Úvod Rodina Babička druhá najdôležitejšia žena v živote malého dievčatka, alebo chlapca

Babička druhá najdôležitejšia žena v živote malého dievčatka, alebo chlapca

1534
0
ZDIEĽAŤ

Je jasné, že náruč mami je liečivá na zranenia tela i duše. Každé dieťa potrebuje matku, otca.

Avšak kam nemôže mamička, tam sa dostane babička. Každý poznáme obraz zo sfilmovanej knihy  Boženy Nemcovej, Babička. Múdra, láskavá a chápavá. Taká by mala byť každá stará mama. Vonkajší obraz babičky v dnešnej dobe je samozrejme iný. Doba sa posunula. Dnešné staré mamy sú na vrchole svojho života, niektoré práve v prúde najväčšej sebarealizácie. Ženy v rokoch sú proste dnes inde, ako to bolo dávnejšie. Deti odrastené a tak majú konečne priestor strať sa o seba. Veľa z nich cvičí, zdravo sa stravuje, dopraje si všetko na čo popri práci a deťoch nebol čas. A tu je presne ten moment, ktorý dáva do rúk babičke – starej mame kúzelnú paličku. Matka je s deťmi denno denne. Keď je detí viac je často unavená, z neustáleho stráženia, utierania soplíkov, prebaľovania, uspávania. Ak je dieťa jedno, nikdy jej nedá pokoja, často supluje aj súrodenca. Potom materskú vystrieda práca. Vozenie detí na krúžky, varenie, a vytváranie tepla domova pre celú rodinu. Pofúkať všetkým boľačky, podporiť manžela a ešte aj udržať v dome poriadok a čistotu. Niekedy už proste nevládze. Byť tou trpezlivou a láskavou náručou.

Stará mama je s deťmi občas a preto môže mať v sebe hlbokú trpezlivosť a priestor na skutočnú pozornosť pre vnúčatká. Zrazu má priestor dať svojim vnúčatkám všetko, na čo pri výchove svojich detí už nemala silu. Zároveň z odstupom času vidí svoje chyby vo výchove a pri vnúčatkách to už môže robiť inak. Môže otvoriť svoju náruč plnú bezpodmienečnej lásky a prijatia. Počula som hovoriť niekoľko múdrych starých mám, takéto vety: „ No keď vidím ako sa tá moja dcéra niekedy natrápi s tými deťmi, tak rada by so jej poradila, uľahčila jej to, ale nepočúva ma. Tak radšej nič nepoviem a venujem sa len deťom. Hráme sa spolu a užívame si prítomnú chvíľu.“  A to je to najdôležitejšie, čo môže stará mama urobiť.

Keď sa stará do výchovy svojim dospelým deťom, je to záťaž pre nich aj pre deti. Dnešní rodičia sú iní, ako bolí tí ich. A hlavne každý rodič si svoju cestu rodičovstva musí vyšliapať sám. Keď sa mu do toho starí rodičia pletú , len ho zdržujú pretože vnikajú zbytočné konflikty ktoré nikam nevedú. Deti všetky aj dobre mienené rady svojich rodičov berú, ako kritiku a ich názory za zaostalé. Sú predsa o generáciu pozadu a pre niekoho môže byť ťažké, vnímať že so starobou prichádza aj múdrosť. Väčšinou. Niekedy nie.

Často sú do toho zapletené aj nedoriešené komunikačné konflikty z minulosti a tak rady nemôžu prísť na osoh. Starí rodičia, by si mali dať veľký pozor na očakávania, ktoré by mohli klásť na svoje vnúčatá. Rodičia vždy niečo chcú od svojich detí, chcú aby sa dobre učili, aby boli slušné, vychované úspešné, láska a pozornosť je často podmienená správaním dieťaťa. Babička už svoje deti odchovala a tak má oveľa väčšiu možnosť k vnúčatkám pristupovať bez očakávaní a s bezpodmienečnou láskou. Po päťdesiatke vraj odchádza súťaživosť, túžba po prestíži a ďalšia kopa nepotrebných pocitov, ktoré nás brzdia v radosti všedných dní.  A tak stará mama by mala podporovať svoje deti vo výchove a držať im stranu a zároveň nalievať lásku a bezpečie tam, kde práve nie je.

Nezabudnite staré mamy, že aj keď si to dnes neuvedomujete, vaše vnúčatá nikdy nezabudnú na vašu vôňu. Stále sa pousmejú keď budú v dospelosti piť čaj, alebo jesť jedlo ktoré ste varievali. Pri výchove svojich detí im neraz prejde hlavou veta, múdrosť, pieseň, rozprávka, čokoľvek z toho čo ste im vravievali. V prítomnosti to vyzerá, že veľa z toho čo im chcete odovzdať nevnímajú. Pravda je však, že aj veci ktoré ako deti odmietali v dospelosti nájdu. Bude to pre nich poklad, o ktorý sa budú v svojom živote opierať. Pamätám si všetky piesne a rozprávky, ktoré mi stará mama vravievala. V mysli často zablúdim do kuchyne, kde rozvoniavali buchty, alebo len obyčajné hrianky s cesnakom. V mojom srdci domov mojej babičky stále existuje. Keď mám ťažké dni, v mysli sa tam ocitnem a uľaví sa mi .

Milé babičky nezabudnite, že váš domov kde prijímate vaše vnúčence, láska ktorú im dávate, pozornosť, pohladenie, pieseň či rozprávka, to všetko si nesú so sebou do svojho života.

V batôžku, ktorý im bude na ceste života pomáhať v dobrom, aj zlom.

MJ