Úvod Zdravie a rodina Chodíte s deťmi na prechádzku aj v daždivom počasí? 7 dôvodov prečo by ste...

Chodíte s deťmi na prechádzku aj v daždivom počasí? 7 dôvodov prečo by ste to mali urobiť…

1579
0
ZDIEĽAŤ

Keď vonku začne pršať, pre väčšinu ľudí to znamená dostatočný dôvod na to nájsť si pohodlné miesto niekde v teple domova a zostať jednoducho v suchu. Podľa lekárov by ste sa však nemali ani vy ani deti pred horším počasím skrývať, ale naopak mali by ste vyraziť aspoň na krátku prechádzku von. Prečo je to tak?

  1. Otužovanie je základ zdravého organizmu

Či sa nám to páči alebo nie, otužovanie je naozaj dobrým základom pre budovanie zdravého organizmu. To neznamená, že máte vy alebo vaše dieťa stáť v daždi alebo fujavici vonku len v šortkách a tričku s krátkym rukávom. Na otužovanie treba ísť postupne a hlavne opatrne. Pravidelné otužovanie posilňuje odolnosť organizmu voči rôznym ochoreniam ako je napríklad chrípka a práve sychravé a chladné počasie tvoria skvelé podmienky na tento typ zoceľovania sa. Preto, ak vonku začne pršať, pokojne sa oblečte do nepremokavého oblečenia a vyberte sa aspoň na krátky čas von. Prechádzka neuškodí ani vám ani deťom. Navyše po prechádzke na čerstvom vzduchu budú deti rozhodne lepšie spať.

  1. Posilňovanie imunity

Posilňovanie imunity je úzko späté práve s otužovaním organizmu. Vďaka tomu, že deti občas zažijú nepriaznivejšie podmienky, studené ruky a nohy alebo mierny chlad, sa ich imunita časom zlepší a nebudú toľko náchylné na bežné ochorenia. Práve naopak pokiaľ budete vaše dieťa neustále držať iba v teple, jeho imunita nebude pripravená na horšie podmienky a bude o to menej odolné voči bežným detským ochoreniam ako je nádcha či kašeľ.

  1. Čistejší a sviežejší vzduch

Vedci na základe pozorovaní zistili, že vzduch je počas dažďa a po ňom naozaj čistejší. Všetko je to spôsobené tým, že kvapky padajúce cez atmosféru priťahujú znečistené látky k sebe a ťahajú ich so sebou k zemi, a tak vzduch očisťujú. Preto je dýchanie čerstvého vzduchu počas a po daždi naozaj prospešné vášmu zdraviu.

  1. Vlhký vzduch je dobrý pre zdravie

Okrem pozitívneho účinku vlhkosti na pleť, ktorá zostáva vláčna a pružnejšia, má vlhký vzduch tiež pozitívne účinky na zdravie vás i vášho dieťaťa. Vlhký vzduch priaznivo pôsobí proti laryngitíde či iným respiračným ochoreniam a tiež proti mnohým vzduchom prenášaným vírusom.

  1. Prechádzky v daždi pália kalórie

Skutočne je to tak. Prechádzky v daždi vraj predstavujú účinný boj nielen proti detskej nadváhe. Vedci dokázali, že pokiaľ vykonávate určitú aktivitu v chladnejšom a daždivom počasí, vaše telo spáli viac kalórií ako pri tej istej činnosti v miernom počasí. Tak prečo to neskúsiť?

  1. Spoznávajte zákony prírody na vlastnú kožu

Môže sa vám to zdať zvláštne, ale vďaka zážitkom sa deti najrýchlejšie učia. A preto pokiaľ ich vezmete von, môžu sami a bez zbytočného vysvetľovania pochopiť ako je to s kolobehom vody v prírode alebo kam sa ukrývajú veveričky pred dažďom, či pozorovať fakt, že dážďovky cez dážď vyliezajú von. Pokiaľ chcete, aby sa deti učili práve zážitkovou metódou, je potrebné im ukázať ako veci bežne fungujú, prípadne mať nachystané odpovede, prečo je to tak.

  1. Šantenie v daždi je pre deti nesmierne príťažlivé

Skákanie do kaluží koľko sa im zachce, špliechanie vody na seba, na iných či do výšky, chytanie kvapiek dažďa, …to všetko sú fascinujúce zážitky a nielen pre deti. Popustite uzdu svojej fantázii, deti i seba oblečte do nepremokavých materiálov a vyskúšajte aké inšpirujúce a oslobodzujúce môže byť šantenie v daždi. Vaša myseľ zažije relax aký ste už dlho potrebovali.

Pokiaľ sa vám podarilo opustiť v daždivom počasí pohodlie vášho domova, nezabudnite, keď zavítate späť, že je potrebné sa riadne osušiť, prípadne vyhriať v teplej vode. Ak sa vám von nechcelo, rozhodne neskôr uznáte, že za zážitok to naozaj stojí.