Úvod Zaujímavosti Povedzte áno menštruačnému kalíšku

Povedzte áno menštruačnému kalíšku

558
0
ZDIEĽAŤ

Počas menštruácie trápia ženy zmeny nálad, bolesti brucha a hygienické problémy. Našťastie majú dámy v súčasnosti viacero možností ako sa cítiť komfortne aj počas menštruácie. Závisí len od ženy akému variantu intímnej hygieny dá prednosť. Okrem tampónov a vložiek je čoraz viacej obľúbený aj menštruačný kalíšok.

Čo je menštruačný kalíšok

Menštruačný kalíšok (alebo menštruačný pohárik) je malé teliesko vyrobené zo silikónu alebo gumy zachytávajúce menštruačnú krv. Toto teliesko sa zavádza do pošvy a vďaka flexibilite priľne na jej steny. Môžete si vybrať jednorazový alebo na viacero použití (tento vydrží až päť rokov). Kalíšok je bezpečný a keďže sa vyrába hlavne z lekárskeho silikónu, je vhodný aj pre ženy trpiace alergiami.  Farebná škála kalíškov je široká a farby zdravotne neškodné.

Vyberáme správnu veľkosť

Môže sa stať, že sa vám na prvý raz nepodarí vybrať správnu veľkosť. Netreba sa vzdávať a skúste pokračovať v hľadaní svojho správneho menštruačného pohárika. Vo všeobecnosti však platí, že menšie veľkosti budú pasovať mladým dievčatám, ktoré ešte nemali pohlavný styk resp. ešte nerodili. Takéto kalíšky sú vhodné aj na športovanie. Naopak ak ste už rodili alebo máte silné krvácanie, kúpte si väčší rozmer. Kalíšky z pevnejšieho materiálu sa lepšie umiestňujú, ale pohodlnejšie sú materiály jemnejšie.

Ako ho zaviesť a vybrať

Pri zavádzaní dávajte pozor na hygienu, dôkladne si umyte ruky. V prípade, že ide o váš prvý pokus, môžete použiť lubrikant na báze vody. Kalíšok stlačte a zaveďte podobne ako tampón do pošvy pod krčok maternice. Ak sa vám zdá, že nie je dobre priľnutý k stenám pošvy, mierne ho pootočte. Správne zavedený kalíšok nebudete cítiť pri žiadnom pohybe. Pre váš príjemný pocit použite po prvý raz aj hygienickú vložku, aby ste zabránili prípadnému presiaknutiu. Vyberanie kalíška je veľmi jednoduché. Stlačte prstami dno kalíška, takto vytvoríte podtlak. Následne ho jemne potiahnite za koniec (stopku) a opatrne ho postupne ťahajte smerom dolu. Vyliatiu zabráni naklonenie pohárika mierne dozadu. Pri vyťahovaní využívajte aj silu svalov panvového dna.

Čistenie a starostlivosť

Menštruačný pohárik vyberajte po šiestich až dvanástich hodinách podľa intenzity krvácania. Nahromadenú krv vylejte a pohárik dobre umyte pod tečúcou vodou. Kalíšok osušte a môžete ho opäť používať. Po skončení cyklu by ste ho mali umyť mydlom a sterilizovať vo vriacej vode. K dispozícii sú aj sterilizačné roztoky, ktoré vám čistenie uľahčia. Pri kúpe kalíška nájdete v balení návod na použitie, kde je uvedený postup čistenia. Ten sa môže líšiť v závislosti od materiálu.

Výhody kalíška

Ide o cenovo dostupnú hygienickú ochranu, ktorá vám vydrží niekoľko rokov. Nemusíte si tak kupovať nákladné tampóny a vložky, ktoré navyše znečisťujú životné prostredie. Kúpou a využívaním menštruačného kalíška znižujete množstvo tuhého odpadu. Pohárik pomáha predchádzať nepríjemnému pachu a riziku syndrómu toxického šoku. Kalíšok sa nevyberá tak často ako tampón. Krv sa len zachytáva a tak vášmu telu nehrozí žiadne riziko. Niektoré ženy mali dokonca pri používaní kalíška miernejšie krvácanie i bolesti.

Nevýhody kalíška

Hlavnou nevýhodou je čistenie. Predovšetkým na verejných toaletách môže byť vyprázdňovanie kalíška problematické. Dá sa to vyriešiť vodou vo fľaše alebo vlhčenými utierkami. Takto očistíte pohárik priamo v kabínke. Pri nedostatočnej hygiene rúk môže prísť k podráždeniu pošvy. Hlavne mladé dievčatá bez skúseností s tampónmi mávajú problémy so zavádzaním a vyberaním. Niekedy je ťažké nájsť správnu veľkosť a materiál (skúste sa poradiť so svojim gynekológom).