Úvod Zaujímavosti 9 návykov o chudnutí ,o ktorých si myslíme, že sú dobré, ale...

9 návykov o chudnutí ,o ktorých si myslíme, že sú dobré, ale nie sú, na priamo škodia 

329
0
ZDIEĽAŤ
9. návykov o chudnutí ,o ktorých si myslíme, že sú dobré, ale nie sú, na priamo škodia
9. návykov o chudnutí ,o ktorých si myslíme, že sú dobré, ale nie sú, na priamo škodia

Veľa ľudí si myslí ,že chudnutie je len o diétach a sústavnom obmedzovaní a nemožnosti si vychutnať obľúbené jedlo , premáhať sa do cvičenia , ktoré nezvládame ,len nás to frustruje a nevedie to k chudnutiu priamo naopak , vedie k naberania hmotnosti a vo veľkom ukladaniu tukových zásob.

1.navyk o ktorom si myslíme ,že pomáha – odopieranie spánku a skoršie vstávanie kvôli cvičeniu

Ak to správne nastavíme tak ranný tréning nás naštartuje do celého dňa a máme oveľa menšiu chuť do jedla a naše hormóny sú ustálené a netrpia výkyvmi. Máme dobrú náladu a všetky veci sa nám daria a trpíme menšími zdravotnými ťažkosťami a menej nás bolí hlava.

Ak dôjde k narušeniu spánkového cyklu ,kvôli cvičeniu , tak sa prebudíme nevyspatí ,podráždený a plný frustrácie a naše hormóny budú rozhojdané a budeme trpieť väčšou chuťou do jedla a v konečnom dôsledku neschudneme, ale ranné cvičenie kvôli ,ktorému sme si privstali sa stane kontraproduktívne.

  1. návyk cvičenie každý deň bez prestávky

Cvičenie je zábava ,ale len dovtedy svoj organizmus nevysilíme nedostatkom odpočinku. Telo potrebuje fyzicky aj psychicky odpočinok , aby netvorili príliš veľa kortizolu , stresového hormónu. Ideálne je nastaviť cvičebný plán s pomocou lekára, ktorý najlepšie určí pri poznaní vášho zdravotného stavu , množstvo a frekvenciu cvičenia a oddychu. Najlepšie je nastaviť si 7-10 dní cvičenia a potom minimálne 1-2 dni oddych ,aby sa telo regenerovalo aj tiež  prípadné drobné nedostatky a mikro zranenia na svaloch a umožní tak predchádzať zraneniam.

  1. Extra veľa spánku, prespatosť

Ak svojmu telu nedoprajeme dostatok spánku sme podráždení a nervózni ,ale ani opak ,príliš veľa spánku škodí , môže to spôsobiť lenivosť a tiež pocit, že sa nedokážeme zobudiť a z nadmerného spánku môžu vzniknúť aj chronické ochorenia ,môže to tiež viesť k obezite , poruchám srdcového rytmu a vyššiemu tlaku. Znižuje sa aj náš pracovný výkon a tiež pôsobí na psychické zdravie – rozvíja sa úzkosť a stres. Ak nám nestačí štandard 7-8 hod spánku , nie je to dobré.

  1. Chýbajú nám zdravé tuky, alebo sa tukom vyhýbame 

Je paradoxom , že telu chýbajú zdravé tuky, teda tie , ktoré pomáhajú organizmu fungovať , prijímať vitamíny rozpustné v tukoch , pomáhajú tvoriť hormóny , podporujú rast buniek a tiež funkciu mozgu , ciev a oči . Takéto zdraviu prospešné tuky sú obsiahnuté vo vajíčkach , syroch. A sú hlavným zdrojom energie ,oveľa viacej ako cukry , ktoré sa rýchlo štiepia a energiu dodávajú len krátkodobo.

Treba sa vyhnúť polotovarom a iným škodlivým tukom, v spracovanej strave.

  1. Žiadna tolerancia cukrov

Nič sa nemá preháňať, a organizmus potrebuje cukor na správne fungovanie, pri jeho nedostatok energie a pridávanie umelých sladidiel škodí organizmu viac ako samotný cukor. Zníženie príjmu cukru zabraňuje vzniku obezity a cukrovky.

  1. Žiadne vaječné žĺtky

Ak pravidelne konzumujeme vajíčka bez žĺtkov , pripravíme organizmus o vyše 60% prospešných látok potrebných na správne fungovanie organizmu Cholín , zdraviu prospešná živina prítomná iba vo vaječnom žĺtku pomáha organizmu v stavbe bunkových membrán a správnej funkcii mozgu. Všetky tuky obsiahnuté vo vajíčku napomáhaju zvyšovaniu dobrého cholesterolu s zabraňujú rozličným chorobám.

  1. Šaláty namiesto proteínov

Ak budeme náš žalúdok plniť iba zelenou stravou , nebudeme spokojný , lebo budeme pociťovať veľký  hlad a organizmus prijíma oveľa viac kalórií ako keď do šalátu zakomponujeme aj proteíny napríklad v podobe kuracieho mäsa , zasýti nás oveľa menšie množstvo. Ak nám chýba bielkoviny ubúda nám svalová hmota a celkovo cítime slabší a unavenejší.

  1. Ovocné jogurty a šťavy 

Jogurty obsahujú veľké množstvo vlákniny a probiotické zložky , vápnik a podporuje imunitný systém organizmu, ak konzumujeme ovocné jogurty , nie si pre náš organizmus prospešne nakoľko obsahujú veľké množstvo umelých sladidiel a farbív , rovnako aj džúsy, ktoré obsahujú iba 5-10% ovocnej zložky a ostatné sú rôzne prímesy , zdraviu nie moc prospešné . Ak si chceme dopriať zdravý ovocný jogurt pridáme do bieleho jogurtu ovocie, odšťavené ovocie v automate priamo vymačkaná šťava, načapovaná do fľaše.

  1. Predávkovanie sa vodou 

Všetkého veľa škodí , hoci je voda zdraviu prospešná , a obsahuje ju 75% tela ak to preženieme , môžeme svojmu organizmu ublížiť , extrémnym vyplavením sodíka a iných minerálnych látok, potrebných pre organizmus a jeho fungovanie , rozriedením elektrolitov a iných minerálnych látok dochádza k nefunkčnosti a opuchu buniek a aj tých mozgových. Pri predávkovaní vodou , hrozí znefunkčnenie alebo poškodenie obličiek , ktoré to enormné množstvo vody ,nie sú schopné spracovať , a tým dochádza k prílišnému zadržiavaniu vody , nafukovanie a opuchy končatín a neskôr k bolestiam hlavy, únave, dezorientácii a zmätenosti.

Ak sme sa rozhodli schudnúť , najrýchlejším a najefektívnejší spôsob je ísť na to pomaly a pozvoľna , nič nepreháňať ani nezanedbať. Všetko je potrebné z mierou a mnoho dobrých veci aj rozhodnutí sa stane škodlivým , keď to jednoducho preženieme . Majme radi náš organizmus a doprajme mu všetko čo potrebuje v primeranom množstve aj v jedle a pití , v spánku aj cvičení….

 

Bc. Ľubica Bombalová