neteší a nič sa vám nechce?

Medzi vážne ochorenia , ktoré môžu spôsobiť priberanie patrí aj depresia, ktorá často súvisí z prirýchlym životným štýlom. Svoje neúspechy pripisujete bežnej únave , hoci môže ísť o nediagnostikovanú úzkosť , depresiu alebo dokonca syndróm vyhorenia.

Eliminovaním príznakov stresu a depresie podpornými prostriedkami si skôr škodíte ako pomáhate. Často sa nezamyslíte nad skutočnými príčinami svojich problémov , a preto sa nedokážete zrelaxovať ani si dopriať oddych, lebo máte v hlave výhovorku , že na to nemáte čas , lebo treba spraviť to či ono. Príčinou týchto stavov môže byť podľa psychológov aj neporiadok.

Schopnosť fyzického a psychického relaxu zhoršuje kvantum vecí a neporiadok nás zaťažuje a signalizuje mozgu , že práca nie hotová.  Dôležite rozhodnutia nám odoberajú energiu.

Je známe, že prostredie, v ktorom trávite svoj čas, či v práci alebo doma, významnou mierou vplýva na to, ako sa cítite. Ak sa väčšinu času zdržiavate v chaotickom prostredí, stres

a depresia nedajú na seba dlho čakať. Neporiadok v práci alebo doma spôsobuje pocity úzkosti, bezmocnosti a ochromuje vás. Len málokedy však tento neporiadok považujete za príčinu svojho duševného stavu. Podnetom na  vyplavenie stresového hormónu kortizolu je stresová situácia, traumatická udalosť a nedostatok kvalitného spánku a preťažovanie tela. Často sa zvýši aj hladina cukru, aby malo telo energiu na boj alebo útek.  Príznakmi nadbytku kortizolu – priberanie na hmotnosti, okrúhla tvár, akné. U žien sa objaví nepravidelný menzes a ochlpenie na tvári

3. Finančne problémy

Hlavným zdrojom finančných problémov je nedostatok sebavedomia , nízky zárobok a zlé vnútorné nastavenie bráni sa uchádzať o lepšiu prácu. Z dôvodu pasívneho postoja zaužívanom po generácie , nedokážu sa ľudia vymaniť z chudoby a finančnej negramotnosti a stávajú sa závislí od iných ľudí alebo podradných prác , hoci môžu mať aj vysokoškolské vzdelanie , no nevedia ho využiť vo svoj prospech. Často nedokážu plánovať svoje fixné výdavky  a ani určiť si priority. V rodinách sú peniaze často tabu a vzhľadom nesprávne vzory závisť a neúprimnosť, porovnávanie a pričasté nakupovanie a tiež neschopnosť rozlíšiť či vec iba chcem alebo potrebujem. Hromadenie vecí vedia často k strate rodiny , vzťahov a a zdravia. Úľava neprichádza , keď tak iba krátkodobá. Upadajú do začarovaného kruhu chorobného nutkania nakupovať alebo hromadiť staré alebo nepotrebné veci už dávno neslúžiace svojmu účelu, neustále dokupovanie jedla hoci už ho nemáte kam dať. Problémy nastávajú neuhradením povinných platieb alebo služieb, ktoré ste už minuli. Keď máte veľa potravín strácate prehľad čo už máte a čo sa vám minulo. Potom sa kazia a vy plytváte a znova a znova kupujete to isté.

Problém s peniazmi neustálym kupovaním  nového oblečenia /náradia  /topánky …Čo je však závažnejšie, za všetky tieto veci ste zaplatili a všetky tieto “peniaze” ležia takto “uložené” v nepotrebných veciach. Dokonca, možno ste kupovali často v akciách, zľavách, výhodne a podobne, čo vo vás vyvoláva falošný pocit, že ste ušetrili. Keby ste tie veci nekúpili vôbec, vtedy by ste naozaj ušetrili.

Ak vyskúšate 1 celý rok kupovať len potraviny, budete platiť poctivo všetky účty, nekúpite si nič nové na oblečenie a nekúpite žiadnu zbytočnú drobnosť, na konci roka budete mať na krásnu dovolenku. Cestovanie vás obohatí oveľa viac, ako veci. Rovnako si môžete požičať aj športovú výbavu, náradie a dokonca aj oblečenie či kabelku. Takto ušetríte peniaze a prispejete k šetreniu prírody a hlavne, nebudú sa vám veci hromadiť doma.

4. Hádka s manželom / partnerom

V každom vzťahu skôr či neskôr nastane situácia , že sa partneri alebo manželia pohádajú. Častou príčinou sú peniaze ,domácnosť, starostlivosť o deti , sex, vzťahy s pôvodnými rodinami, hádky so svokrovcami a tiež trávenie voľného času jedného z partnerov o samote.

48% domácností sa háda čisto len kvôli neporiadku alebo rozličné názory na úroveň čistoty. Príčinou je často chýbajúca dohoda medzi partnermi, kto mal čo upratať , prípadne nepracujú na poriadku spoločne, zorganizovať sa , a ani jeden nevie , čo ten druhý očakáva a potom sa nerozprávajú.

Ak majú partneri odlišné návyky a vzory z pôvodných rodín a v čase, keď sa nasťahujú do spoločnej domácnosti sa nedohodnú a otvorene neporozprávajú o svojich

očakávaniach v oblasti starostlivosti o domácnosť, je len otázkou času, kedy príde k prvému konfliktu.  A rovnako každý partner by mal rešpektovať požiadavky toho druhého. Všetky požiadavky a hranice však musia byť primerané a nesmú hraničiť s perfekcionizmom a nezmyslenými pravidlami. Ďalším kameňom úrazu je to, ak si nový partner prinesie svoje veci do zabývaného bytu partnera a vopred sa nedohodnú, kam si veci uloží. miesta.

Chyba je na oboch stranách, pretože tiež nedošlo k dohode a nastaveniu pravidiel.

5. Neposedné deti

Neporiadok  a chaos robí v detskej duši zmätok , a nasávaním vizuálne smogu sú veľmi nervózne , podráždené a kričia. Nasávaním informácii z okolia sa malým deťom zahlcuje mozog , a nie sú schopné vedieť ako s nimi naložiť a vytriediť veci , ktoré potrebujú, a ktoré nie. Už celkom maličké deti , priam od plienky cítia atmosféru , ktorá prevláda okolo nich

Deti sa správajú podľa atmosféry , ktorú doma prežívajú, ak je im zaručený vývoj, rodičia sa im venujú tak ich reakciou je pokojné a vyrovnané správanie, lepšie jedenie a ich hra je autentickejšia. Ak je neporiadok , tak to deti často nedokážu pomenovať , čo im vlastne prekáža. Prejavia to svojim krikom, nervozitou , neschopnosťou vydržať pri nejakej činnosti pozornosť, hoci za iných okolností by ich bavila. Tým, že deti sa učia nápodobou , majú rovnaký chaos a neporiadok vo svojich izbách  chýbajúci aspoň základný systém znemožňuje, aby sa deti naučili , kde čo uložiť, nedávajú si pozor na hračky. Zabúdajú kam ich položili a nezáujem o ne.

Mierny neporiadok podporuje kreativitu a vnikne oveľa viacej nápadov. Dokonalosť až sterilita prostredia znemožňuje vnímanie a fantáziu. Zakorenenie neschopnosti udržať si primeraný poriadok vedie v dospelosti k poruchám správania , nerešpektovaniu iných názorov

Ak chceme zabiť v deťoch tvorivosť, vynucujme si ako rodičia perfektcionozmus. Deti začne vo veľkej miere stresovať a frustrovať dokonalá priam až sterilná izba na parádu , použitie vecí a hračiek v nich miesto radosti vyvoláva úzkosť a strach, že si to rozhádžu, a budú donútené, to znova upratovať.

Domotivuje ich to totiž , robiť čokoľvek a stanú sa ustráchané a utiahnuté v kúte. Naopak je priam nevyhnutné deti naučiť nejakému systému, že dohrám sa s niečím a odložím to na miesto a zoberiem si iné. Zdanlivo bezohľadné správanie sa detí k druhým ľuďom pramení z neschopnosti pochopiť , že druhí ľudia si svoje veci vážia a starajú sa o ne. To vedie k zdanlivo bezohľadnému správaniu, za ktoré však

deti samotné nemôžu – vedia len to, čo sa naučili doma. Láskavým prístupom, učením formou hry, pochvalou a vlastným príkladom môžu rodičia naučiť deti upratovať si po sebe a tak si do budúcna odniesť pozitívne návyky.

Nespokojnosť s prácou 

Zanedbané prostredie doma núti ľudí zostávať dlhšie v práci a vyhľadávať všetko možné mimo len , aby sa vyhli domácemu prostrediu. Je to ako začarovaný kruh, pretože výsledkom je nespokojnosť s prácou, pričom práca samotná nie vlastne je dôvodom k nespokojnosti. Zaujímavé je to, že ľudia si to neuvedomujú a, ako aj pri iných problémoch, hľadajú príčinu

všade inde, vonku, a nie u seba doma. Chaos, neporiadok, nahromadené veci a z toho vyplývajúci pocit zahltenia môžu spôsobiť aj to, že ani vaša práca sa vám už nebude páčiť. Ide o to, že kvôli nahromadeným veciam a chýbajúcemu systému, si doma nedokážete oddýchnuť a načerpať nové sily.

Neschopnosť sa sústrediť

Aké diagnózy môžu spôsobiť chorobnú neporiadnosť

1. Psychické príčiny – je najčastejšie obsedantno-kompulzívna porucha. Veľmi dobre treba rozlišovať, či človek , ktorý má neporiadok, prípadne aj keď si uprace, tak si poriadok nie schopný udržať/ trpí ochorením /má zlé návyky/je lenivý. Existuje niekoľko diagnóz , ktorého následkom je chronický neporiadok a chaos – hromadenie veci a obkolesovanie sa s nimi/chronické zberateľstvo – úzkostná porucha spojená s ochranou vecí, totálny strach pri zbavovaní sa nahromadených predmetov.

2. ADHD u dospelých mylne sa pokladala za chorobu detského veku, no môže pretrvávať aj do dospelosti. Existujú 3 typy – s prevážením nepozornosti/hyperaktívno -impulzívny /kombinácia týchto typov.

 

Hyperaktivita v dospelosti  sa prejavuje ako pocit nepokoja alebo subjektívna potreba niečo robiť. Sú neustále v činnosti z dôvodu pocitu , že keď nič nerobia alebo oddychujú, že sú neproduktívny a tým zaháľajú.

Impulzivita vedie k užívaniu  návykových látok a podporuje podráždenosť až agresivitu. Často hrozí aj kriminálna činnosť z dôvodu užívania drog , ich prechovávaní a predaji.

Nepozornosť sa rovnako ako v detskom veku prejavuje zlým plánovaním /nedodržiavaním harmonogramu. Doslovne neschopnosť sa sústrediť dlhší časový úsek na jednu činnosť. Preskakujú z činnosti na činnosť a pri ničom nevydržia.

Často naše problémy prerastajú do neriešiteľných/ ťažko riešiteľných problémov/hanby / strachu a úzkosti, a títo ľudia, ktorí sú pokladaní za neschopných dodržiavať poriadok, uchovať si veci na jednom mieste, za svoj stav často ani nemôžu.

 

Bc. Ľubica Bombalová