Úvod Vzťahy v rodine Ako byť šťastnejší v manželstve?

Ako byť šťastnejší v manželstve?

878
0
ZDIEĽAŤ

Na začiatku je to rovnaké, stretnú sa dvaja ľudia, ktorí sú si vzájomne sympatickí. Majú spolu vzťah, ktorý prerastie do lásky. U niektorých párov to má rýchlejší priebeh ako u druhých. Rozhodnú sa povýšiť svoj vzťah na manželstvo. Zo začiatku sa nič nemení, ale postupom času sa niektoré páry začínajú od seba vzďaľovať alebo majú pocit, že partner bol pred svadbou iný ako je teraz po svadbe.

Prečo je to tak? Aj keď sa často hovorí, že manželstvo je vyvrcholenie vzťahu, tak je to naopak len jeho začiatok. Po svadbe mnohí prestanú pracovať na sebe, aj na spoločnom vzťahu ako keby sa už nebolo kam posunúť. Život nám ale ukazuje, že každým dňom sa mení svet, meníme sa my sami a mení sa aj náš partner. Existuje pár rád, ktoré pomôžu zlepšiť  vzťah v manželstve a byť tak šťastnejší. Sú vhodné pre oboch (manžel aj manželka), pretože vzťah na ktorom pracuje len jeden nemôže dlhodobo fungovať.

Prestať s neustálou kritikou

Chyby sa stávali, stávajú a budú stávať. Je to logické, keďže dokonalý manžel alebo dokonalá manželka je utopická osoba. Ak váš partner urobí niečo čo vás sklame, treba mu to vysvetliť, aby pochopil kde urobil chybu. Pokiaľ sa to urobí kriticky, nemusí to mať ten správny efekt a môže sa situácia znovu a znovu opakovať. Samozrejme, že v takej chvíli to už býva na človeka veľa a vie mu svoju kritiku dať najavo s väčším dôrazom a k tomu ešte spočítať koľkokrát to už urobil. Pokiaľ sa hneď na začiatku pokúsite partnerovi vysvetliť, čo vás sklamalo a prečo, bude vám viac načúvať. Skôr prijme svoju chybu a úprimne sa ospravedlní. Rovnako si bude dávať väčší pozor aby to nezopakoval, lebo vie, že vám tým ublíži.

Nezabúdajte na to, prečo sa vám váš partner páči

Na začiatku vzťahu sa zvykne páru hovoriť, že majú ružové okuliare. Vidia na svojom partnerovi len to pekné a dobré. Je to spôsobené tým, že si partnera vyberáte práve pre jeho dobré vlastnosti. Tieto dobré vlastnosti a dôvody, prečo ste ho začali milovať sa po čase začnú stávať samozrejmé. To neznamená, že ste mali na začiatku ružové okuliare. Pripomeňte si prečo ste sa zamilovali práve do vášho partnera. Ak ste napríklad milovali dlhé spoločné prechádzky počas ktorých ste sa rozprávali, chodíte na ne stále a rovnako často? Stále sa rovnako objímate a vítate keď sa vidíte ako na začiatku?

Peniaze, peniaze, peniaze

Peniaze vytvárajú nielen vo vzťahoch veľa problémov. Ak sa zanedbá komunikácia ohľadom peňazí, môže to vyústiť do rôznych hádok. Skrývate pred partnerom svoje príjmy alebo výdavky? Ak áno, zamyslite sa nad dôvodom prečo to robíte. Je to nedôvera, že to partner nepochopí ? Alebo je to z dôvodu, že sa hanbíte čo ste zasa kúpili a za koľko? Nielen príjmy, ale aj výdavky je treba spolu prediskutovať. Často tak predídete budúcim sporom. Rovnako si môžete naplánovať budúce väčšie výdavky, či už je to kúpa niečoho do domácnosti alebo spoločná dovolenka. Keď si to spolu naplánujete, skôr sa vám podarí tento cieľ splniť.

Čas pre seba

Niektorí potrebujú viac a niektorí menej času pre seba. Počas vznikajúceho vzťahu si to neuvedomíte, ale v manželstve spolu trávite často 24 hodín zo dňa. Ak ste človek, ktorý potrebuje čas aj sám pre seba a nedostáva sa vám ho, môže sa u vás stupňovať nervozita. Nezatajujte to pred parterom a vysvetlite si to spolu. Možno zistíte, že kým vy potrebujete krátku prechádzku sám so sebou, tak váš partner potrebuje rovnaký čas na svoj koníček. Nemal by sa ale z toho stať opačný extrém, kedy ste viac každý sám ako spolu.

Analýza vzťahu

Mnohí zažívajú nešťastný vzťah, ale nerobia nič pre zmenu. Pokiaľ ste s niečím nespokojný, urobte si „analýzu vzťahu“. Potom sa môžete rozhodnúť, začať pracovať na vzťahu aby bol šťastnejší alebo pokiaľ usúdite, že problémy v manželstve sú tak vážne, že sa nedajú vyriešiť, tak manželstvo ukončiť.

Komunikácia

Komunikácia je najdôležitejší prvok každého vzťahu a je jedno či ste spolu rok alebo už celé desaťročia. Aj na začiatku vzťahu ste sa veľa rozprávali a spoznávali, tak prečo prestať. Veď to, že ste manželia neznamená, že už sa nemáte ako ďalej spoznávať a o čom rozprávať. Zdravá komunikácia vo vzťahu vyrieši obvykle problém ešte skôr ako nastane a preto napríklad občas večer vypnite televízor a porozprávajte sa spolu.