Úvod Zdravie a rodina Čo je to betulín a aké má využitie

Čo je to betulín a aké má využitie

1130
0
ZDIEĽAŤ

Už v dávnych dobách bola známa huba čaga, ktorú nájdeme v prírode parazitovať na breze. Jej farba býva tmavá až čierna. Ľudia si všimli jej všeobecné liečivé účinky na zdraví. Používala sa k liečbe zápalu žalúdku, čriev, zápalu kože, hojeniu rán, alebo k posilneniu imunity pri infekčných ochoreniach. Slúžila i pri liečbe plesní. Prakticky sa používala na všetko. A ostalo tomu tak doteraz.

Čaga však bola vzácna a nie tak úplne dostupná. Z tohto dôvodu sa vyskúšali iné časti stromu, na ktorej čaga rástla, ako boli listy a kôra z brezy. Ukázalo sa, že účinky sú porovnateľné. Čaga bola plná betulínu, rovnako ako listy brezy a jej kôry.

Betulín a metabolity kyselina betulínová a lupeol sú najsilnejšie z triperpénov, pričom majú najväčší účinok na zdravie. Koncentrácia betulínu sa odlišuje od typu brezy a taktiež v rámci druhu rovnakej brezy. Napr. v breze s bielou kôrou sa hladina betulínu pohybuje v rozsahu 5 až 22 %.

Pokrok umožnil využitie betulínu

Neskôr pri pokroku vedy a techniky analýz sa začali skúmať extrakty z listy brezy a jej kôry. Zistilo sa, že betulín, ktorý tvoril veľkú zložku, je prírodný pentacyklický triterpenický alkohol. Objavený bol niekedy v roku 1788. V tom čase sa extrakty z brezy využili vo veľkom pre svoje široké liečebné vlastnosti.

Extrakty slúžili v šampónoch na vlasy, k starostlivosti o zuby a ďasná, alebo liečbe rôznych zápalov kože. Používali sa skrátka všade. Neskôr bol však brezový extrakt pre nákup chemikálii vytlačený modernými, syntetickými látkami.

Betulín ostáva populárny vo vedeckej komunite

Aj napriek tomu však betulín ostal v záujme vedcov. Niektoré štúdie zistili, že môže v určitých koncentráciách liečiť určité typy rakovín a používa sa ako liek na HIV. Potvrdil sa taktiež jeho antibakteriálny účinok, protiplesňový účinok a účinok proti vírom. Vedecky sa potvrdilo, čo vedeli ľudia už v minulosti, a to, že betulín z brezy lieči. Betulín je možné zakúpiť v e-shope Alchimica, ktorý sa venuje distribúcii chemikálii kompletného sortimentu renomovaných svetových firiem.

Veda odhaľuje čoraz viac sľubnejších liečiv z triterpenových zlúčenín, ktoré sa koncentrujú práve v hube čaga. Hojivé účinky sa týkajú zlepšenia trávenia, znižovania škodlivého LDL cholesterolu, detoxikáciu pečene, boja proti vírusom, úľavu od astmy, alebo boja proti rakovine. Betulin tak naďalej ostáva populárnym pre svoje široké využitie.