Úvod Zaujímavosti Bez obrazovkový a bez internetový luxus

Bez obrazovkový a bez internetový luxus

245
0
ZDIEĽAŤ
zamedziť prístup k mobilu
zamedziť prístup k mobilu

Určite ste postrehli, že v terajšej modernej dobe sa bez mobilu alebo obrazovky tabletu, či internetu nikto nepohne. Najmä rodičia vedia, že oslobodiť dieťa od neustáleho čumenia do mobilu je takmer nemožné. Stalo sa to novodobou závislosťou. Niekedy aj rodičia prepadajú úzkosti z toho, že nemôžu svoje dieťa skontrolovať.

Blíži sa leto a koniec školského roka, kedy deti navštevujú školy v prírode a letné tábory a často sa v pokynoch uvádza, aby deti nemali pri sebe mobilné telefóny.

Veľa detí si nedokáže predstaviť byť 7,10,14 dní bez mobilu, aby zdieľali čo robia ako sa bavia, a aký majú program. Na tábore sa snažia zamedziť prístup k mobilu, aby si na tábore oddýchli a boli čo najviac vonku, opálili sa , vyšantili na trampolíne a venovali sa športovým aktivitám.

Zamerať pozornosť iným smerom ako je elektronika, na ktorej sa mnohí mladí ľudia aj deti stali závislými na digitálnom svete, nakoľko sa počas pandémie nemohli stretávať tak, elektronika a sociálne siete a iné neplatené internetové platformy na video hovor alebo komunikáciu cez Skype.

Pre mnohé deti je tento pobyt v škole v prírode , jedným z prvých zážitkov , kedy sú bez rodičov. Majú možnosť spoznať iných ľudí , zažiť iní spôsob komunikácie , naučiť sa samostatnosti v rozhodovaní , v konaní , zvýšiť sebavedomie.

Mnoho detí sa nevie bez mobilu pohnúť, takže radšej odmietnu účasť na takomto výlete , škole v prírode alebo tábore.

Ako  zbaliť dieťa na výlet

Je to väčšinou úlohou rodičov , aby zbalili svoje deti, no pomáhajú im v tom zoznamy vecí, ktoré poskytne škola alebo organizátor tábora.

Hoci mobil je niekedy nevyhnutnou súčasťou výbavy- veď chcem mať spomienky, najmä ak ide o úplne prvú účasť na takomto type aktivity, ale v zásade ich tam deti nepotrebujú, len rodičia sú často ustrašení a nervózni , že sú tak ďaleko od detí a niekedy je viac smutno rodičom za deťmi ako naopak.

Zoznam čo zbaliť

V prvom rade kvalitnú cestovnú tašku na kolieskach alebo kufor, s ktorým sa dá celkom dobre manipulovať. Najlepšie zbaliť oblečenie, ktoré je staršie, aby nebolo ľúto , keď by sa náhodou zničili alebo stratili, určite si ho počas športu , brodeniu sa v lese , sa nevyhne sa poškriabaniu

  • Malý ruksak
  • Fľašu na pitie, desiatu na cestu
  • Lieky, kt. pravidelne užíva, opaľovací krém, vreckovky, hygienické potreby, slnečné okuliare
  • Tepláky, krátke nohavice, tielka , spodné prádlo, tričká s krátkym/dlhým rukávom, ponožky, pyžamo , pančuchy
  • Pevné tenisky, šľapky, prezuvky, šiltovka/klobúk
  • Plavky , plávacie koleso, nafukovačka, lopta
  • Uteráky, šampón, mydlo
  • Obľúbená hračka, karty, lopta, spoločenské hry
  • Vreckové … 5-10-15eur( závislosti od veku)
  • Mikina/tenká vetrovka

Urobte zoznam vecí, ktoré dieťaťu balíte a vložte ho do kufra. Baľte spoločne s dieťaťom, malo by mať aspoň trochu prehľad o tom, čo má zabalené a ktoré veci sú vlastne jeho. Veci označte menom či iniciálami dieťaťa – ľahko si veci zamenia či stratia.

Bc. Ľubica Bombalová