Úvod Zaujímavosti Jarné inline šialenstvo – vyberáme kolieskové korčule

Jarné inline šialenstvo – vyberáme kolieskové korčule

96
0
ZDIEĽAŤ
Jarné inline šialenstvo – vyberáme kolieskové korčule
Jarné inline šialenstvo – vyberáme kolieskové korčule

Čo vyťahujete na jar z pivnice? Mnohí by odpovedali, že kolieskové korčule. Inline jazda je skvelý spôsob, ako sa zabaviť, zlepšiť kondíciu a užiť si prírodu. Ak ste sa rozhodli vyskúšať tento šport, budete potrebovať kvalitné kolieskové korčule. Poradíme vám, ako si vybrať pohodlné a kvalitné kolieskové korčule.

Veľkosť kolieskových korčúľ

Korčule by mali dobre sedieť na nohe, ale nie príliš tlačiť. Mali by ste mať možnosť pohybovať prstami a cítiť oporu v päte a členku. Správna veľkosť korčúľ sa zvyčajne zhoduje s vašou bežnou veľkosťou topánok, ale odporúčame vyskúšať si korčule pred kúpou alebo si zmerať dĺžku chodidla a porovnať ju s tabuľkou veľkostí výrobcu. Korčule nájdete v obchode inSPORTline pre dospelých a tiež ako detské korčule.

Typy kolieskových korčúľ

Existujú rôzne typy kolieskových korčúľ, ktoré sa líšia podľa účelu, dizajnu a vlastností. Medzi najbežnejšie patria fitnes korčule, ktoré sú určené pre rekreačnú a kondičnú jazdu. Majú pohodlnú a ľahkú konštrukciu, väčšie a tvrdšie kolieska, ktoré zaručujú rýchlosť a stabilitu. Freestyle korčule využívajú pokročilí jazdci. Sú robustné a odolnejšie, majú menšie a mäkšie kolieska, ktoré umožňujú lepšiu ovládateľnosť a obratnosť. Pre mestskú dopravu sú ideálne urban korčule. Majú kompaktnú a priedušnú konštrukciu, stredne veľké a tvrdé kolieska, ktoré kombinujú rýchlosť a manévrovateľnosť.

Kolieska korčúľ

Kolieska sa líšia podľa priemeru, tvrdosti a profilu. Priemer kolieska ovplyvňuje rýchlosť a stabilitu jazdy. Čím je koliesko väčšie, tým je rýchlejšie, ale menej stabilné. Čím je koliesko menšie, tým je pomalšie, ale viac stabilné. Pre začiatočníkov sa odporúčajú kolieska s priemerom 80 – 84 mm, pre pokročilých 84 – 90 mm a pre expertov 90 – 110 mm.

Tvrdosť kolieska ovplyvňuje odolnosť a priľnavosť kolieska. Čím je koliesko tvrdšie, tým je odolnejšie, ale menej priľnavé. Čím je koliesko mäkšie, tým je menej odolné, ale viac priľnavé. Tvrdosť kolieska sa udáva v stupnici A, kde 74A je najmäkšie a 100A je najtvrdšie. Pre začiatočníkov sa odporúčajú kolieska s tvrdosťou 78 – 82A, pre pokročilých 82 – 86A a pre expertov 86 – 90A.

Profil kolieska ovplyvňuje kontakt kolieska s povrchom. Čím je profil kolieska zaoblenejší, tým je koliesko viac ovládateľné a obratnejšie. Čím je profil kolieska plochejší, tým je koliesko viac stabilné a rýchlejšie. Existujú tiež korčule 2 v 1, ktorých kolieska je možné vymeniť za nože a používať ich aj počas korčuľovania na ľade.

Ložiská kolieskových korčúľ

Ložiská sú dôležitou súčasťou kolieskových korčúľ, pretože umožňujú otáčanie koliesok. Ložiská sa líšia podľa kvality. Kvalita ložiska ovplyvňuje životnosť  a udáva sa udáva v stupnici ABEC, kde 1 je najnižšia a 9 je najvyššia. Pre začiatočníkov sa odporúčajú ložiská s kvalitou ABEC 3 – 5, pre pokročilých ABEC 5 – 7 a pre expertov ABEC 7 – 9. Ložiskám by ste sa mali venovať, čistiť ich a mazať.

Autor: Gabriela Kudláčová