Na území Slovenska má vyše 40% populácie na niečo alergiu. Niektorí si myslia ,že s alergiami sa rodíme, alebo aspoň predispozíciami na nej. Nie je, ale úplne pravda. Alergia totiž môže vzniknúť aj neskôr , najmä vtedy , keď sa dieťa predtým nestretlo z alergénom a teda sa nemohla sa mi teda alergia prejaviť, ak sa o nej nevedelo.
Nedostatok informácií a mylné predstavy o alergii zbytočne spôsobujú stres a strach a plnia čakárne u alergiológa a niekedy úplne bezdôvodne.
1. mýtus – alergia na zvieratá= rovná sa alergia na srsť
– nie je to pravda – alergický môžete byť na srsť , výkaly ,koža , moč a v slinách . Pri psoch a mačkách sú alergény takmer všade , nie úplne možné ich odstrániť – existujú bez srstí psy aj mačky a tiež ak je niekto alergický iba na srsť tak ,môže si zaobstarať psa s vlasmi.
1.fakt – alergia vzniká v akomkoľvek veku a dokonca aj u ľudí, ktorí predtým žiadnu nemali a dokonca sa nevyskytla ani v rodine.
– ak sa alergén vo vašej prítomnosti nikdy nevyskytol ,nemôžete vedieť ,že ste alebo nie ste na neho alergický.
– alergia sa môže prejaviť na hocičo a reakcia môže byť mierna alebo úplne slabučká alebo môže byť taká extrémna ,že pacient dostane anafylaktický šok.
– viac menej rovnako zastúpená u mužov aj u žien i u detí
1.zaujímavosť- deti môžu z alergie vyrásť
–vzhľadom na vývoj imunitného systému a druhu alergie, môžu z nej deti pri vyzretí imunitného systému“ tkz. vyrásť“ a teda sa v dospelosti nebude vôbec prejavovať- k takémuto typu alergie patrí -alergia na kravské mlieko, vajcia a sóju- postupne vekom vymizne. Pozor neplatí pri alergii na orechy, ryby a arašidy.
2. mýtus – alergia na prach verzus alergia na roztoče
– alergia na prach a alergia na roztoče, nie sú dve rozličné alergie, ale roztoče sú hlavnou zložkou prachu a ich výkaly sú celoročným alergénom- nie je to len alergia na prach, ktorý je na nábytku , alebo kde sa prášia koberce. Alergia na prach totiž neexistuje!!! Roztoče okupujú matrace , koberce, periny aj naše vlasy. Majú radi vlhko a teplo
2.fakt – alergie sú nebezpečné
mnohí ľudia pokladajú alergie za ochorenia , ktoré sú nepríjemné svojimi prejavmi , ale inak neohrozujú- to nie je pravda. Alergie najmä tie neliečené môžu spôsobiť anafylaktický šok až smrť
– nie správne sa s nimi zahrávať, ani obviňovať ľudí zo simulácie. Ľudia , ktorí o svojej alergii nevedeli a prejavila sa náhodne , pri požití nejakej potraviny alebo pri kontakte s hmyzom sa nesmeje, že sa akože dusia alebo opuchnú, prípadne sa im vyhodí alergická vyrážka. Pre nich je to rovnako nepríjemné ako pre ich okolie aj vzhľadom na to , že to o sebe nevedeli.
2. zaujímavosť- skrížená alergia- alergény , ktoré na prvý pohľad so sebou navzájom nesúvisia
– ak ma niekto alergiu na peľ, nemusí vždy ísť iba o osamotenú alergiu – teda len konkrétny peľ a hotovo
– môže ísť aj o alergiu skríženú, kedy je človek alergický aj na potraviny, ktoré s danou rastlinou a jej peľom absolútne nesúvisia. Medzi najznámejšie skrížené alergie na pohľad nepríbuzných druhov –peľ brezy- jablko- lieskové orechy. Pri alergii na peľ z brezy, ktorá spôsobuje respiračné problémy, môže byť kombinovaná z niekoľkými druhmi ovocia alebo orechov , spôsobuje to proteín prítomný v peli a zároveň v ovocí alebo orechu – čeľaď Rosacae (jablko, hruška, broskyňa, marhuľa , čerešňa , jahoda) čeľaď Fabaceae ( sója, arašidy, fazuľa) a čeľaď Apiaceae (zeler, mrkva) a čeľaď Acitinidiaceae (kiwi)
- latexovo-ovocný syndróm –ide v poslednom období o rozšírený syndróm kedy veľa ľudí je alergických na latex a výrobkov z neho a k tomu pridružená skrížená alergia na niektoré potraviny- banán ,avokádo, gaštan, kiwi , papája , zemiaky, figy a paradajky
- prach/roztoče- morské plody- krevety- roztoče usadené v prachu vylučujú podobnú látku ako obsahujú niektoré druhy morských plodov – najznámejšia je krevety
3. mýtus – sezónne alergie spôsobuje peľ okrasných kvetov a tie sa dajú testovať len v sezóne
– kvety opeľované hmyzom, netvoria veľké percento peľu prenášaného vzduchom, lebo tento peľ je ťažký, oveľa ľahšie sa prenášajú pele burín- ambrózia.
-sezónne alergie možno vyšetrovať počas sezóny, 6 týždňov po kontakte s alergénom, špecializované testy mimo sezóny
3. fakt- ľudia s alergiou na vajce môžu byť očkovaný proti chrípke
– registrované vakcíny proti chrípke obsahujú vaječný proteín, ale iba v stopovom množstve, v prípade závažných reakcii je nutné pozorovanie
-kontraindikácia je anafylaktický šok po očkovaní proti chrípke
3.zaujímavosť – alergia a intolerancia na potraviny, nie je to isté
Mnoho ľudí si zamieňa intoleranciu a alergiu, ale existujú rozdiely aj keď prejavy môžu byť podobné.
Potravinová alergia
- Okamžitý nástup už po prvom druhom súste
- Najčastejšie dedičná
- Telo sa bráni IgE
- Deti z nej môžu časom vyrásť
- Môže byť ohrozujúca život
- Príznaky –svrbenie okolo úst , opuch dychavičnosť
- Najčastejšie- vajce, mlieko, strukoviny, jablko , jahoda zeler sója, pšenica
Potravinové intolerancie
- Nástup po pár hodinách alebo dňoch
- Po dlhodobej a častej konzumácii
- Zvýšená priepustnosť čreva
- Môže časom odznieť
- Príznaky- nafukovanie ,hnačka ,bolesti brucha , nevoľnosť
- Najčastejšie- mlieko, obilniny, kvasnice, morské plody, orechy
Alergia dokáže obmedzovať v mnohých oblastiach nášho života. Dôležité je poznať fakty a vyhýbať sa uvereniu mýtom a dezinformáciam, aby sme si neznepríjemňovali ešte viac náš život , ako už je nepríjemný. Vyhýbanie sa alergénom je jeden z dôležitých spôsobov prevencie proti alergickým reakciam , no nie pri všetkých alergiach je možné ten spôsob praktizovať. Alergie môžu vznikať u detí , ktoré sú držané v priveľkej čistote a rodičia im znemožňujú kontakt z akýmkoľvek potencionálnym rizikom špiny ako je hlina, piesok , rastliny, živočíchy. U týchto detí sa často prejavia alergie a intolerancie kvôli nezrelosti a nepoužívaní imunitného systému , ktorý môže zakrpatieť alebo neplniť svoju funkciu. Tento spôsob ochrany pred baktériami a vírusmi a prípadne špinou a blatom je pre deti škodlivý, nakoľko začnú byť v kuse choré ako náhle sa okolo nich niečo mihne, nemajú zbudovanú správnu imunitu.
Bc. Ľubica Bombalová