Úvod domácnosť a bývanie Ako si vybrať nábytok pre príjemný pobyt na záhrade?

Ako si vybrať nábytok pre príjemný pobyt na záhrade?

230
0
ZDIEĽAŤ
Pár tipov na nábytok a doplnky pre príjemný pobyt na záhrade.

Záhrady sa v súčasnosti stali rozšírením nášho domova. Fungujú nielen ako miesta na sedenie, hostenie večierkov, ale aj ako domáce kancelárie. Preto je dôležité nájsť si čas na výber toho správneho nábytku pre váš vonkajší priestor, aby ste ho mohli využiť naplno.

 

Bez ohľadu na veľkosť alebo štýl vašej záhrady, inšpirujte sa našimi tipmi, ako si vybrať vonkajší nábytok podľa vašich potrieb.

 

Tip pre podnikateľov: Ako si zariadiť reprezentatívnu terasu.

Účel

Pri výbere vonkajšieho nábytku je najlepšie začať analýzou vašich potrieb. Domácnosti a životný štýl majú rôzne požiadavky a je dôležité ich identifikovať už na začiatku procesu. Budete musieť vziať do úvahy nielen veľkosť, ktorú máte k dispozícii, ale aj čo všetko je v tomto priestore možné zrealizovať.

 

Ak chcete baviť rodinu a priateľov, pravdepodobne sa rozhodnete pre neformálnejšie možnosti stolovania pred tradičnou jedálenskou sedacou súpravou. Ak hľadáte vonkajší nábytok na letné večierky, pravdepodobne chcete zvoliť barové sety a možnosti na chladenie nápojov.

 

Ak plánujete na záhrade skôr odpočívať, odporúčame voliť skôr relaxačný záhradný nábytok, ktorý je tvorený spravidla pohovkou a kreslami doplnenými o konferenčný stolík.

Veľkosť a rozmery

Ešte predtým, ako sa vyberiete do predajne so záhradným nábytkom, mali by ste si záhradu poriadne premerať a zistiť, aký nábytok sa vám tam zmestí. Premyslieť si treba aj to, pre koľko ľudí chcete sedenie a či okrem oddychovania bude nábytok slúžiť aj na jedenie alebo iné účely.

Správny materiál je základ

Jedným z najviac mätúcich aspektov pri zisťovaní, ako si vybrať vonkajší nábytok, je široká škála materiálov. Môže byť zložité vedieť, čo je pre vaše potreby najlepšie a každý materiál má svoje klady a zápory, na ktoré treba myslieť.

Ratan

Ratan nájdete v rôznych štýloch a materiáloch, ktoré sa výrazne líšia kvalitou. Výhodou ratanového nábytku je jeho ľahká váha, je vzdušný a nevadí mu krátkodobý dážď ani slnko. Na rozdiel od prírodného ratanu je umelý ratan odolnejší a v dôsledku toho si vyžaduje menej údržby. Je tiež schopný zvládnuť oveľa nepriaznivejšie počasie s minimálnym opotrebovaním. Nábytok z prírodného ratanu viac pristane zimným záhradám, kde je celoročne chránený pred vplyvmi počasia.

Drevo

Drevo je jednou z najklasickejších možností vonkajšieho nábytku, nikdy nevyjde z módy a ponúka tradičný elegantný vzhľad. Záhradný nábytok nájdete v rôznych drevinách. Všeobecne platí, že čím tvrdšie drevo, tým je dlhšia jeho životnosť. Drevo prirodzene vonia, čo zlepšuje celkovú atmosféru v priestore a ladí takmer ku každej záhrade alebo terase. Vyžaduje si však primeranú údržbu.

Kov

Hliník a oceľ sú dva najpoužívanejšie materiály pre kovový vonkajší nábytok. Oceľ je mimoriadne robustná a v minimalistickom prostredí môže vyzerať úžasne. Hliníkový nábytok si pravdepodobne obľúbia tí, ktorí uprednostňujú modernejší vzhľad.

 

Kovové výrobky sú vďaka povrchovej úprave odolné, nevyžadujú si väčšiu údržbu a zabezpečia dlhú životnosť. Nevýhodou môže byť tepelná vodivosť, kovový nábytok je buď studený na dotyk, alebo horúci vplyvom slnečného žiarenia.

Plast

Takpovediac nezničiteľný je plastový záhradný nábytok a môže stáť na záhrade aj balkóne po celý rok. Nepopierateľnou výhodou nábytku z plastu je jeho váha, ľahká údržba a odolnosť proti vonkajším podmienkam. V prípade lacnejších výrobkov je nevýhodou vyblednutie farieb.

 

Ak nechcete kupovať klasický plastový nábytok, máte možnosť zaobstarať si aj o niečo drahší, no kvalitnejší plastový nábytok, vyrobený zo zmesi tvrdých plastov. Má aj omnoho dlhšiu životnosť, nehrdzavie a je odolný proti UV žiareniu.

Údržba

Pri výbere záhradného nábytku je dôležitý predpoklad aj na jeho údržbu a skladovanie. Aby vám záhradný nábytok vydržal čo najdlhšie a vaša terasa zostala útulná, je potrebné mu venovať základnú starostlivosť.

 

Najmenej práce budete mať s plastovým nábytkom, ktorý postačí utrieť handričkou a nečistoty umyť. Životnosť plastu predĺžite tým, že nábytok nebudete príliš dlhú dobu vystavovať priamemu slnku.

Starostlivosť o nábytok z kovu vám tiež nezaberie veľa času. Stačí ho občas utrieť a premazať, aby nezačal po čase vŕzgať. Údržbu v podstate nepotrebuje ani umelý ratan.

 

Tvrdé a tropické drevo odporúčame napúšťať olejom na drevo, mäkké drevo, ako smrek a borovica, najlepšie ochránite tenkou vrstvou lazúry na drevo.

 

Ak sa nechcete počas nepriaznivého počasia a sezóny zaoberať sťahovaním nábytku z miesta na miesto, zadovážte si ochranné obaly. Na trhu nájdete obaly na lehátko, slnečník, lavicu, ale aj na celú záhradnú súpravu.

 

Akými doplnkami a dekoráciami si môžete spríjemniť posedenie na balkóne?

Aký ďalší nábytok a doplnky sa oplatia?

Pripraviť si útulné záhradné posedenie môžete aj ďalším nábytkom, príslušenstvom a doplnkami.

Stôl

Jedným zo základného vonkajšieho nábytku je nepochybne stôl. Vďaka nemu máte priestor na jeho každodenné využitie. Veď kto by si nechcel za pekného počasia na záhrade vychutnať v nedeľu ráno kávu alebo chutné raňajky.

Stoličky, sedačky, kreslá

Samozrejme, nikto z nás si nevie predstaviť relax na záhrade či balkóne bez pohodlného miesta na sedenie. Na tento účel môžete použiť kreslá alebo stoličky. Ak chcete ušetriť miesto, oplatí sa staviť na skladacie alebo závesné kreslá a hojdačky.

 

Na malých balkónoch sú skvelé aj rôzne typy boxov s úložným priestorom, do ktorých môžete schovať aj vankúše, prikrývky či iné predmety. Každý z nás vie, aké dôležité sú multifunkčné riešenia v malých priestoroch.

Textílie

Väčšina vonkajšieho záhradného nábytku má polstre a vankúše z polyesteru, ktorý je aj impregnovaný proti absorbovaniu tekutín. A niektoré tieto výrobky sú ideálne aj k bazénu. Na záhradný nábytok by ste však v žiadnom prípade nemali používať vankúše zo sedačky v obývačke či ostatné interiérové ​​textílie.

Úložné priestory

Mnohí ľudia oceňujú aj to, ak má exteriérový nábytok aj úložné priestory, kam si môžete odložiť deku, knihu, opaľovací krém, prípadne pri zlom počasí aj textílie z nábytku.

Tienenie

Ak nechcete byť celý deň na slnku, treba nájsť pred ním aj ochranu. Najčastejšie sa používa slnečník, markíza či pergola. Výhodou je tienenie, ktoré okrem ľudí chráni aj samotný nábytok, a tak predlžuje jeho životnosť.

Osvetlenie

Počas letných večerov, keď slnko už zapadne, no vonku je stále príjemne teplo, dokáže záhradné osvetlenie predĺžiť pobyt vonku. Dekoračné osvetlenie dodá útulnejšiu atmosféru a hodí sa ako na balkón, tak aj na väčšiu terasu. Obľúbené sú aj prenosné lampy, lampáše, svetelné reťaze a solárne lampy. Taký lampáš dokáže zútulniť každú terasu, záhradu i balkón.

 

K záhradnému nábytku môžete na záhradu dokúpiť aj okrasné kvetináče, ktoré priestor ozvláštnia, stojany na bicykel či UV lampy a sieťky proti hmyzu. Na reštauračnú záhradku odporúčame aj plynové grily.

Detské záhradné súpravy

Nezabúdajte ani na príslušenstvo pre vaše ratolesti. Ak sú ešte malé, tak im určite urobíte radosť piknikovou súpravou, ktorá má okrem stola a stoličiek aj integrovaný slnečník. Deti sa tak medzi sebou zabavia a nebudú vystavené priamym slnečným lúčom.

 

Nový záhradný nábytok môže byť dosť veľká investícia, preto je dôležité dobre si vybrať, aby ste si ho mohli celé leto užívať. Pri výbere určite zohľadnite štýl, rozmery a priestor, ktorý máte k dispozícii, ale aj údržbu. Vyberajte podľa toho, čo je pre vás najdôležitejšie a čo najpohodlnejší nábytok.

 

Dominika Blchová, SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače