Úvod Rodina a škola Najobľúbenejšie detské jarné hry

Najobľúbenejšie detské jarné hry

1788
0
ZDIEĽAŤ

Jarné počasie nám pomaly klope na dvere a s ňou dlhšie dni a krajšie počasi . Hoci ešte nie je ideálny čas na pobyt pri bazéne, s príchodom jari je spojený čoraz dlhší pobyt vonku na čerstvom vzduchu. Ak si chcete jar s deťmi užiť od samého začiatku, prinášame zopár skvelých tipov na hry, ktoré zabavia nielen vaše ratolesti, ale aj vás.

  1. Čo vidím okolo seba

Táto hra má svoj pôvod v Amerike a môžete ju poznať pod názvom „scavenger hunt“. Deti dostanú papier so zoznamom rôznych živočíchov, predmetov, stromov alebo čohokoľvek, čo môžu vonku vidieť a následne sa snažia pri prechádzke nájsť alebo „uvidieť“ čo najviac položiek zo zoznamu.

Ak máte väčšie deti, môžete hru ešte vylepšiť. Deti nemusia len postupne odškrtávať veci zo zoznamu, ale môžu si ich aj odfotiť alebo nakresliť a doma si z nich urobiť peknú koláž.

Príprava: Potrebujete vyrobiť zoznam hľadaných položiek. Ak si na to netrúfate, pokojne môžete vystrihnúť a nalepiť obrázky z časopisov spolu s deťmi. Ak ani na to nemáte dostatok času, najjednoduchším variantom je vyhľadať si už nejaký existujúci zoznam online, na webe ich nájdete veľké množstvo s rôznymi položkami a pre rôzne príležitosti.

  1. Čo počujem okolo seba

Táto hra v podstate predstavuje pozmenenú verziu prvej hry „scavenger hunt“, kde namiesto zapisovania toho, čo deti videli, budú zapisovať to, čo počuli.

Hra sa môže hrať na dva spôsoby. Pri prvom vytvoríte zoznam, ak sa napríklad chystáte na prechádzku do lesa, tak zoznam vtákov, ktoré môžu deti počuť alebo hocakých iných zvierat. Druhý spôsob je o niečo jednoduchší na prípravu, pretože deti dostanú papier a pero a budú jednoducho zapisovať alebo kresliť čo všetko počuli. Táto verzia hry je skvelá pokiaľ si potrebujete užiť trocha pokoja bez zbytočného hluku. Deti si budú sami dávať pozor, aby boli čo najtichšie a počuli toho čo najviac.

  1. Hľadanie pokladu

Pokiaľ váš dom disponuje záhradou alebo pozemkom je pre vás a vaše deti hľadanie pokladu ideálna hra. Chce to trocha komplikovanejšiu prípravu, čo vám však vyváži niekoľko hodinová zábava pre vaše ratolesti.

Príprava: Na začiatok musíte vymyslieť, kde bude poklad ukrytý. Ďalej už je potrebné nakresliť mapu a jednotlivé stanovištia na ktorých musia deti splniť určité zadané úlohy, aby získali ďalšiu časť mapy a mohli sa posunúť ďalej. Pokladom môže byť pokojne balíček sladkostí alebo hocijaká maličkosť, ktorá deti poteší.

  1. Jarná koláž

Hra je určená najmä do menej priaznivého počasia, kedy chcete s deťmi na chvíľu vyjsť na čerstvý vzduch, ale nechcete tam zostať pridlho, aby ste nepremrzli. Pravidlá hry sú jednoduché. Na jarnú koláž môžete použiť čokoľvek čo nájdete vonku, či už sú to konáriky stromov, ihličie alebo letáky z obchodu.

Pokiaľ chcete koláž urobiť zaujímavejšou, vezmite si von papiere a farbičky. Počas vychádzky môžete prikladať papiere na rôzne hrboľaté povrchy a farbičkami trieť po papieroch až kým sa neprenesie zaujímavá textúra na papier. Doma z takýchto rôznofarebných a rôznotvárnych plôch môžete vystrihnúť tvary ktoré vás napadnú a prilepiť ich na veľký papier čím vytvoríte zaujímavý typ koláže.

  1. Pestovanie fazuliek

Áno už je ten správny čas na to začať sadiť, ale teda hlavne vnútri. Pokiaľ je vonku počasie pod psa a máte doma zopár fazúľ či zrniek hrášku alebo pažítky, môžete s deťmi začať sadiť. Aby hra nebola taká rýchla a jednoduchá, pokojne začnite pomalou prípravou, a teda maľovaním pohára. Vyberte si pohár s väčším hrdlom a k tomu farby na sklo. Pokiaľ doma nemáte farby na sklo, nevadí. Pokojne môžete tvary namaľovať na papier, vystrihnúť a pomocou lepidla prilepiť na pohár. Potom vezmite vatu a do nej nasypte semiačka. Deti môžu každý deň sledovať či majú semiačka dostatok vody a ako im rastlinky pekne rastú.

Jar so sebou prináša väčšie množstvo slnečných lúčov, ale aj daždivé a chladné dni. Pre každý prípad sme vám pripravili zoznam hier, ktorý obsahuje indoorové aj outdoorová aktivity. Vybrali ste si, s ktorou začnete? Prajeme veľa spokojných hravých dní!