Diabetes mellitus je ochorenie ľudovo známe aj ako cukrovka. Dochádza k nemu z dôvodu nedostatočnej produkcie alebo nesprávneho využívania inzulínu, t.j. hormónu, ktorý zabezpečuje prenos cukru z krvi do buniek, a tie ho následne využívajú ako zdroj energie. Ak cukrovka nie je pod kontrolou odborníkov, môže mať vážne zdravotné dôsledky na ľudský organizmus. Spôsobiť môže vážne poruchy očí, obličiek, srdca, ciev i nervových zakončení so stratou citlivosti, a tým vyššej náchylnosti k vzniku rán, o ktorých pacienti zo začiatku ani nemusia vedieť. Hojivé schopnosti organizmu trpiaceho cukrovkou sú výrazne horšie ako u zdravej populácie a v prípade nedostatočnej diagnostiky a potrebnej správnej liečby, často dochádza k zbytočne radikálnym amputáciám dolných končatín.
Jednou z diskutovaných zdravotných komplikácií cukrovky je diabetická noha, v odborných termínoch označovaná aj ako pes diabetica. Medzinárodná pracovná skupina, ktorá svoju činnosť zasväcuje problematike diabetickej nohy (z angl. International Working Group on the Diabetic Foot) definuje diabetickú nohu ako „Nohu diabetika s ulceráciou (vredom/ranou/defektom), infekciou, gangrénou či deštrukciou hlbokých tkanív na podklade diabetickej neuropatie a angiopatie.”
Prevencia diabetických nôh
Diabetická noha predstavuje vysoké riziko a môže viesť až k amputácii u pacientov s cukrovkou. Preto je nesmierne dôležité, aby pacienti s cukrovkou pravidelne navštevovali diabetológa, podstupovali preventívne prehliadky u obvodného lekára a venovali pozornosť nielen pravidelnej kontrole hladiny krvného cukru a glykémie, ale aj dodržiavali hygienické zásady. Denná kontrola stavu chodidiel a udržiavanie chodidiel v čistom a suchom prostredí s dôrazom na hydratovanú pokožku bez šupín a hyperkeratóz sú nevyhnutné. Odporúča sa používať vhodný typ ortopedickej voľnej obuvi a predovšetkým sa vyhýbať akýmkoľvek poraneniam. V prípade poranenia je nevyhnutné poskytnúť rane okamžitú ošetrenie a zabezpečiť jej správne hojenie. Liečenie rán v prípade diabetickej nohy je veľmi náročné.
Príznaky diabetickej nohy
Keďže liečba diabetickej nohy je zložité a vo veľa prípadoch aj neúspešné, je vhodné sledovať príznaky, ktoré môžu signalizovať problém. Čím skôr si chorobu všimnete, tým skôr si končatinu viete zachrániť. Podobne ako pri väčšine ochorení, aj diabetickej nohe predchádza rad príznakov, ktoré je potrebné si všímať a včas na ne reagovať. Medzi príznaky polyneuropatie, teda postupnej straty citlivosti v končatinách, môže diabetik pociťovať cudzí pocit v končatinách, mravenčenie, pichanie, bolesti (predovšetkým nočné) s pálčivým charakterom, neistotu v postoji a pri chôdzi, zvýšenú únavu končatín, svalové kŕče, pocit chladnej alebo opuchnutej končatiny. Ak strata citlivosti postupuje, pacient nemusí vedieť, že napríklad stupil na klinec.
Okrem toho môžu byť prítomné aj celkové príznaky, ako sú závraty, mdloby, znížená tolerancia zaťaženia, nevoľnosti, samovoľné vyprázdňovanie čriev, sťažené močenie, erektilná dysfunkcia, zhoršené videnie za šera alebo absencia tzv. varovných príznakov pri hypoglykémii. Pacienti sú viac vystavení riziku infarktu.
Subjektívne príznaky však môžu úplne chýbať. Preto by aj pacienti bez príznakov mali absolvovať komplexné skríningové vyšetrenie polyneuropatie raz ročne, ak trpia diabetes mellitus 1. typu 5 a viac rokov a diabetes mellitus 2. typu hneď po stanovení diagnózy.
Ak trpíte cukrovkou, myslite na prevenciu. Pravidelná návšteva odborníka vás môže zachrániť od viacerých zdravotných komplikácií, ktoré táto choroba so sebou prináša.
Zdroj obrázka: shutterstock.com