Úvod domácnosť a bývanie Aj garniže plnia dekoratívnu funkciu. Aká garniža by sa hodila vám?

Aj garniže plnia dekoratívnu funkciu. Aká garniža by sa hodila vám?

159
0
ZDIEĽAŤ
Aj garniže plnia dekoratívnu funkciu. Aká garniža by sa hodila vám?

Nie sú to nemoderné doplnky okna. Robia všetko pre to, aby naše okno či závesy naplno vynikli, aby sa dali funkčne využívať a aby vštepili miestnostiam tú správnu iskru. Ako si vybrať garnižu a čo všetko si vopred premyslieť?

Sú tu už dlho

Poznali ich panovníci, naši starí rodičia a tešíme sa z nich aj my. Hoci bežne im pozornosť nevenujeme, keby ich nebolo, naša domácnosť by stratila zo svojej útulnosti. Vďaka garnižiam totiž môžeme využívať záclony a závesy a dekorovať priestor. Má izby dekorovať aj samotná garniža? Všetko záleží od štýlu miestností. Na garnižu nemusíte vôbec pútať pozornosť a môže s miestnosťou úplne splynúť, no naopak aj vďaka jej výraznému dizajnu sa dokážete pohrať s charakterom izby. Stačí si vhodne zvoliť farbu, materiál, hrúbku či dĺžku garniže, spôsob jej uchytenia a vybrať si dekoračné koncovky, ktoré darujú domovu rustikálne, vidiecke či industriálne črty. Nepochybujte o ich funkčnosti ani vy! Pozrime sa, na čo sa treba pri výbere garniže zamerať.

Na ťažké závesy hrubšia garniža

Pokiaľ radi dekorujete okná luxusnými a ťažkými textíliami, budete si musieť vyberať z ponuky hrubších garniží, ktoré sa vplyvom hmotnosti závesov nezdeformujú/neohnú. Ľahším druhom závesov a záclon však pristanú aj tenšie druhy garniží. Ak by ste však budúcnosti zmenili štýl bývania, s príliš tenkou garnižou by ste mohli mať problém. 

Spôsob uchytenia garniže

Pri výbere garniže tiež sledujte, ako sa garniža uchytáva k stene. Niektoré druhy garniží možno pripevniť aj k stropu. Oceníte to v prípade, ak chcete zamaskovať estetické nedokonalosti omietky alebo si nie ste istí, či stenou neprechádzajú káble alebo potrubia práve v oblasti, do ktorej chcete vŕtať. Ku každej garniži sú dostupné aj ďalšie doplnky, akú sú krúžky alebo štipce na uchytenie záclon. Vďaka nim si závesy pripevníte ku garniži tak, aby mali požadované riasenie či dĺžku.

Farba a materiál garniže podtrhne štýl miestnosti

Môžete si vybrať z ponuky drevených alebo kovových garniží v rôznych farebných odtieňoch. Medzi kovovými tak natrafíte na moderné čierne, biele, zlaté, strieborné, ale i mosadzné garniže, ktoré budú skvelo dopĺňať ostatné doplnky v domácnosti, či ide o kľučky na oknách, dverách, úchyty na nábytku, alebo dekorácie. Ako garniža zapôsobí, majú v rukách aj ozdobné koncovky na garniže. Môžete si vybrať jednoduché a takmer nenápadné, ale aj výrazné koncovky, ktoré z garniže spravia umelecké dielo zvlášť v rustikálne či provensalsky ladených domácnostiach. 

Jednoradové i dvojradové, všetky sú krásne

Ak využívate len záclony alebo len závesy, bola by vám dvojradová garniža zbytočná. Jednak je o niečo drahšia, a jednak by ste jednu tyč možno nikdy nevyužili. Dvojradové garniže sú ideálne, ak svoje okná radi zdobíte. K vzorovanej záclone pripnete jednofarebný záves, k jednoduchej záclone zasa výrazný dekoračný záves, ktorý dodá miestnosti šmrnc. Hoci nebudete závesy nikdy zaťahovať, budú efektne splývať po bokoch záclony a vytvárať ešte väčší dojem útulnosti. Ak si vyberiete dlhšiu garnižu, môžete vďaka závesom zamaskovať nudnú alebo esteticky nedokonalú stenu pri bokoch okna. Je mnoho spôsobov, ako sa pohrať s dizajnom interiéru, a výber garniže je jednou z ciest.