Úvod Zaujímavosti Generálne upratovanie bytu: Na čo nezabudnúť?

Generálne upratovanie bytu: Na čo nezabudnúť?

37
0
ZDIEĽAŤ
Generálne upratovanie bytu: Na čo nezabudnúť?
Generálne upratovanie bytu: Na čo nezabudnúť?

Upratovanie bytu je činnosť, ktorú väčšina z nás nerobí s radosťou, ale s povinnosťou. Upratovanie bytu je však dôležité nielen pre estetiku, ale aj pre zdravie, pohodu a bezpečnosť. Malo by sa robiť pravidelne, aspoň raz týždenne. Raz za štvrť roka je nutné aj generálne upratovanie. Generálne upratovanie zahŕňa dôkladnejšie a hĺbkovejšie čistenie všetkých častí bytu. Ako postupovať  pri dôkladnom upratovaní bytu?

Kde začať upratovať

Začnite s tým, čo vám najviac prekáža, čo je najviac zašpinené alebo čo je najviac viditeľné. Môže to byť napríklad kuchyňa, v ktorej denne varíte alebo detská izba po nálete vašich ratolestí. Vždy začínajte čistiť zvrchu a postupujte smerom nadol, aby ste zabránili tomu, že znovu ušpiníte to, čo ste už vyčistili.

Používajte vhodné pomôcky a čistiace prostriedky. Doma by ste mali mať vždy po ruke handry, hubky, metlu, vysávač a vedro. Dodržiavajte pokyny na etiketách výrobkov a bezpečnostné opatrenia pri používaní chemických látok. Drogéria domov online vám s výberom všetkých pomôcok a prostriedkoch pomôže.

Plán čistenia miestností

Každý má inú techniku čistenia, ale ako malý návod vám prinášame plán pre jednotlivé miestnosti v byte.

Kuchyňa

Je nutné umyť riad, vyčistiť a dezinfikovať drez, vyleštiť kohútik, sporák, rúru, mikrovlnku, chladničku, mrazničku, digestor, kuchynskú linku, skrinky, zásuvky, poličky, odpadkový kôš, stôl, stoličky, podlahu a okná. Potrebovať budete hlavne dezinfekčné a odmasťovacie prostriedky.

Kúpeľňa

Mali by ste vyčistiť a dezinfikovať vaňu, sprchu, umývadlo, záchod, bidet, zrkadlo, skrinky, poličky, odpadkový kôš, podlahu a okná. Použite špeciálne prostriedky na odstránenie vlasov, vodného kameňa, zápachu, plesní, baktérií alebo mastnoty z mydla.

Obývačka

V obývačke sa hromadí veľa prachu. Ako prvé utrite prach a následne sa zbavte iných nečistôt z nábytku, políc, záclon, kobercov, podlahy, okien, obrazov, rámov, svietidiel, elektroniky, dekorácií, kvetov, rastlín, kníh, časopisov, novín, hračiek, hier alebo iných predmetov. Použite vysávač, handru, hubku, čistiace prostriedky, prachovku, leštidlo a vosk.

Spálňa

Začnite posteľou, vymeňte a operte bielizeň. Operte aj záclony a povysávajte koberce, podlahu. Nezabudnite na okná, nábytok, skrine, zásuvky, poličky, obrazy, rámy, svietidlá a iné dekoračné predmety. Používať budete vysávač, handru, hubku, čistiace prostriedky, prachovku, leštidlo.

Autor: Gabriela Kudláčová