Úvod Zdravie a rodina Ako správne užívať lieky

Ako správne užívať lieky

1119
0
ZDIEĽAŤ

Všeobecná zásada správneho užívania liekov je dodržanie dávkovania. To je základ, ktorý by mal každý z nás rešpektovať a plniť na 100 %. Pri niektorých liekoch, resp. výživových doplnkoch sa môže na prvý pohľad zdať, že čím viac ich užijeme, tým väčší bude ich účinok. Nikdy tomuto neverte! Výrobcovia či lekári vedia prečo odporúčajú takú dennú dávku liekov. Určujú to či už podľa veku, hlavne u detí alebo podľa váhy, či samotného stavu pacienta.

V neposlednom rade je dôležitý správny dávkovací režim, či užívať lieky pred jedlom alebo po jedle, v správnych časových intervaloch a aplikačnú formu. Keď užijeme liek, napríklad antibiotikum, v krvi sa drží určitá hladina liečiva, ktorá má určitú časovú hodnotu. Po uplynutí časovej hodnoty začne hladina liečiva klesať a tak aj účinok, ktorý by mal daný liek spĺňať, preto je nesmierne dôležité dodržiavať časové intervaly, aby bola táto hladina na jednej úrovni a tak sa dosiahol čo najlepší efekt lieku. Ak sa nám stane, že zabudneme v danú hodinu užiť liek, tak jednoducho vynecháme jednu dávku a potom pokračujeme až v tej nasledujúcej. Najhoršie čo by ste mohli urobiť je, že v nasledujúcej dávke užijete dve dávky, resp. nahradíte tú zameškanú.

Niektoré lieky sa absorbujú z jedlom a niektoré bez jedla. Ak vám lekárnik povie, že užite liek pred jedlom, po jedle alebo s jedlom, len tak si to nevymyslel. Ovplyvňuje to vstrebávanie a účinok lieku. Ak je potrebné užiť liečivo pred jedlom, je to preto, že nastanú určité mechanizmy kým sa liek dostane do krvi a iné mechanizmy alebo látky, ktoré sú obsiahnuté v potrave by tomu bránili. Naopak ak je potrebné užiť z jedlom alebo po jedle, je to preto, že tieto látky v potrave alebo látky, ktoré sa vylučujú mechanizmom trávenia napomáhajú účinku lieku a samozrejme chráni to aj zažívací trakt. Ak sa povie, že liek treba užiť po jedle, neznamená to, že po poslednom súste zjete liek, je tu potrebné dodržať časový interval aspoň 20 minút.

V ranných hodinách sa odporúčajú lieky ktoré sa týkajú hypertenzie, keď sú to lieky, ktoré obsahujú zložku na odvodnenie organizmu, lieky, ktoré prekrvujú mozog, telo. Na večer sú to obyčajne antihistaminiká, ktoré môžu trochu utlmiť mozog, no a samozrejme lieky určené na spanie alebo ukľudnenie.

Najideálnejšie je zapíjať iba čistou vodou, cca 2 dcl na jednu tabletu. V žiadnom prípade sa neodporúča alkohol, aj keď to v príbalových letákoch nie je uvedené. Pokiaľ užívate viac liekov denne najhoršie čo by ste mohli urobiť je, že si lieky dáte do hrsti, všetky naraz hodíte do úst a zapijete malým množstvom vody. Každý liek je chemická látka, ktorá spôsobí chemickú reakciu, preto treba k nim pristupovať vážne. Urobte si harmonogram užívania, oddeľte si lieky, ktoré sú pred jedlom, s jedlom a po jedle a dodržiavajte časové intervaly, tak dosiahnete najlepší účinok a ochránite si organizmus.