Úvod Zaujímavosti 9 typov ako bojovať proti horúčave v byte, ochladenie aj bez klimatizácie

9 typov ako bojovať proti horúčave v byte, ochladenie aj bez klimatizácie

475
0
ZDIEĽAŤ
9. typov ako bojovať proti horúčave v byte, ochladenie aj bez klimatizácie
9. typov ako bojovať proti horúčave v byte, ochladenie aj bez klimatizácie

Ak je vo vašom byte alebo dome veľmi horúco, lebo teploty atakovali pomaly 40 stupňov je dôležité, aby nedošlo k prehriatiu organizmu a teda , aby sa primerane chladilo miestnosť a aj telom. Extrémne teplo spôsobuje zníženú schopnosť sa sústrediť a koncentrovať sa na prácu. Váš výkon pribúdajúcimi stupňami na teplomery v miestnosti radikálne klesá, dostavuje sa únava a podráždenosť.

  1. Zatemnenie a zatienenie

Jedným so spôsobov ako udržať miestnosť v prijateľnej teplote je jej zatemnenie alebo tienenie, môže byť vnútorné alebo vonkajšie. Zablokovaním vstupu slnečných paprskov, zabránime zatiahnutím záclony alebo závesy, prípadné žaluzie/rolety

  1. Tmavé závesy (bordové, tmavomodré, hnedé )

Zatemňovacie závesy zamedzujú vstupu priamych slnečných počas doby jeho najsilnejšieho žiarenia. Zamedzíte tým vstupu tepla do miestnosti a udržíte ju týmto spôsobom chladnejšiu a pri vstupe do nej , budete sa cítite príjemný chládok.

  1. Okná otvárajte neskoro večer alebo veľmi skoro ráno

Neskoro večer /skoro ráno je vonku chladnejšie a umožníte si miestnosť vyvetrať, spraviť jednorazový prievan pre rýchlejšie vymenenie stojaceho teplého vzduchu za chladnejší. Počas tej prudkej výmeny vzduchu nestojte /neseďte v tom prúde vzduchu , aby nedošlo k podchladeniu. Opustite miestnosť na 15-20 min a následne po tejto výmene okno zatvorte.

  1. Umiestnenie ľad alebo studenú vodu pred ventilátor

Jednoduchou možnosťou je umiestniť misku s vodou alebo ľadom umiestnite pred ventilátorom a postupným odparovaním sa nahromadená kondenzovaná par rozfúkava prostredníctvom ventilátora do prostredia v okolí.

  1. Chladiaca podložka /chladiaci matrac

Existuje chladiaca podložka, plachta , vankúš , prípadne v drahšej variante chladiaci matrac. Ak si nemôžete dovoliť chladiace podložky , tak dobrou alternatívou sú savé bavlnené plachty a vďaka nim budú noci chladnejšie.

  1. Egyptská metóda ventilátora a vlhkej plachty

To je jednoduchá egyptská metóda. Jemne navlhčenú plachtu zavesíme pred ventilátor, ktorý je na najmenšom stupni. Pozor na prechladnutie , pri silnom namočení plachty alebo silnom stupni pustenia ventilátora hrozí podchladenie , najmä ak sme v blízkosti hrozí podchladeniu svalov.

  1. Pitie studenej vody (nie ľadová)

Na ochladenie tela z vnútra je možnosť využiť chladnú /studenú vodu na osvieženie, ale nie je vhodné , aby tá voda bola ľadová, to nie je dobrá voľba, lebo organizmus na ľadovú vodu reaguje opačným spôsobom, a telo namiesto ochladenia ,sa ešte viac začne prehrievať, lebo príliš ľadová voda spôsobí podchladenie vnútorných orgánov a organizmus začne vyvíjať energiu na zohriatie, aby nedošlo ku kolapsu.

  1. Chladná sprcha /striedavé sprchovanie- nie ľadová !

Cvičenie striedania teploty vody , okrem toho , že je to spôsob ako telo naučiť termoreguláciu aj v záťažovej situácii, a teda následne je to spôsob ako trénovať aj otužovanie. Vtedy dokáže telo zniesť aj väčšiu teplotnú záťaž.

  1. Ochladenie bodov kde sa meria pulz

Niekedy na ochladenie stačí pustiť studenú vodu na zápästia na členky, osvieženie alebo obklady na zadnú stranu krku, zadné partie kolien , záhyby lakťov, a teplota sa následne potom niekoľko stupňov zníži.

Toto sú jednoduché spôsoby ako si aspoň trošku znížiť teplotu v miestnosti alebo znížiť teplotu svojho tela najmä v extrémnych teplotách a zvýšite svoj výkon aj ,keď nemáte možnosť klimatizácie.

Bc. Ľubica Bombalová