Úvod Zdravie a rodina 6 tipov ako účinne chrániť deti pred chrípkou

6 tipov ako účinne chrániť deti pred chrípkou

563
0
ZDIEĽAŤ

Chrípka ani tento rok nezaháľa a počet nakazených detí a tiež dospelých pomaly stúpa. Ako môžete s chrípkou zatočiť alebo sa jej úplne vyhnúť? Prinášame zoznam 5 pravidiel, ktoré vám pomôžu predísť chrípke alebo aspoň zmierniť jej priebeh.

  1. Deti pravidelne otužujte

Otužovanie detí neznamená, že ich necháte chodiť po vonku niekoľko hodín bez čiapky alebo iba v tenko-vrstvovom oblečení i keď sú teploty pod nulou. Pravidelné otužovanie znamená cielené otužovanie detského organizmu napríklad striedavou sprchou studenou a teplou vodou alebo spánkom pri otvorenom okne či priamo na čerstvom vzduchu. Každé otužovanie však má svoje pravidlá, ktoré je potrebné najskôr riadne naštudovať a potom sa ich držať, aby ste s otužovaním dieťaťu viac neublížili ako pomohli. Otužovať treba začať postupne od krátkych intervalov až po cielenú dobu otužovania.

  1. Pohyb

Deti sú od prírody plné energie, a preto sa môže zdať, že im pohyb nechýba. Avšak nie je pohyb ako pohyb a čím viac sa budú vaše deti hýbať, tým viac sa im budú choroby vyhýbať a vám tiež. Najdravší je pohyb na čerstvom vzduchu. Deti môžete pravidelne brávať na turistiku, jazdiť na bicykli či kolieskových korčuliach alebo hrať rôzne loptové hry. V chladnejších mesiacoch je vhodné absolvovať plaváreň, korčuľovanie či lyžovanie. Každý typ pohybu predstavuje krok k pevnejšiemu zdraviu.

  1. Očkovanie

O tom, že očkovanie proti chrípke je účinné svedčí aj fakt, že všetok zdravotnícky personál by mal byť povinne očkovaný proti chrípke. O vakcínu proti chrípke môžete zažiadať u vášho detského lekára, pričom očkovacie vakcíny sa delia na dva druhy podľa veku dieťaťa. Jeden typ vakcíny je pre deti od 6 mesiacov do 3 rokov a druhý pre deti vo veku od 3 rokov až po dospelosť.

Najvhodnejšie obdobie na vykonanie očkovania je v období od októbra do februára, ale ani mimo toto obdobie nie je nič stratené. Vakcínou sa môžu deti očkovať aj v iných mesiacoch. Dôležité je, aby dieťa nebolo počas očkovania choré, čo lekár zistí pomocou testov.

  1. Vyhýbajte sa veľkým kolektívom

Pokiaľ vaše dieťa navštevuje materskú škôlku a vypukne takzvané chrípkové obdobie, je vhodné ho nechať aspoň počas pár týždňov doma alebo mimo kolektív. Situácia je horšia, pokiaľ dieťa nemáte kam umiestniť alebo chodí do školy, vtedy je potrebné najmä vhodne podporiť imunitu. V chrípkovom období sa takisto sa neodporúča navštevovať preplnené kiná, obchodné domy či vnútorné ihriská, ale skôr vyhľadávať pobyt na zdravom čerstvom vzduchu.

  1. Dôkladná hygiena rúk

Dôkladná a pravidelná hygiena je základom pevného zdravia. U detí to platí dvojnásobne a nielen v chrípkovom období. Detičky by sa mali pravidelne po každom príchode domov či po použití toalety a samozrejme pred každým jedlom umývať ručičky s mydlom alebo iným dezinfekčným prostriedkom. Pokiaľ sa dieťa chystá papať vonku, je vhodné so sebou nosiť hygienické obrúsky či dezinfekciu na očistenie rúk.

  1. Dopĺňajte potrebné vitamíny

Pravidelný prísun vitamínov z ovocia a zeleniny by mal byť u detí na dennom poriadku či je leto a či zima. V zimnom období by sa nielen u detí, ale celkovo u každého človeka mal zvýšiť príjem vitamínu C a D, ktoré sú účinnou obranou aj proti chrípkovým vírusom. Pravidelný prísun vitamínov prostredníctvom ovocia a zeleniny je vhodné doplniť o výživové doplnky s vitamínom C alebo vitamíny v podobe liečiv.

Pokiaľ sa vám nepodarilo sa aj napriek úsiliu chrípke vyhnúť, nezabúdajte, že najlepším liekom je oddych v posteli, podávanie dostatočného množstva tekutín a vitamínov a v prípade dlhodobejšieho ochorenia návšteva lekára.