Ak je vo vašom byte alebo dome veľmi horúco, lebo teploty atakovali pomaly 40 stupňov je dôležité, aby nedošlo k prehriatiu organizmu a teda , aby sa primerane chladilo miestnosť a aj telom. Extrémne teplo spôsobuje zníženú schopnosť sa sústrediť a koncentrovať sa na prácu. Váš výkon pribúdajúcimi stupňami na teplomery v miestnosti radikálne klesá, dostavuje sa únava a podráždenosť.
- Zatemnenie a zatienenie
Jedným so spôsobov ako udržať miestnosť v prijateľnej teplote je jej zatemnenie alebo tienenie, môže byť vnútorné alebo vonkajšie. Zablokovaním vstupu slnečných paprskov, zabránime zatiahnutím záclony alebo závesy, prípadné žaluzie/rolety
- Tmavé závesy (bordové, tmavomodré, hnedé )
Zatemňovacie závesy zamedzujú vstupu priamych slnečných počas doby jeho najsilnejšieho žiarenia. Zamedzíte tým vstupu tepla do miestnosti a udržíte ju týmto spôsobom chladnejšiu a pri vstupe do nej , budete sa cítite príjemný chládok.
- Okná otvárajte neskoro večer alebo veľmi skoro ráno
Neskoro večer /skoro ráno je vonku chladnejšie a umožníte si miestnosť vyvetrať, spraviť jednorazový prievan pre rýchlejšie vymenenie stojaceho teplého vzduchu za chladnejší. Počas tej prudkej výmeny vzduchu nestojte /neseďte v tom prúde vzduchu , aby nedošlo k podchladeniu. Opustite miestnosť na 15-20 min a následne po tejto výmene okno zatvorte.
- Umiestnenie ľad alebo studenú vodu pred ventilátor
Jednoduchou možnosťou je umiestniť misku s vodou alebo ľadom umiestnite pred ventilátorom a postupným odparovaním sa nahromadená kondenzovaná par rozfúkava prostredníctvom ventilátora do prostredia v okolí.
- Chladiaca podložka /chladiaci matrac
Existuje chladiaca podložka, plachta , vankúš , prípadne v drahšej variante chladiaci matrac. Ak si nemôžete dovoliť chladiace podložky , tak dobrou alternatívou sú savé bavlnené plachty a vďaka nim budú noci chladnejšie.
- Egyptská metóda ventilátora a vlhkej plachty
To je jednoduchá egyptská metóda. Jemne navlhčenú plachtu zavesíme pred ventilátor, ktorý je na najmenšom stupni. Pozor na prechladnutie , pri silnom namočení plachty alebo silnom stupni pustenia ventilátora hrozí podchladenie , najmä ak sme v blízkosti hrozí podchladeniu svalov.
- Pitie studenej vody (nie ľadová)
Na ochladenie tela z vnútra je možnosť využiť chladnú /studenú vodu na osvieženie, ale nie je vhodné , aby tá voda bola ľadová, to nie je dobrá voľba, lebo organizmus na ľadovú vodu reaguje opačným spôsobom, a telo namiesto ochladenia ,sa ešte viac začne prehrievať, lebo príliš ľadová voda spôsobí podchladenie vnútorných orgánov a organizmus začne vyvíjať energiu na zohriatie, aby nedošlo ku kolapsu.
- Chladná sprcha /striedavé sprchovanie- nie ľadová !
Cvičenie striedania teploty vody , okrem toho , že je to spôsob ako telo naučiť termoreguláciu aj v záťažovej situácii, a teda následne je to spôsob ako trénovať aj otužovanie. Vtedy dokáže telo zniesť aj väčšiu teplotnú záťaž.
- Ochladenie bodov kde sa meria pulz
Niekedy na ochladenie stačí pustiť studenú vodu na zápästia na členky, osvieženie alebo obklady na zadnú stranu krku, zadné partie kolien , záhyby lakťov, a teplota sa následne potom niekoľko stupňov zníži.
Toto sú jednoduché spôsoby ako si aspoň trošku znížiť teplotu v miestnosti alebo znížiť teplotu svojho tela najmä v extrémnych teplotách a zvýšite svoj výkon aj ,keď nemáte možnosť klimatizácie.
Bc. Ľubica Bombalová