Úvod Rodina a škola Deti a šperky

Deti a šperky

2124
0
ZDIEĽAŤ

Šperky pre deti sú samostatnou kategóriou, ktorá sa líši hlavne praktickosťou šperkov a tiež dizajnom, ktorý je hravý, farebný a nežný. Šperky nosia predovšetkým malé dievčatká a prvým šperkom sú už tradične detské náušnice, u ktorých to ale nekončí, pretože z malých bábätiek čoskoro vyrastú veľké parádnice.

 

Darček ku krstu

Pokiaľ nechávate svoje dieťatko po narodení pokrstiť, tak prvým šperkom, ktorý dostane, bude najskôr nejaký darček súvisiaci s krstom. Zlatými náušnicami sú najčastejšie obdarované dievčatká, pre chlapcov sú prívesky, najbežnejším šperkom je prívesok v tvare krížiku, medailóniku, prípadne retiazka s anjelikom. Takéto darčeky dávajú predovšetkým krstný/krstná dieťaťa alebo blízky rodinní príslušníci. Vždy je, ale potrebné sa s rodinou dohodnúť, aké má o darčeku pre bábätko predstavy. Pokiaľ dostane dieťa prívesok, bude ho samozrejme nosiť, až trochu vyrastie, pretože pri retiazke hrozí zachytenie či prehltnutie.

 

Prvé náušničky

Je len na vás, či necháte prepichnúť ušká svojmu dievčatku, keď je ešte veľmi malá, alebo počkáte, až trochu vyrastie a na prípadnom šperku sa s ňou dohodnete. Pri malých deťoch sa odporúča urobiť tento zákrok medzi 3. a 6. mesiacom. Uško sa dá prepichnúť veľmi ľahko, ale zároveň má dieťa už lepšie vyvinutý imunitný systém. Na prepichnutie uší je vhodnejšie chladnejšie ročné obdobie, všetko sa lepšie hojí. Výhodou náušníc v tak nízkom veku je to, že každý spozná, že máte doma dievčatko a vyhnete sa tak výrokom typu “vy máte ale krásneho chlapčeka”.

 

Obľúbenými motívmi na detských náušniciach sú kytičky, srdiečka, poprípade i štylizované zvieratká, ale vybrať si môžete i z iných typov náušníc, alebo si proste tie svoje sami navrhnite a nechajte si ich vyrobiť na zákazku. Čo sa týka materiálov, najobľúbenejšie je zlato, pretože je hypoalergénne. Ak dáte prednosť strieborným náušniciam nepochybíte, niektorí rodičia ich volia, pretože v prípade straty nejde o tak veľkú finančnú záťaž.

 

Najvhodnejšie zapínanie detských náušníc je takzvaná „detská brizúra“. Je to špeciálne zapínanie spredu, kde sa háčik zasunie do očka. Toto zapínanie sa hodí práve pre najmenšie deti, je bezpečné, pretože je malá pravdepodobnosť, že by si ho dieťa samo otvorilo a náušnice stratilo alebo prehltlo. To sú napokon dva najväčšie strašiaky rodičov, ktorí sa chystajú svojmu dievčatku kúpiť nové náušnice. Preto čím bezpečnejšie zapínanie, tým lepšie.

 

Keď trochu vyrastú

Väčšina dievčatiek sa rada parádi, preto to najskôr nezostane len pri náušniciach. Výrobcovia sledujú trendy a ponúkajú šperky špeciálne pre deti, znovu sa opakujú nežné a roztomilé detské motívy, napríklad v spojení s drobnými drahokamami. Zlaté šperky sú stálicou. Pokiaľ chcete trochu hodnotnejší šperk, môžete zvoliť kombináciu zlata s diamantom. Náušnice sa dajú doplniť o ladiaci náhrdelník, alebo náramok. Jediné, na čo je potrebné myslieť, je vek dieťaťa, teda či už je vaša malá parádnica dosť veľká na to, aby takýto šperk nosila.