Úvod domácnosť a bývanie Ako zariadiť detskú izbu?

Ako zariadiť detskú izbu?

888
0
ZDIEĽAŤ

Zariadiť a vybaviť detskú izbu je potrebné tak, aby bol praktický aj útulný a deťom sa v ňom páčilo. Počas zariaďovaní preto pamätajte na pár zásad. Aké to sú?

Zvoľte vstavané skrine na oblečenie a na hračky si kúpte úložné boxy, napríklad aj na kolieskach. Ak zariaďujete izbu väčších detí, nechajte ich, nech si o niečom rozhodnú aj sami. Bude to ich izbu, kde budú tráviť väčšinu času. Pokiaľ ide o malé bábätká, pamätajte na to, že z toho nemajú rozum a rýchlo vyrastú. Zariaďujte detskú izbu tak, nech ju za rok zasa nemusíte kompletne zmeniť.

Neutrálne farby

Svetlo ružové alebo modré steny nemusí byť pravidlom. Radšej vyberajte z neutrálnych farebných odtieňov, ktoré podporia rozvoj vašich potomkov. Navyše bude takto ladený izbu jasnejšie, vzdušnejší a deti sa v ňom budú cítiť dobre. Nemusí ísť o neutrálne nudu. Oživte detská izba farebnými dekoráciami, ktoré skvele odrážajú záujmy vášho dieťaťa. Ľahko ich vymeníte a izba bude stále iný.

Zamerajte sa na prírodné materiály

Myslite na detskú náchylnosť k chorobám a alergiám. Pre najmenšie deti vyberajte nábytok a vybavenie bez chemických a syntetických látok, najlepšie z prírodných materiálov. Stavte na drevený nábytok z masívu a nátery aj maľby, ktoré sú ekologicky šetrné. Obozretne vyberajte aj bytové textílie, ako sú záclony, závesy, vankúšiky a detské obliečky bez syntetických prímesí.

Funkčné zóny

Pri zariaďovaní detskej vymedzte zóny na hranie, spanie a učenie. Z hľadiska bezpečnosti nedávajte posteľ, kreslá a pohovky pod okno. Dajte si pozor aj na ostré rohy a hrany nábytku. Zvoľte kvalitne spracovaný a začistený nábytok a oblé hrany. Deti milujú aj sedacie bobky a mäkké vaky.

Posteľ a matrace

Kvalita detského spánku sa odrazí na jeho vývoji. Dbajte na kvalitné detské postele, rošty a matrace. Vhodná matrac sa prispôsobí detskej chrbtici. Dajte prednosť prírodným materiálom, ktoré sú pre telo prirodzené, sú veľmi odolné a deti je hneď nezničí.

Podľa veku

Pre malé deti v detskej izbe obmedzte množstvo nábytku a nechajte mu viac priestoru na hranie. Do predškolského veku nepotrebujete veľký stôl ani ortopedickú stoličku, ktoré potom dokúpite so začiatkom školskej dochádzky aj so skrinkou na učenie. Postačí vstavané skrine na oblečenie a úložné boxy na hračky.

Kvalitné osvetlenie

Na kvalitných žiarovkách a osvetlenie nikdy nešetrite. Zvlášť pokiaľ nemá detská izba dostatok prirodzeného svetla. To platí u malých detí i u školákov. Počas hrania a učenie si nebudú kaziť oči.

Rešpektujte osobnosť aj u dieťaťa

Predstavy a vkus detí sa veľmi často líšia od predstáv rodičov. Pre deti je ich izba útočiskom a venujú sa tu mnohým rôznym činnostiam. Deti túžia po tom, aby ich izba odrážal všetko, čo práve obdivujú a čo ich baví. Dekorácie v detských izbách by preto mali prezentovať ich svet. Môžete ich nenápadne usmerniť, ale dajte im pri zariaďovaní priestorov. Skúste nájsť rovnováhu, nech ste spokojní vy aj vaše deti, a to v každom veku.