Úvod Zdravie a rodina Ako vybrať obuv pre malé deti?

Ako vybrať obuv pre malé deti?

62
0
ZDIEĽAŤ
Ako vybrať obuv pre malé deti?
Ako vybrať obuv pre malé deti?

Detské nohy sú veľmi citlivé, a preto je dôležité venovať im osobitnú pozornosť pri výbere obuvi. Správna obuv hrá kľúčovú úlohu v podpore zdravého vývoja detských chodidiel. Venovať pozornosť vlastnostiam topánok, ich uzatváraniu a hlavne veľkosti sú kroky, ktoré treba dodržiavať pri kúpe detských topánok.

Rýchly vývoj detských chodidiel

Detské chodidlá prechádzajú veľmi rýchlym až dynamickým vývojom. Stačia jedny nevhodne vybrané topánky a chodidlo sa môže začať deformovať. Malým deťom sa navyše dynamicky rozvíjajú aj svaly, kosti a väzy, čo znamená, že detská obuv by mala byť navrhnutá s ohľadom na tieto špecifické potreby. U detí, ktoré robia prvé krôčiky, sa viac venujte výberu mäkkých a priedušných materiálov. Prispôsobivé materiály minimalizujú tlak a nechávajú chodidlám priestor na správny pohyb a vývin.

Dôležité vlastnosti detskej obuvi

Napriek tomu, že opisujeme výber detskej obuvi, mnohé pravidlá platia aj pre výber obuvi pre dospelých. Veľký pozor si dávajte hlavne pri výbere športovej obuvi. Napríklad turistické topánky musia na nohu perfektne sadnúť. Turistická obuv by mala podporiť chodidlo i členky pri výstupoch. Podobné je to aj u detskej obuvi. Vyberajte topánky, ktoré kopírujú chodidlo dieťaťa, netlačia a majú nasledujúce vlastnosti:

Flexibilita

Detské topánky by mali byť dostatočne flexibilné, aby umožňovali prirodzený pohyb chodidla. Flexibilita podporuje rozvoj svalov a správny vývoj chodidla.

Priedušnosť

Dôležitým aspektom je aj priedušnosť materiálov, aby sa predišlo nadmernému poteniu a vytvoreniu nepríjemného prostredia pre nohu. Priedušnosť je spolu s vyberateľnou stielkou základom pre hygienické prostredie vnútra topánok.

Podpora klenby

Detské topánky musia poskytovať dostatočnú podporu klenby. Klenba chodidla spolu s členkami udržujú stabilitu pri chôdzi. Dôležitá je v tomto smere aj stielka, všímajte si jej ergonomický tvar.

Uzatváranie topánok

Uzatváranie vyberajte s ohľadom na vek dieťaťa. Ak dieťa nedokáže topánky zaviazať, kúpte obuv so suchým zipsom. Starším deťom vyberte topánky so šnurovaním, ktoré sa dá lepšie regulovať ako zips.

Materiál detskej obuvi

Materiál sa musí dobre prispôsobiť tvaru chodidla. Ideálna je koža v kombinácii so syntetickými materiálmi. Všímajte si certifikáty, aby nedošlo k podráždeniu detskej pokožky.

Veľkosť a tvar obuvi

Pozornosť by sa mala venovať nielen veľkosti topánky, ale aj tvaru. Nikdy nekupujte pre deti obuv so zúženou špičkou.  Detská nožička sa mení, a preto je dôležité už po niekoľkých mesiacoch zistiť, či topánky správne sedia.

Ako postupovať pri kúpe topánok pre deti

Dámska turistická obuv, vychádzková obuv, obuv pre deti – je jedno, aký typ topánok vyberáte, no vždy je kľúčová veľkosť. U detí veľkosť zistíte tak, že dieťa postavíte na papier a obkreslíte chodidlo. Zmerajte dĺžku chodidla od stredu päty po najvyššiu časť pri prstoch. Následne sa presvedčte či je materiál topánky priedušný a bezpečný pre detskú pokožku. Stlačte obuv zo strán a zhora, aby ste zistili, či poskytuje primeranú podporu klenby. Skontrolujte uzatváranie topánok – je bezpečné a ľahko ovládateľné pre malé deti? Obuv vyskúšajte priamo na chodidle dieťaťa a sledujte, ako sa v topánkach pohybuje.

Gabriela Kudláčová – senior copywriter