Úvod Zdravie a rodina 8 benefitov , ktoré telo získa počas dennodennej prechádzky

8 benefitov , ktoré telo získa počas dennodennej prechádzky

719
0
ZDIEĽAŤ
8 benefitov , ktoré telo získa počas dennodennej prechádzky
8 benefitov , ktoré telo získa počas dennodennej prechádzky

Väčšina ľudí, ktorí sú chorí alebo majú zdravotné problémy nemôžu chodiť do posilňovne , plávať, hrať futbal alebo hokej, štverať sa po horách, tenis alebo hocijaký šport. Existuje však spôsob ako nahradiť šport ,a tým je chôdza- prechádzky, alebo rýchla chôdza. Denná prechádzka poskytne skoro rovnaké benefity ako šport a dodajú telu potrebnú energiu.

1.benefit- vyvoláva pozitívne zmeny na  mozgu

Aerobné cvičenie ako je chôdza  predchádza demenciu a vzniku Alzheirmerovej choroby. Znižuje hladiny stresu a udržuje zvýšenú hladinu endorfínov – hormónov šťastia, zlepšuje duševné zdravie a upokojuje celého človeka a harmonizuje telo a myseľ.

2.benefit- zlepšuje zrak

Aj keď sa zdá, že oči z nohami nesúvisia, tak opak je pravdou chôdza vašim očiam pomáha, chráni ich pred vznikom vysokého vnútro očného tlaku, a ak je vyšší tak ho znižuje a predchádza vzniku glaukomu a zeleného zákalu.

3.benefit –  predchádzate chorobám srdca

Efektívnosť prevencie pred srdcovými chorobami možno porovnávať beh aj rýchlejšiu chôdzu, medzi týmito disciplínami je minimálny rozdiel. Zároveň je znižovaná hladina cholesterolu a vysokej miere podporuje cirkuláciu krvi a jej okysličenie.

4.benefit – hlbokým dýchaním rozširujete tým kapacitou pľúc

V lese a na lúkach , keď je človek ďaleko od hluku a smogu z áut, sa môže nadýchnuť z plných pľúc bez toho, aby sa zadusil plynmi a výparmi. Postupným cvičením sa stane hlbším a obsah tvojich pľúc sa zväčší a bude sa ti lepšie dýchať.

5.benefit –  pozitívne ovplyvňuje činnosť pankreasu- prevencia cukrovky

Možno tomu neuveríte, ale prechádzky sú pre funkciu pankreasu lepšie ako beh, tolerancia glukózy sa 6x zlepší.

6.benefit – pohyb zlepšuje prechod potravy črevom a znižuje riziko rakoviny

Prechádzky umožňujú sa črevám pravidelne hýbať a akoby natriasť a zrýchli sa pohyb. Pravidelné vyprázdňovanie zabezpečí priechodnosť čriev, na ich stenách sa nebudú ukladať zvyšky, ktoré sa následne pomaly rozkladajú a hnijú.

7.benefit – dokáže vyrysovať svaly aj hĺbkové svaly

Počas chôdze sa zapájajú aj svaly , ktoré za iných okolností nevyužívate. Pravidelné kladenie nôh pred seba súbežne posilňuje aj ruky a hĺbkové svaly brucha.

8.benefit – spevňuje kosti a kĺby a robí ich ohybnejšie

Pravidelná chôdza a správny pohyb vedie k postupnému chudnutiu a zvýšenej hybnosti kĺbov a postupnej rehabilitácie. Tento spôsob športu je nenáročný na výstroj a pomôcky. Kvalitné topánky a palice na chodenie pomáhajú kvalitnejšie sa venovať chôdzi, dokonca ide o možnosť ísť na olympiádu.

Bc. Ľubica Bombalová