Úvod Zaujímavosti Ako obliekať bábätko v lete tak aby mu nebolo zima a ani nebolo prehriate

Ako obliekať bábätko v lete tak aby mu nebolo zima a ani nebolo prehriate

360
0
ZDIEĽAŤ
Ako obliekať bábätko v lete
Ako obliekať bábätko v lete

 

Obliekanie u malých detí je často témou číslo dva u väčšiny mamičiek , tou jednotkou je čo budú jesť a trojkou je spánok/nespánok. Naobliekanie do veľkého množstva veci , či je leto alebo zima je škodlivé nielen pre bábätká, ale väčšie deti. Hrozí pri vysokých vonkajších teplotách prehriatie organizmu. Veľa mamičiek má strach , že keď fúka jemný vetrík, že dieťa prechladne. Nakoľko si samo nedokáže regulovať teplotu, môže byť spotené na celom tele ,ale ruky a nohy má studené. Studené končatiny v lete neznamená,  že mu je chladno.

Najjednoduchší spôsob zistenia chladu /tepla je priloženie ruky na zátylok a krk zozadu- ak je miesto teplé a suché- nie jemu zima, ale tak akurát, ak je miesto teplé a vlhké/mokré- je mu teplo a potí sa- musíme mu odobrať vrstvu oblečenia.

Potničky

Ide o drobnú červenú vyrážku na miestach zaparenia- tvár , krk, trup aj medzi nožičkami / na zadočku. Najčastejšie vzniká vtedy , keď sa dieťa prehreje vystavovaním sa vysokej teplote alebo nevhodným naobliekaním /hrubšou vrstvou oblečenia/ na tesno utiahnutou plienkou. Vyhýbať sa treba vysokým teplotám okolo poludnia a medzi 11-15.00 nechodiť von. Tiež ľahké bavlnené oblečenie pomáha dieťatku zvládať teploty. Ak ste doma, môže byť dieťatko holé a s plienkou, prípadne ľahučkú voľnú(neobopínajúcu ) košieľku/body. Oblečenie má byť svetlých a veselých farieb/pastelových ,aby čo najmenej priťahovalo teplo. Potničkám sa dá vyhnúť správnym obliekaním. Dieťa pravidelne kúpeme /alebo mu napustíme bazénik a necháme ho sa čvachtať.

Pozor treba dávať aj na nosiče a šatky, rýchlejšie sa v nich môže dieťa prehriať. Ani hrubé nepriedušné materiály , nedávajú teplotný komfort. Vyhýbajte sa mastným krémom , aby ste neupchávali potné žľazy- hrozí prehriatie.

Kočík

V našej kultúre sa veľmi udomácnil hlúpy zvyk zakrývať kočík plienkou. Robia to mnohí rodičia a vôbec si neuvedomujú škodlivosť tohto zvyku. Strecha kočíka udržiava nad dieťatko horúci vzduch- je ako v saune a hrozí rýchlo prehriatie. Tiež nevhodným spôsobom je zakrývať dieťa v hlbokom kočíku dekou. Pre dobrý teplotný komfort je dôležité , mať so sebou veci na prezlečenie, prípade spotenia sa , jemne poutierať a preobliecť do suchého. Plienku alebo deku zbalenú v kočíkovej taške pre prípadné ochladenie/ búrku/ pri vstupe do klimatizovaných priestorov, aby nedošlo k teplotnému šoku alebo nachladnutiu. Povinnou výbavou je klobúčik alebo čiapočka so šatkou , ktorá chráni krk.

Klimatizácia a ventilátor

Ak máte doma v byte /dome klímu alebo pustený ventilátor, nikdy bábätko nevystavujte jeho priamemu prúdeniu a dodržujte teplotný rozdiel medzi vonkajškom a vnútrom bytu na max 3-5 stupňov, nevystavujte dieťa prievanu, hrozia problémy ušami, očami a podchladeniu niektorých častí tela.

 

 

Plienky

Ak je možnosť, a dieťatko je dostatočne veľké minimálne 1,5 roka môžete letné obdobie využiť na odplienkovanie a učenie na nočník/veľký záchod s redukciou, prípadne ak je dieťa maličké alebo novorodenec , používajte látkové plienky, prípadne látkové nohavičky so sacou vrstvou pri jednorazových používajte tie, ktoré majú saciu vrstvu priedušnú, sú nebielené bez obsahu chemických látok.

Dajte dieťatku dostatok tekutín, aby nebolo dehydrované, za tekutiny je považovane materské/umelé mlieko, voda, dojčenská voda , nesladený ovocný čaj, polievka a tiež ovocie (melón, marhule , čerešne a iné šťavnaté ovocie)

Letné mesiace sú obľúbené u všetkých vekových kategórii detí, doprajte im ich , aby mali zážitok…

 

Bc. Ľubica Bombalová