Úvod domácnosť a bývanie Týchto 7 izbových rastlín dokáže doma pestovať naozaj každý

Týchto 7 izbových rastlín dokáže doma pestovať naozaj každý

128
0
ZDIEĽAŤ
Týchto 7 izbových rastlín dokáže doma pestovať naozaj každý

Keďže sme väčšinu času v období povinných home officov trávili práve doma, snažili sme sa čo najviac si spríjemniť domácu pracovnú atmosféru.

Nemusíte byť botanik, aby ste dokázali vypestovať aspoň tie najmenej náročné druhy izbových rastlín. Rastliny dotvárajú váš príbytok, dekorujú ho a zútulňujú. Okrem estetickej funkcie sa však rastlinám pripisujú aj liečivé a detoxikačné účinky. Vďaka procesom fotosyntézy vytvárajú kyslík a okolité prostredie zbavujú nežiaducich látok, akými sú rôzne nečistoty a prach, tiež škodlivé toxíny z čistiacich prostriedkov, lakov a farieb, ktoré nás denne obklopujú. Je potvrdené, že niektoré rastliny dokážu pohltiť až 90 % týchto nečistôt.

Pestovanie izbových rastlín nie je nič zložité, stačí ak si vyberiete tie správne druhy. Preto sme vytvorili výber izbových rastlín, ktoré sú natoľko odolné, že si vyžadujú minimálnu starostlivosť a prežijú i nepriaznivé podmienky.

Svokrine jazyky

Túto rastlinu isto každý pozná ešte z čias detstva. Dokáže absorbovať oxid uhličitý a uvoľňuje kyslík počas noci, na rozdiel od väčšiny rastlín, ktoré tak robia počas dňa. Darí sa jej všade, najlepšie sa však cíti na svetlom mieste. Svokriným jazykom nevadí chlad, sucho, teplo ani zima, a tým sú prakticky nezničiteľné.

Zelenec chocholatý

Táto pôvodne tropická rastlina s dlhými listami odstraňuje jedovaté plyny a ďalšie nečistoty. Táto nenáročná rastlina má rada nepriame svetlo a zvládne aj dlhšie obdobie sucha a nižšie teploty. Je to teda dobrá voľba pre začiatočníkov či zábudlivcov.

Brečtan

Brečtan dokáže za 24 hodín pohltiť až 90 % škodlivín a je najväčším likvidátorom benzénu v ovzduší. Dobre sa cíti na svetlom až polotienistom mieste. V izbe sa môže po celý rok pestovať pri izbovej teplote, darí sa mu však aj v chladnejšom prostredí. Čím chladnejšie je miesto, tým menej sa rastlina polieva.

Dracena

Dracena pripomína palmu a vie veľmi rýchlo očistiť vzduch. Nemá rada priame svetlo a bez problémov prežije aj v tmavšom rohu miestnosti. 

Aloe

Aloe je nízkoúdržbový sukulent, s charakteristickými špicatými až ostrými listami, ktoré majú liečivé účinky na rany a popáleniny. Menšie typy sa hodia na okenné parapety a poličky, zatiaľ čo tie väčšie môžu plniť úlohu dominanty v priestore.

Monstera

Táto odolná rastlina, ľudovo nazývaná filodenrón, sa stala v poslednom období hitom sociálnych sietí. Monstera sa dá ľahko pestovať, rozmnožovať a prispôsobí sa takmer akémukoľvek prostrediu. Toleruje aj málo slnka, vďaka čomu sa hodí aj na tienisté miesta. Listy sú mierne jedovaté, takže monsteru držte z dosahu detí a zvierat.

Tučnolist

Ak máte problém s pravidelnou starostlivosťou o rastliny, táto sa k vám bude hodiť. Rastie veľmi pomaly a vydrží desaťročia ak bude mať dostatok slnka a suchú, priepustnú pôdu. Vyhovuje jej izbová teplota.