Úvod Rodina a škola Nemčina pre začiatočníkov: tipy ako sa naučiť nemčinu

Nemčina pre začiatočníkov: tipy ako sa naučiť nemčinu

454
0
ZDIEĽAŤ
Nemčina pre začiatočníkov - tipy ako sa naučiť nemčinu.

Máte voľný čas a rozmýšľate, že by ste sa naučili nemčinu? Skvelý plán. Ale ako dlho trvá naučiť sa nemčinu? Aký je najlepší, najjednoduchší a najrýchlejší spôsob, ako sa naučiť po nemecky? Máme pre vás niekoľko tipov na štúdium nemčiny. Takže čítajte ďalej a zistite ako sa efektívne naučiť cudzí jazyk.

Tipy ako sa začať s nemčinou aj doma

1. Vytvorte si študijný plán a stanovte si ciele

Nemčinu sa nedá naučiť zo dňa na deň. Najprv potrebujete prehľad o nemeckom jazyku a potom by ste si mali vsetko rozdeliť do malých kategórií. Vytvorte zoznam so všetkými témami, na ktorých chcete pracovať, a určte si, kedy s každou z nich chcete začať. Snažte sa byť realisti a nevystavujte sa prílišnému tlaku.

 

Naučiť sa nemčinu krok za krokom je lepšie, než sa snažiť za 2 týždne pochopiť všetko dôležité. Študijný plán vám tiež pomáha sledovať váš výkon a spravovať si čas, ktorý máte k dispozícii. Musíte myslieť na svoje osobné ciele a na to, prečo je pre vás učenie sa nemčiny dôležité. Napíšte si to na papier a vždy, keď vaša motivácia odíde, pozrite sa na to.

 

Tip: Viete, prečo je dôležité vedieť si nastavovať ciele?

2. Učte sa pravidelne

Každý to poznáte. Niektoré dni nemáte záujem o štúdium, zatiaľ čo inokedy sa môžete učiť hodiny. V skutočnosti je dôležité študovať pravidelne. Skúste sa nemčinu učiť každý deň v kratších úsekoch.

3. Odstráňte všetky možné rušivé faktory pri učení

Snažte sa vyhnúť rušivým situáciám. Vypnite telefón a dajte všetkým vedieť, že ďalšiu hodinu nebudete k dispozícii. Vaše štúdium bude efektívnejšie.

​​4. Učte sa nemecké podstatné mená vždy s členom

Pravdepodobne ste si už všimli, že členy v nemčine sú veľmi dôležité. Preto by ste sa ich mali vždy naučiť, keď sa učíte slovnú zásobu. Ak sa naučíte slová s členmi hneď od začiatku, neskôr vám to ušetrí veľa času aj problémov. Najlepšie je naučiť sa hneď aj množné číslo.

4. Pomôžte si náčrtmi a poznámkami

Každý z nás sa učí inak a má špecifickú stratégiu učenia sa. Často vám môže pomôcť napríklad predstaviť si veci, kresliť slová alebo zložité spojenia. A ak sa vám niektoré aspekty nezdajú jasné, začnite si robiť poznámky. To pomáha živiť vašu predstavivosť, rozvíjať kreativitu a zameriavať vašu pozornosť na to, čo je dôležité.

5. Z času na čas doprajte svojmu mozgu oddych

Po intenzívnom štúdiu je najlepšie odložiť všetky veci a načerpať novú energiu. Určite nepovažujte prestávku za stratený čas, pretože to, čo ste sa naučili, je potrebné spracovať, kým sa váš mozog naplní novými informáciami.

 

Nadýchnite sa čerstvého vzduchu, otvorte okno, dajte si niečo malé na občerstvenie. A samozrejme počas učenia sa nezabudnite zostať hydratovaný.

6. Odmeňte sa

Pri učení sa cudzích jazykov je dôležité zostať motivovaný. Najmä keď sa učíte doma. Skvelý spôsob, ako si udržať motiváciu, je z času na čas sa odmeniť. Ideálne nemeckou odmenou.

 

Keď sa naučíte pozdraviť niekoho v nemčine alebo každý deň zvládnete určitý počet slovíčok, doprajte si. Uvarte si nemecké jedlo alebo si doprajte nemeckú čokoládu. Štúdium je spojené s niečím pozitívnym vo vašom podvedomí, a preto bude oveľa jednoduchšie motivovať sa v budúcnosti.

7. Ponorte sa do nemeckej kultúry s TV

Pre cudzie jazyky celkovo je dôležitý vyvinúť tzv. “cit pre jazyk” a absorbovať nemecký jazyk a kultúru čo najviac, aj z pohodlia vášho domova. Kľúčom k úspechu je byť kreatívny. Využite všetky možné vzdelávacie zdroje, ktoré máte k dispozícii.

 

Zabudnite na kartičky, odložte učebnice a zapnite televízor. Tu sú nemecké filmy a seriály, ktoré môžete sledovať na Netflixe. Nezabudnite, že dostupnosť sa môže v jednotlivých krajinách líšiť:

 

  • Berlin, Berlin: Lolle na úteku
  • Isi & Ossi
  • Wolkenbruchs wunderliche Reise in die Arme einer Schickse
  • Queer Eye Germany
  • Dark
  • Unorthodox
  • Die Welle
  • Fack Ju Göthe

8. Učenie nemčiny online

Existuje niekoľko webových stránok, ale aj rôznych aplikácií, ktoré vám pomôžu učiť sa nemčinu aj online. Je to vynikajúci spôsob, ako využiť voľnú chvíľku, ak cestujete do práce alebo čakáte na autobus. Niektoré sú zadarmo, niektoré ponúkajú prémiové verzie za ktoré si treba priplatiť:

 

  • Duolingo
  • Busuu
  • Memrise
  • Babbel
  • HelloTalk
  • Drops
  • Lingokids – aplikácia na učenie cudzích jazykov pre deti od 2 do 6 rokov

9. Komunikujte s ľuďmi, ktorí hovoria po nemecky

Máte v rodine alebo medzi priateľmi niekoho, kto hovorí po nemecky? Ak nie využite výhody sociálnych sietí. Určite nájdete nejaké skupiny alebo fóra, ktoré sa venujú nemčine ako cudziemu jazyku a ktovie, možno práve tam nájdete nové možnosti na zlepšenie svojich nemeckých zručností. Okrem toho môžete stretnúť ľudí, s ktorými môžete komunikovať a trénovať si hovorenie v praxi.

Skúste sa teda vyzvať. Vyskúšajte niekoľko scén s nemeckými titulkami a potom niekoľko bez. Možno budete prekvapení, ako veľmi tomu rozumiete, ak v tom budete pokračovať.

5 dôvodov, prečo by ste sa mali učiť nemecký jazyk

Tak, ako každý cudzí jazyk, aj nemecký jazyk vytvára nekonečné možnosti ďalšieho rozvoja a zručností, ktoré vám môžu pomôcť zlepšiť svoju profesionálnu a súkromnú kvalitu života.

1. Urobte si kariéru

Veľa nemeckých spoločností má medzinárodné pobočky aj na Slovensku a dobrá znalosť nemčiny zvyšuje šance na kariéru v nemeckej spoločnosti.

2. Štúdium

Nemecko a Rakúsko sú obľúbené študijné krajiny aj na štúdium. Nemecký alebo rakúsky vysokoškolský titul si vážia zamestnávatelia na celom svete. Či už strojárstvo, medicína, masmediálna komunikácia alebo filozofia – na štúdium nikdy nie je neskoro.

Možno sa chystáte vyjsť na erasmus a stráviť v nemecky hovoriacich krajinách nejaký ten mesiac. Aj v tomto prípade sa vám základy nemčiny budú hodiť. Všeobecne by sme radi študentom odporučili počas svojho štúdia vyjsť, pokiaľ je to možné. Je to totiž najlepší spôsob, ako sa naučiť hovoriť po nemecky a ďalšími jazykmi.

3. Práca v Nemecku

Nemecky hovoriace krajiny priťahujú aj kvalifikovaných pracovníkov z celého sveta, či už sú to lekári, zdravotné sestry alebo opatrovateľky, Nemecko je obľúbená krajina.

4. Čítajte

Nemecko je krajinou básnikov a mysliteľov. Vy si tak môžete prečítať knihy v origináli. Ved kto by si nechcel prečítal starú dobru klasiku od Goetheho „Faust“. A ak sa na originál ešte necítite, môžete využiť aj zrkadlové knihy, ktoré vám pomôžu sa zdokonaliť.

5. Naučte sa viac jazykov

Poznáte jeden, ​​naučíte sa ďalší. Keďže nemčina je základom, môžete sa ľahšie naučiť ďalšie germánske jazyky. Holandčina a dokonca afrikánčina môžu byť odvodené z nemčiny.

Dosiahnuť slušnú úroveň nemčiny nemusí byť jednoduché, ale rozhodne je to možné pre každého, kto je ochotný venovať tomu potrebný čas a úsilie. Existuje nespočetné množstvo spôsobov, ako sa naučiť jazyk: online alebo offline, zadarmo alebo za poplatok, pomocou lekcií zo skutočného života alebo aplikácie, zúčastniť sa kurzu alebo mať partnera.

Bez ohľadu na to, či máte pokročilú úroveň nemčiny alebo ste začiatočník, na urýchlenie procesu môžete použiť ktorúkoľvek z týchto možností alebo dokonca niekoľko súčasne.

Ak hľadáte najlepší spôsob, ako sa tento jazyk naučiť, možno zistíte, že niektoré techniky sú lepšie pre začiatočníkov, zatiaľ čo iné majú väčší zmysel pre mierne pokročilých. Musíte len nájsť to pravé pre vás.

 

Dominika Blchová, SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače