Úvod domácnosť a bývanie Ako rozumne a hlavne efektívne šetriť na svietení

Ako rozumne a hlavne efektívne šetriť na svietení

98
0
ZDIEĽAŤ
Ako rozumne a hlavne efektívne šetriť na svietení

Vyzerá to tak, že túto zimu budeme musieť veľmi šetriť predovšetkým na kúrení a elektrickej energie. V prípade elektriny to neznamená, že po zotmení si pôjdete ľahnúť, aby ste nesvietili. Svietiť môžete, ale rozumne, efektívne a šetrne. Ako ušetriť na osvetlení sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Značnú časť nákladov na elektrinu tvorí svietenie

Podľa výpočtov priemerná domácnosť minie asi 40 % elektrickej energie na svietení. Malá, nenápadná žiarovka dokáže účty za elektrinu poriadne zvýšiť alebo tiež znížiť. Je zrejmé, že zvyšovanie spotreby má na svedomí klasická žiarovka. Ak si k tejto žiarovke pridáte vaše neefektívne správanie v oblasti svietenia, pripravte si túto zimu poriadny balík peňazí. Preto vymeňte všetky svietidlá vo vašej domácnosti za LED osvetlenie a zmeňte tiež svoje správanie.

Miestnosť sa dá presvetliť aj bez osvetlenia

V prípade, že ešte len staviate dom, na chvíľu sa zastavte a porozmýšľajte, ako do domu pustiť čo najviac svetla. Prvým bodom sú veľké sklené plochy, ktorých sa nemusíte s ohľadom na únik tepla báť, ak investujete do kvalitných profilov a zasklenia. Druhým bodom je orientácia stavebných otvorov. Okná a sklené dvere orientujte na juh a juhozápad. Využijete slnečné žiarenie od východu až do západu slnka. Miestnosť presvetlí tiež nábytok a steny v bledších farbách alebo zrkadlá.

Svieťte len toľko, koľko potrebujete a len tam, kde je to nutné

Pri kúpe LED žiaroviek uvažujte o tom, kde potrebujete intenzívnejšie svetlo, napríklad LED svetlo do kuchyne, a kde vám stačí len náladové osvetlenie. Umne svieťte presne na pracovné dosky alebo na miesta, kde večer čítate knihu, deti sa učia a vy žehlíte. Je zbytočné vložiť do lampičky na čítanie silnú žiarovku, keď lúč svetla dokážete nasmerovať presne tam, kde ho potrebujete. S týmto bodom súvisí aj osvojenie jednoduchého pravidla, aby ste vždy po odchode z miestnosti zhasli. LED žiarovka je známa tým, že jej účinnosť nastupuje ihneď po zapnutí svietidla a neškodí jej časté zapínanie i vypínanie. Každá minúta sa ráta, a preto zhasínajte naozaj vždy, keď v miestnosti nie ste.

Rozumne vybrané a rozmiestnené svietidlá

LED žiarovka je využiteľná v rôznych LED svietidlách, čo sa sami môžete presvedčiť na stránkach e-shopu ledprodukt.sk. Ide napríklad o LED svietidlá v bodovom prevedení, ktoré osvetlia len požadovanú časť miestnosti. Alebo investujte do LED osvetlenia, ktorého intenzita sa dá regulovať podľa vašich požiadaviek. V prípade, že na určenom mieste nepotrebujete silné svetlo, svieťte len LED pásikmi. LED pásy nielenže ušetria energiu, ale tiež vyčaria z každého miesta, kde sú nalepené, svetelné umelecké dielo.