Úvod Problémy v rodine Deti, shoping a les

Deti, shoping a les

1199
0
ZDIEĽAŤ

Rodičia v dnešnej dobe sú iní, ako boli tí naši. Asi sa v minulosti viac riešilo, ako prežiť a budovať socialistickú vlasť. Dnešní rodičia sú veľmi otvorení rôznym rodičovským prístupom. Vedie nás k tomu túžba, pripraviť našim deťom krajšie detstvo, ako sme mali my sami. A zároveň hľadáme spôsoby, ako si v rodičovstve pomôcť, pretože deti novej doby sú skutočne iné. Sú rýchle, šikovné a nesmierne vnímavé. Za chvíľu dokážu pochopiť, rôzne počítačové hry, ktoré nám idú do mozgu ťažko a pomaly. Naše školstvo ešte nestihlo zareagovať na zmenu detí a tak sa často stane, že staré spôsoby učenia novým deťom spôsobia rôzne dis… poruchy. A tak sa snažíme aspoň my rodičia. Hľadáme na internete, čítame knihy absolvujeme rôzne kurzy a prednášky o tom, ako sa stať dobrým rodičom. Je treba povedať, že prostredie v ktorom žijeme je stále menej prirodzené pre výchovu detí.

Človek bol stvorený do prírody. Môžeme to sledovať v kmeňoch, ktoré žijú pôvodným životom tisícročia. Matka v takom kmeni nerozmýšľa o výchove, opakuje spôsoby po svoje matke, starej matke atď. Dokonca ani nemusí dieťaťu zabezpečovať žiadny program, keďže žijú v komunite kde sú deti stále spolu, tmolia sa okolo rodičov a pomáhajú im. Keďže neodchádzajú do práce. Matka nemusí dieťa strážiť, pred autami a špinavými chodníkmi. Dieťa môže slobodne liezť, alebo chodiť a vyvíjať sa. Ešte naši starí rodičia, rodičia a niektorí z nás sme zažili, slobodu lozenia po dvore . Behali sme slobodne po dedine i po lúkach, liezli po stromoch a nemuseli sme mať mobil ani hodinky, keď sme šli z domu. Dnešní rodičia sa pri výchove skutočne narobia.

Ak rodina žije v meste a dokonca v paneláku, rodičia musia neustále riešiť a kontrolovať kde deti slobodne vypustiť. Na trávičke pred domom dieťa nájde ohorky od cigariet, sklo, psie exkrementy. Na ihrisku dieťa môže vybehnúť na cestu, pretože autá sú všade okolo, ani tam si plne neoddýchne. Po návrate domov, už nastáva samé neskáč, nedup, nekrič, neplač, aby sme nerušili susedov. Z rušenia susedov sú rodičia napätí a napätie, akúkoľvek scénu len predĺži. Takže ako rodičia, musíme deti neustále obmedzovať čo sa týka pohybu a hlasového prejavu.

Pre detský vývoj je toto všetko nesmierne dôležité. Je to, ako dať zátku do fľaše šampanského. V dieťati sa frustrácia hromadí a tak pri prvom konflikte, sa všetko to napätie derie na povrch. Častokrát nechápeme, prečo robia deti cirkus v obchodoch. Robia ho preto, pretože tam prichádza situácia, kde sa dieťa spojí so svojimi emóciami. Napr. skrz nekúpenú hračku. Spustí sa obrovská lavína kriku a plaču. Rodič väčšinou nechápe prečo toľko plaču pre jednu hračku, avšak tie emócie dieťa nevie ovládať. Tie emócie, neprichádzajú kvôli nekúpenej hračke, ale úplne iným situáciám frustrácie, ktoré sa v dieťati nahromadili. Ide to z neho samo a nevie z tým nič urobiť. Proste sa povolil závit.

Ak chceme v tomto neprirodzenom prostredí zvládať ľahšie výchovu, potrebujeme vedome hľadať čo najviac možností. Možnosti kde vziať deti, aby sa mohli prirodzene vybehať, vyskákať, vykričať. Ak ich dávame na krúžky, nečakajme že to je priestor na uvoľnenie celého ventilu. Krúžok je určite veľmi prospešný. No na krúžku je len ďalší vedúci, ktorý deti potrebuje udržať v hraniciach aby naplnil ciele športu, umenia atď.

Čo je teda vhodné? Stále menej ľudí chodí do prírody, príde víkend a radšej idú so shopingov, reštaurácií a detských kútikov. Deťom treba vzduch, lúku a les. Na jar sú vhodné opekačky. V lete kúpačky. Na jeseň zbieranie gaštanov, lesných plodov, z ktorých doma pomocou youtubu a lepiacej pištole zhotovíte čokoľvek. A v zime sánkovačka. Treba brať deti na miesta, kde ich nemusíte strážiť pred autami a špinou na zemi.

V tráve a lístí môžete pokojne vypustiť aj lezúňa. V prírode sa deti môžu slobodne vyšantiť, vykričať, môžu sa kotúľať dole kopcom, obhadzovať lístím, alebo vyváľať v snehu. Treba im obliecť staré oblečenie a nechať ich vyblázniť sa do sýtosti. Večer sa osprchujú, padnú unavené a šťastné do postele. A my budeme mať dobrý pocit z dňa, v ktorom ste si mohli skutočne vydýchnuť. Na lúke totiž môžete čítať knihu, alebo len tak relaxovať, pretože vašim deťom tam nič nehrozí.

MJ