Úvod Zdravie a rodina Ako vybrať pre dieťa správny šport?

Ako vybrať pre dieťa správny šport?

671
0
ZDIEĽAŤ

V dnešnej dobe kde vládnu počítače, telefóny a tablety chce takmer každý rodič aby sa jeho dieťa venovalo nejakému športu. A je jedno či na absolútne amatérskej úrovni alebo ako profesionálny športovec. Hlavne nech vyvinie aj inú aktivitu ako sedenia pred televízorom.

Každý lekár potvrdí, že pohybová aktivita je prospešná u dospelých aj u detí. Ako ale vybrať správny šport pre svoje dieťa? Túto otázku si dávajú viacerí rodičia. Existuje pár vecí, ktoré by mohli pomôcť pri výbere.

Rodičia

Zamerajte sa najskôr na seba. Akým športom sa venujete alebo venovali? Je totiž možné, že vaše dieťa zdedí váš talent. Takýmto spôsobom sa môžete vyhnúť hľadaniu toho pravého športu. Na druhú stranu, ak sa vaše dieťa vydá iným smerom ako vy, nebuďte z toho smutný a určite ho netlačte do športu, ktorý chcete aby vykonával. Talent, ktorý vaše dieťa zdedilo sa dá okresať aj iným spôsobom ako ste to urobili vy.

Fyziológia

Opäť sa môžete pozrieť aj na seba. Postavy vás rodičov môžu napovedať aká fyziológia čaká vaše dieťa. Samozrejme to nie je exaktná veda, ale pokiaľ ste obaja napríklad nadpriemerne vysoký, je veľký  predpoklad, že vás vaše dieťa dorastie, prípadne prerastie. Môžete tak sledovať, vašu výšku, váhu, typ postavy, silu, výbušnosť, rýchlosť, obratnosť… . Zároveň ako vaše dieťa rastie, vidíte náznaky ako sa jeho postava bude vyvíjať.

Keď tieto náznak dobre prečítate, tak budete vedieť povedať, že sa nehodí napríklad na basketbal, lebo nedosiahne potrebnú výšku. Alebo naopak, že sa jeho postava presne hodí na nejaké druhy športov.

Dostupné podmienky

Dostupné podmienky je niečo, čo si v prvom momente nemusí rodič uvedomiť. Kým je dieťa malé, stačí mu záhrada alebo ihrisko na sídlisku. Ako rastie a požiadavky stúpajú, tak sa môže stať, že vo vašej blízkej lokalite nebude možné rozvíjať nadanie vášho dieťaťa.  Nebude napríklad dostupné športovisko na adekvátnej úrovni, prípadne bude chýbať úplne.

Nemusí to byť len o športoviskách a materiálnych podmienok na šport. Naše výkony posúva výrazne vpred aj súťaženie s inými ľuďmi a zdravá konkurencia. Ak toto chýba, ťažko sa budú zlepšovať výkony vášho dieťaťa. Takisto v prípade kolektívnych športov, môže chýbať potrebný počet detí na to aby mohli súťažiť s ostatnými.

Finančné prostriedky

Aj keď to môže byť trochu kruté, treba si priznať aké veľké finančné prostriedky ste schopný investovať do športových aktivít vašich detí. Treba sa pripraviť na to, že bude treba kúpiť pomôcky a nástroje na vykonávanie daného športu a jeho tréning. K lepším športovým výkonom vie pomôcť aj športový tréner, či už bude trénovať formou kurzu alebo individuálne.

Keď toto všetko máte vyriešené, treba myslieť na možnosť, že vaše dieťa sa bude chcieť porovnávať s najlepšími v okolitých krajinách a možno aj ďalej vo svete. Takže sú tu cesty, ubytovanie, strava, tréningové priestory…

Zábava

To prvoradé na záver. Ak chcete aby vaše dieťa vydržalo pri športe, musí ho to baviť. Pokiaľ to bude nútené, skôr či neskôr s tým prestane. Ale ak sa z toho stane pre vaše dieťa koníček alebo dokonca vášeň, tak sa môžete spoľahnúť, že pri tom vydrží celé roky.

Dajte preto vyskúšať vášmu dieťaťu viaceré športy, ktoré sú k dispozícii. Ak sa nepáčil prvý ani druhý, môže to byť ten ďalší v poradí. Alebo až pätnásty. Každému športu dajte príležitosť aby zaujal vaše dieťa. To neznamená jeden krátky tréning po ktorom ten daný šport zavrhnete. Takisto to ale neznamená, že po polroku nútenia do toho športu uznáte, že nie je ten pravý. Ak si dieťa vyskúša viac športov, vie si často samé zvoliť, kam chce chodiť naďalej. Ak si zvolí viac športov, tak mu to dovoľte ak je to možné. Časom sa jeden vykryštalizuje ako hlavný.