Úvod Zdravie a rodina Bojujete so stresom? Riaďte sa týmito tipmi

Bojujete so stresom? Riaďte sa týmito tipmi

142
0
ZDIEĽAŤ
Bojujete so stresom? Riaďte sa týmito tipmi

V práci šéf, ktorý vás neustále naháňa. Doma deti, ktoré od vás žiadajú pozornosť. K tomu manželka, ktorá vám vyčíta, že stále nie ste doma. Stres sa kumuluje zo dňa na deň a vy máte chuť od všetkého utiecť. Útek zaručene nepomôže. Pomôže však relax a činnosti, ktoré stres eliminujú. Čo robiť, aby ste sa zbavili pocitov napätia a paniky?

Akákoľvek fyzická aktivita

Ak je toho na vás priveľa, nájdite si čas na šport. Nemusí ísť o intenzívnu aktivitu. Nie každý má čas a chuť cvičiť do úmoru v posilňovni alebo behať hodiny v lese. Niekedy stačí krátka prechádzka a budete sa opäť cítiť plní sily. Alebo si kúpte palice a venujte sa nordic walkingu. Potrebujete zo seba rýchlo vybiť zlú energiu? Veľmi efektívne sú krátke cvičenia, ktoré môžete realizovať aj doma bez pomôcok, napríklad Tabata alebo HIIT tréning s vlastnou váhou. K pohybovej aktivite vás privedie tiež bežiaci pás na doma alebo malé pomôcky ako guma na cvičenie. Po vyplavení endorfínov zmizne úzkosť a dostavia sa pocity uvoľnenia.

Investujte do relaxačných pomôcok

Proti stresu veľmi pomáha akupresúra. Akupresúrna podložka uvoľní svalstvo, pomáha bojovať s bolesťami chrbtice, ktoré sú často následkom nahromadeného stresu, a zvýši hladinu endorfínov v krvi podobne ako cvičenie. Okrem podložky si zaobstarajte malé masážne pomôcky. Masáž je jednou z najviac účinných terapií proti stresu. Skladné sú pomôcky ako masážny vankúšik, masážna podložka alebo masážna vanička na chodidlá. Pre náročných sú určené multifunkčné masážne kreslá. Všetky uvedené relaxačné pomôcky ponúka internetový obchod inSPORTline.

Nájdite si čas na koníčky a priateľov

Pozeranie do televízora vymeňte za stretnutie s priateľmi. Zájdite spoločne do mesta na kávu alebo do lesa na túru. Usporiadajte víkendový pobyt v lese, ktorý vyplníte zábavnými aktivitami ako kurz prežitia alebo nočné hľadanie pokladov. Spomeniete si, kedy naposledy ste sa venovali svojmu koníčku? Spomeniete si vôbec, čo ste mali pred rokmi radi? Vráťte sa k aktivitám, ktoré ste robili za mlada. Počúvajte hudbu, zájdite na koncert, čítajte knihy, maľujte alebo si zakúpte kurz varenia exotických špecialít.

Nemusíte všetko zvládať sami

Každý je nahraditeľný. Ak nezvládate v práci nápor, presuňte čas povinností na kolegu. Ak nestíhate doma upratovať, najmite si raz za čas upratovaciu firmu. Keď vám neostáva čas na seba, odmietnite ďalšie objednávky. Všetky činnosti si starostlivo naplánujte a robte v daný čas len jednu vec. V prípade, že cítite krôčik ku kolapsu, nebojte sa osloviť špecialistu. Rozhovor s psychológom vám pomôže stresové situácie definovať a zvládnuť ich.