Úvod Problémy v rodine Čo je príčinou rozpadu slovenských rodín?

Čo je príčinou rozpadu slovenských rodín?

3723
0
ZDIEĽAŤ

Stále častejšie sa stretávame s názorom, že rozvodosť dnes dosahuje enorme veľké čísla. Vraj to v minulosti bolo iné. Ak sa nad tým zamyslíme, naozaj tomu tak môže byť. Nebol internet, neboli mobily, neboli možnosti zoznamovať sa na sociálnych sieťach. Neboli počítače, bolo viac voľného času a možností na trávenie chvíľ s rodinou. Ktoré problémy sú dnes príčinami rozvodov?

Kým v minulosti sa najviac manželstiev rozpadlo kvôli alkoholu, nevere či nezáujmu o rodinu, dnes tu máme iný fenomén. Je ním gamblestvo a s ním spojený internet. Čoraz viac ľudí podľahlo trendu online hier na internete, čo v konečnom dôsledku musí stať iba za rozpadom manželstva. Človek môže prísť aj o majetok, hlavne ak do online hier vkladajú svoje peniaze. Ako ďalší dovôd je veľa vravné rozdiely v povahách, ich vzájomný nesúlad či odlišnosť názorov a záujmov. Avšak aj nevera je to, čo dnes rozdeluje partnerov natoľko, aby svoje manželstvo nechali rozviesť súdom. Tak ako sme spomínali väčšiu možnosť interakcie s cudzími osobami, nevera môže mať aj iné spúšťače. Sú nimi zlé vzťahy s partnerom, nedostatočná komunikácia medzi manželmi ale napríklad aj finančná kríza, ktorá súžuje nejednu slovenskú rodinu. Mladé rodiny sú kvôli kríze nútené ostávať doma s rodičmi a vychovávať svoje ratosleti pod prísnym dohľadom starých rodičov. Niekedy to na škodu nie je, inokedy je to začiatok konfliktu. Kríza však za zabezpečením vyháňa otcov rodín do cudziny, kde zarobia oveľa viac. Avšak na úrok toho, čo doma nechávajú. Ak však otec rodiny nemôže vycestovať, ostáva doma a nevie si nájsť prácu, prichádza ďalší faktor. Nezamestnanosť. Zlá finančná situácia ohrozuje mnoho mladých párov, ktoré si laicky povedané dieťa nemôžu dovoliť. Manželstvo bez detí je smutné, no páry si túto možnosť niekedy zvolia samé. Manželstvo bez detí, ktoré si ich nemôžu „dovoliť“, je však ešte horšie.

Budovanie manželského zväzku je práca na niekoľko rokov.Mnohé mladé slovenské rodiny si to (ne)uvedomujú. Ľahkovážnosť je na Slovensku jednou z príčin, prečo sa rozpadajú mladé manželstvá. Vidieť to napríklad aj na vnímaní nevery. Kým v minulosti mal pár snahu popracovať na svojom vzťahu, dnes pokĺznutie jedného z partnerov je automaticky dôvod na rozvod. Vek teda hrá podstatnú rolu v tom, ako a kedy  uzatvoriť manželstvo, aby sa predišlo jeho neskoršiemu rozvodu. Hodnotám a prioritám nás totiž nenaučia v škole či na kurze. Ide o poznatky získané vekom a skúsenosťami, ktoré neraz vychádzajú aj z prostredia, v ktorom sme vyrastali. Preto je dnes menej sobášov. Mnoho detí je totiž poznačených vzťahom rodičov. Ten nie vždy musel byť ideálny.

 

© marital breakdown / Dollar Photo Club